Ornish Diyeti - Nedir

Kalp-damar hastalıklarını geri döndürmek üzere tasarlanmış, yüksek karbonhidrat içerikli bir diyettir.

Ornish Diyeti

Ornish diyeti, tıp hekimi Dean Ornish tarafından geliştirilmiştir. Ornish kalp hastalığının spesifik beslenme ve hayat tarzı değişiklikleri dahil, bazı doğal yöntemlerle geriye döndürülebileceğini keşfeden ilk hekimdir. Ornish, diyet ve diğer araçlarla iyileşen kardiyovasküler sorunları olan hastaların klinik çalışmalarını yayınlayana kadar, tıp doktorları kalp hastalığının geriye döndürülemeyeceğine inanmaktaydı. Kalp hastalığı kalbe oksijen taşıyan atardamarlarda, duvarlarında plak oluşmasına bağlı olarak daralma meydana geldiğinde gelişir. Plak tortuları, hayvansal ürünlerde bulunan ve vücudun beslenmeden aldığı doymuş yağlardan ürettiği kolesterolden kaynaklanır.

Yıllar içinde gelişen bir hastalık olan atardamar daralmasına ateroskleroz denir. Koroner (kalp) atardamarlar kalbe yeterli miktarda oksijen sağlayamayacak derecede tıkandığında kalp krizi gerçekleşir. Ornish diyetinin temel ilkesi kolesterolü yok etmek yani doymuş yağlar ve kolesterol içeren gıdaları beslenmeden çıkarmaktır. Doymuş yağlar Ornish diyetinde yasaklanan kırmızı ette, süt ürünlerinde, yağlarda, kuru yemişlerde ve tohumlarda bulunur. Dahası diyetteki yağ seviyesi toplam kalorilerin sadece %10’u düzeyine indirilir. Bu seviye, yağlardan alınan kalorilerin %30’a kadar olmasını öneren Amerikan Kalp Derneği tarafından tavsiye edilen seviyelerden çok daha düşüktür. Tipik Amerikan diyeti ise %50 yağdan oluşur.

Ornish diyeti vejetaryendir çünkü kolesterol içeren etler içermez. Diyet yumurtanın beyazının ve yağsız süt ürünlerinin kullanımına izin verir, teknik olarak lakto-ovo vejetaryen olarak sınıflandırılır. Ornish diyetinin başka bir özelliği de yağ, protein ve karbonhidrat için sırasıyla belirlenen oranlardır.

Tipik Amerikan diyetinde yağ %45, protein %25 ve karbonhidrat %30’dur ve yaklaşık her gün 500 mg kolesterol alınır. Ornish diyeti ise %10 yağ, %20 protein ve %70 karbonhidrat içerir. Ornish diyeti öncelikle, genellikle nişastalar olarak adlandırılan kompleks karbonhidratlardan oluşur. Kompleks karbonhidratlar meyvelerde, sebzelerde, tahıllarda ve baklagillerde bulunur. Basit karbonhidratlar arasında, çok fazla kalori içermesine rağmen çok az besin ya da lif barındıran "boş karbonhidratlar” olmaya meyilli olan şeker, bal ve alkol yer alır. Ornish diyeti basit karbonhidratları kısıtlar ancak diyetten tamamen çıkarmaz. Ornish diyeti, en kompleks karbonhidratları içeren yüksek lifli yiyeceklere de önem verir. Yüksek lifli diyetlerin kolesterolü azalttığı ve başka faydalı etkilerinin olduğu ispatlanmıştır. Ornish diyeti Amerikan ortalamasına göre biraz daha düşük seviyede protein içerir, pek çok araştırmada da daha az protein alımının sağlık açısından faydaları ortaya koyulmuştur. Vejetaryen diyetindeki protein eksikliği üzerine kaygılı olan kişilere Ornish programı, diyetten yeterli miktarda tam proteinlerin alındığından emin olmanın yöntemlerini de öğretir. Vücut onları tam olarak kullandığı zaman proteinlerin tam olduğu kabul edilir. Baklagiller ya da yağsız süt ürünleri ile tahılların birleştirilmesi yoluyla tam protein alımı sağlanabilir. Örneğin Ornish diyetinde tam proteinler, pirinç ile fasulyenin, tofu ve pirincin, makarna ile fasulyenin, fırınlanmış fasulye ile beyaz ekmeğin ya da yulaf ezmesi ile yağsız yoğurdun birleştirilmesi ile alınır. Yumurta beyazı da Ornish diyetindeki bir başka protein kaynağıdır. Ornish diyetinin bir başka ilkesi de insanların, kalorilerin %10’unun yağ olması kuralına uymaları ve sadece onaylanan gıdaları tüketmeleri şartıyla istedikleri kadar yiyecek yemelerine izin verilmesidir. Ornish diyeti insanların istedikleri kadar yemek yemesine izin vererek, diyet yapan pek çok kişinin kalorileri kısıtlamaya zorlandığında başvurduğu bir durum olan, aşırı yemek yeme riskini de azaltır. Kaloriler kısıtlandığında diyetlerin çoğu başarısız olur.

Özetlemek gerekirse, Ornish diyeti bütün hayvansal ürünler (yumurta beyazı ve yağsız süt ürünleri hariç), kabuklu yemişler, tohumlar, avakado, çikolata, zeytin ve Hindistan cevizi dahil, kolesterol ve doymuş yağları içermez. Pişirme için az miktardaki kanola yağı ve omega-3 esansiyel yağ asitleri içerenler dışındaki yağlar da diyette yer almaz. Ornish diyeti kafeinide yasaklar ancak orta seviyede alkol, şeker ve tuz alımına izin verir.

Ornish’in kendisinin de, diyetinin kalp hastalığını geri çevirmede tek başına yeterli olmayacağını ancak egzersiz, yoga, meditasyon, stres azaltma ve hayat tarzı değişiklikleri içeren bir programın parçası olduğunu ifade ettiği de unutulmamalıdır. Aslında Ornish bu çalışmasını "kalbi açan” terapiler olarak adlandırır çünkü hastalar diyet ve yüksek kolesterol gibi fiziksel meselelerin yanı sıra duygusal yönleri ile yüzleşmeye teşvik edilir.
Diyet, egzersiz ve stres azaltma dahil ucuz ve basit tedavilerin kalp hastalığını geriye döndürebileceği görüşü geleneksel tıp camiasında kabul görmeden önce Ornish’in birçok çalışma yayımlaması gerekmiştir. Ornish daha pahalı ve riskli kalp ameliyatları yerine, kalp hastalıkları terapilerinin öncelikle yağlı beslenme, stres ve hareketsiz yaşam tarzı gibi sorunun temelinde yatan unsurları ele alması gerektiğine inanıyordu. 1980’in başında Ornish şiddetli kalp hastalığı olan 48 hasta ile çalıştı. Bu hastaların yarısı kontrol grubu olarak saptandı ve geleneksel yöntemler ile tedavi edildi; diğer katılımcılar ise üç hafta boyunca Ornish’in, ultra-düşük yağlı bir beslenme, yoga, meditasyon, sosyal destek grupları ve sigara içmemeyi kapsayan programına katıldı. Ornish’in tasarladığı diyet 1970’lerde Nathan Pritikin tarafından kalp hastalığı ile mücadele için geliştirilen ve hala pek çok klinik tarafından kullanılmakta olan rejime benzer. Her iki diyet de düşük yağlı ancak yine de yüksek lifli tahıllar ve baklagiller (bezelye ve fasulye) içeren doyurucu gıdalara önem verir.

Çalışma boyunca Ornish’in grubunun belirtilerinde iyileşme ve kolesterol ile kan basıncında önemli derece düşüş olduğu görüldü. Ornish, sonuçları saygın bir yayın olan Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayımladı ancak bu araştırma tartışmalarla karşılandı. Eleştiriler karşısında Ornish uzun vadeli ve denetimli bir çalışma yaptı. Bir yıl sonra, Ornish kendi yöntemleri ile tedavi edilen hastalardan elde ettiği inandırıcı sonuçları sundu: %82’sinin kalp arterlerindeki tıkanma önemli oranda azalmıştı ve %91’i göğüs ağrısında azalma olduğunu bildirmişti. Bu araştırmanın İngiliz tıp yayını Lancet’te yayımlanmasının ardından Ornish uluslararası düzeyde ün kazandı ve Ornish diyeti kalp hastalarının pek çoğu tarafından benimsendi. Ornish şu an California, Sausalito’daki Koruyucu Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nün başkanıdır ve California Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapmaktadır.
Holistik tedavi programı içinde kullanıldığında kandaki kolesterol düzeylerinde düşüş ve atardamar tıkanıklığında gerileme sağladığının kanıtlanması, Ornish diyetini kalp hastalığı, inme, yüksek kan basıncı ve kolesterol için bir beslenme terapisi haline getirmiştir. Ornish diyetinin aynı zamanda etkin bir kilo verme programı olduğu da ispatlanmıştır ve kalp hastalığı, inme, diyabet ve yüksek yağ tüketimi ile ilişkili diğer hastalıklar için koruyucu olarak tavsiye edilmektedir. Ornish diyeti bir tedavi ve koruyucu bir önlem olarak oldukça kolay ve ucuzdur. 
Ornish kendi programının yeme alışkanlıkları ve gıda ürünlerinin içerikleri konusunda bilinci artırması bakımından da önemli olduğunu ifade eder. Ornish diyetine başlamak isteyenler, Ornish'in önerilen ve yasaklanan gıda listesini tanımaya başlayarak, gıda etiketlerini okumayı ve kalori hesabı yapmayı öğrenerek hazırlanabilirler. Diyet yapanların yapabileceği başka bir hazırlık da, boylarına ve vücut yapılarına göre ideal kilolarını saptamalarıdır. Günlük alacakları kalori ve yağ miktarı kendi ideal kilolarına göre hesaplanabilir. Ornish, kendi diyetine uygun yüzlerce tarif sunan pek çok kitap yazmıştır.
Ornish diyeti kardiyovasküler hastalıklar için verilen tıbbi bakımın yerini alamaz. Dahası, Ornish diyeti egzersiz, yoga, meditasyon, hayat tarzı değişiklikleri ve stresi azaltmayı içeren, bütüncül bir sağlık programı ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Her diyet programında olduğu gibi etkinliği üzerine araştırmalar devam etmektedir. Programa karşı yapılan eleştiriler, Dr. Ornish’in iddialarını destekleyecek kadar klinik araştırma yapmadığını ve karbonhidrat bakımından zengin olan diyetin insülin seviyelerini yükselterek diyabet gibi hastalıkların riskini arttırdığını iddia etmektedir. 2003 yılında, düşük yağlı diyetler ile düşük karbonhidratlı diyetlerin karşılaştırıldığı bir araştırma ise, insanların, düşük yağlı ve kalori sınırlandıran diyetlere nazaran düşük karbonhidratlı diyetler ile daha fazla kilo verdiğini bildirmiştir. Ayrıca trigliserit seviyelerini düşürdüğü ve insülin hassasiyetini yükselttiği düşünülmektedir.

Ornish diyeti yapmayı düşünen kişiler, bunu doktorları ile değerlendirmelidir ve Amerikan Kalp Derneği gibi organizasyonların diyet ve egzersiz yönergeleri gibi tavsiyelerini dikkate almalıdır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye