Obezite Tedavisinde Faydalı Takviyeler

Krom, insülin hormonunun üretimini düzenleyen bir mineraldir.

Obezite Tedavisinde Faydalı Takviyeler

Krom, kan şekeri seviyesini stabilize etmekten ve kan şekerinin yağa dönüşmesini önlemekten sorumlu insülin hormonunun üretimini düzenleyen bir mineraldir. Yıllar boyunca, araştırmalar krom eksikliğinin glikoz toleransını kötüleştirdiğini, dolaşımdaki insülin seviyelerini azalttığını, kan şekeri seviyesini artırdığını ve kolesterol ve trigliserit seviyelerini yükselttiğini göstermiştir. 

İyot, bakır, çinko ve selenyum mineralleri ile birlikte, vücudun ne kadar hızlı kalori yaktığını düzenleyen tiroit hormonları yapısının parçasıdır (özellikle tiroksin).  

Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve her biri belirli bir fonksiyona sahiptir.  Bazı spesifik amino asitler zayıflamaya yardımcı olur. Tek başlarına takviyelerin yerine genellikle bir amino asit kompleksinin alınması tavsiye edilir. Isoleucine enerji üretimine, hemoglobin (kandaki oksijeni taşır) oluşumuna ve kan şekerinden elde edilen enerjiyi düzenlemeye yardımcı olur.  Metiyonin karaciğerde ve vasküler sistemde aşırı yağ birikimini önlemeye yardımcı olur ve ağır metalleri ve toksinleri detoksifiye eder. Alanin bağışıklığı destekler ve glikozun metabolize edilmesinde vücuda yardımcı olur. L-karnitin yağ moleküllerini hücrelerin "fırınına”, yani mitokondriye getirmeye yardımcı olur, böylece yağ hücrelerinde depolanmak yerine enerji için yakılabilirler. 

Hidroksisitrik asit (HCA) Hint hurmasının (Garcinia cambogia) kurumuş kabuklarından elde edilir. Karaciğeri yağlardan temizlemeye, iştahı bastırmaya yardımcı olur ve karbonhidratın yağa dönüşme oranını yavaşlatır. Araştırmalar HCA’nın gıda tüketimini yaklaşık %10 oranla azalttığını gösteriyor. HCA’nın krom ile birlikte alındığında, daha etkili olduğu tespit edilmiştir. 

Lif, atıkları vücuttan boşaltmaya yardımcı olur, kan şekeri seviyesini düşürmeye çalışır ve tokluk hissine katkıda bulunur. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye