Kolon Kanseri Riski Nasıl Azaltılır?

Kolon kanseri erken teşhis edilebilir ve tedavisi mümkündür.

Kolon Kanseri Riski Nasıl Azaltılır?

Gastroenterolog Dr. Felice Schnoll-Sussman, kolon kanserinin önlenilebilir ve tedavi edilebilir bir kanser türü olmasına rağmen, tüm dünyada pek çok kişinin bu kanser nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekiyor. Hatta ABD’de ikinci en ölümcül kanser türüdür.

Dr. Felice Schnoll-Sussman, düzenli uygulanan görüntüleme teknikleri sayesinde bu kanserin sadece erken teşhis edilmekle kalmayıp,  aynı zamanda erkenden tedavi edilerek gelişiminin de önlenebileceğini vurguluyor. Dr. Sussman ve Lebwohl, kişilerin aşağıdaki 5 faktörü göz ardı etmemelerinin önemini belirtiyorlar:

Kolorektal kansere karşı kullanılan kolonoskopi gibi görüntüleme tekniklerinin düzenli aralıklarla yapılması hayatınızı kurtarabilir: Kolon kanseri genellikle kolonda meydana gelen poliplerin zaman içerisinde kanserleşmesi ve yayılması sayesinde tehlikeli bir hal almaktadır. Ancak görüntüleme teknikleri sayesinde tespit edilen polipler, kanserleşme sürecine maruz kalmadan ve kolonoskopi esnasında oldukça basit bir yöntemle alındığında, kanserin önüne geçilmiş olur. Hem kadın hem de erkekler için görüntülemeye başlama yaşı yaklaşık 50 olarak kabul edilmiştir.

Şikayetleriniz ortaya çıkmadan görüntüleme testleri yaptırın: Uzmanlar kolon kanserinin erken evrelerinde genellikle hastanın hiçbir şikayetten muzdarip olmadığı ve kendini iyi hissettiği bilinmektedir. Bu nedenle rahatsızlığı olmayan hastalar herhangi bir görüntüleme yöntemine ihtiyaç duymadıklarını düşünmektedirler. Oysa bu oldukça tehlikeli bir fikirdir. 

Kolon kanserine yakalanma riskiniz diğer kişilere göre daha yüksekse 50 yaşından önce görüntüleme testlerinin uygulanmaya başlaması gerekir: Eğer aşağıdaki risk faktörlerinden biri ya da birkaçı sizde mevcutsa, görüntülemeye başlama zamanı için 50 yaşını beklememelisiniz:
  • Enflamatuar bağırsak hastalığınız varsa,
  • Önceden tespit edilmiş ve alınmış polipleriniz ya da kolon kanseri geçmişiniz varsa,
  • Ailenizde kolon kanseri geçmişi varsa,
  • Özellikle FAP (familial adenomatous polyposis) ya da Lynch sendromunuz varsa, hekiminizin önerdiği aralıklarla kolonoskopi yaptımanız gerekmektedir.

Sigarayı bırakın, daha fazla egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin: Tüm hastalıkların önlenmesinde bu üç faktör her zaman işe yarar. Özellikle "Journal of the National Cancer Institute” adlı dergide yayınlananlara göre egzersiz yapmak kolon ve meme kanserleri risklerini azaltmaktadır.

Kolorektal kanser ayrım yapmaz: Sağlıklı kişilerin 20’sinden birinin, cinsiyet ayırt etmeksizin, hayatlarının bir dönemlerinde kolon kanserine yakalanma riskleri vardır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye