PanchaKarma Yöntemi Devreleri

Bu yöntem 3 devreden oluşur.

PanchaKarma Yöntemi Devreleri

Pachakarma'nın Devreleri
  1. Hazırlık Devresi: Toksinler yumuşatılıp atılmaya hazırlanır. 
  2. Ana Kür Devresi: Ayurveda merkezinde uygulanan esas arınmanın uygulandığı devredir.
  3. Normal Diyete Geçiş ve Pancha Karma sonrası Devre: Normal yaşama yumuşak geçiş, arınma ve dengenin korunması,zayıf bölgelerin güçlendirilmesini amaçlar.
Hazırlık Devresi: Dokulara oturmuş toksinler yumuşatılarak sökülmeye hazırlandığı başlangıç dönemidir.3-5 gün sürer tavsiye edilen Pancha Karma'nın ana devresi gibi dinlenerek uygulanmasıdır, ancak bu sağlanamıyorsa,çalışma ve aktivite temposu düşürülerek de uygulanabilir. Bu dönemde haşlama sebze ve çorbalarla çok hafif beslenilir ve sade yağ olarak adlandırılan arıtılmış tereyağın özel bir kullanımıyla dokularda toksinler yumuşatılarak önce kana, sonra bağırsaklara çekilir ve hintyağıyla ön bir temizlik yapılır.

Ana Kür Devresi: Hazırlıkta yumuşatılan toksinlerin terleme, bağırsaklar ve burunda temizlendiği Ayurveda merkezinde uygulandığı bölümdür. Kişi birbiri ardına her gün 2,5-3 saat arınma merkezinde kalarak masajlar, buhar ve bağırsaklar yoluyla toksinlerden arınır.

Normal Diyete Geçiş ve Pancha Karma sonrası Devre: Bu dönemde de biraz daha yumuşatılarak hafif beslenme devam eder. 3-5 gün uygulanabilirse de önerilen en az 1 hafta uygulanmasıdır. Merkezdeki uygulama dışındaki zaman olabildiğince dinlenerek geçirilmelidir. İlk 2 dönemde kilo fazlası olanlar ortalama 4-6 kg kaybetmektedirler. Uygulanan rejime göre bu azaltılıp arttırılabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye