Panchakarmanın Kökeni ve Faydaları

Ayurvedik tıp, 5000 yıl önce kadim Hindistan uygarlıklarında ortaya çıkmış olan dünyadaki en eski şifa sistemidir.

Panchakarmanın Kökeni ve Faydaları

 Ayurveda Sanskritçe'de yaşam bilimi anlamına gelir. Panchakarma, hastalığın vücutta biriken toksik maddelerden ve beden ile zihindeki dengesizlikten kaynaklandığını ifade eden temel Ayurveda kavramlarına dayanır. Günümüzde Ayurvedik tıp Hindistan nüfusunun %80’i de dahil olmak üzere, milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Ayurveda Amerika’da, geleneksel tıp hekimliği eğitimi almış ve Ayurvedik prensiplere dayanan çok satılan kitapların da yazarı olan Deepak Chopra’nın çabalarının yardımıyla, son birkaç on yılda giderek daha fazla kabul gören bir alternatif tedavi haline gelmiştir. Amerika’da panchakarma uygulayan ve onun iyileştirici etkileri üzerine araştırmalar yürüten çeşitli Ayurvedik enstitüleri ve sağlık klinikleri kurulmuştur. Panchakarmanın ardındaki görüş diğer alternatif tedavileri de etkilemiştir. Çevresel tıp vücutta biriken çevresel maddelerin hastalığa nasıl neden olabileceğini inceler ve detoksifikasyon terapisi ana tedavi olarak bedenin temizlemesinden yararlanır.

Panchakarmanın Faydaları
Panchakarma özellikle de kronik, metabolik ya da stres kaynaklı olan hemen her hastalığı tedavi etmek için Ayurvedik tıpta kullanılır. Panchakarma alerji, astım, artrit, kanser, kronik yorgunluk sendromu, kolit, yüksek kolesterol, depresyon, diyabet, sindirim bozuklukları, kalp hastalığı, hipertansiyon, bağışıklık sorunları, enfeksiyonlar, iltihap, insomnia, sinirsel bozukluklar, obezite, cilt problemleri ve ülseri tedavi etmek için kullanılmaktadır. Kemoterapi ve ameliyat gibi şiddetli geleneksel tedaviler ile birlikte iyileşme ve düzelmeyi desteklemek için kullanılabilir. Güvenlidir ve toksik değildir, ayrıca önleyici olarak ve genel sağlığı iyileştirmek için kullanılabilir. Panchakarma travmatik yaralanmalar, akut ağrı ve acil ameliyat ya da invazif işlemler gerektiren sağlık durumlarının tedavisinde sınırlı etkiye sahiptir.

Araştırma ve Genel Kabul
Ayurveda klinik çalışmalarının çoğunluğu Hindistan'da 40'tan fazla araştırma enstitüsü tarafından yürütülmüş, bulguları Hindistan ve Avrupa'daki bilimsel dergilerde yayınlanmış ve pek çoğu devlet tarafından desteklenmiştir. Ayurveda yıllardır Batı bilimsel sisteminin dışında olduğundan, Amerika'da araştırmalar yeni başlamaktadır. Genel olarak alopatik tıp, Ayurveda ve araştırma fonuna karşı şüpheci ve isteksizdir. Amerika'daki araştırmaların çoğu, panchakarma da dahil olmak üzere sattığı Ayurvedik ürünler ile klinik uygulamaları inceleyen Maharishi Ayur-Ved kuruluşu tarafından desteklenmektedir. Hollanda'da panchakarma ve Maharishi Ayur-Ved ürünleri üzerine ilginç bir çalışma yapılmıştır. Astım, bronşit, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkları olan bir grup hasta panchakarma ve diğer Ayurveda ilaçlar ile tedavi edilmiştir. Hastaların yaklaşık %80'inin hastalığında düzelme, bazı kronik hastalıklarda ise tamamen iyileşme ile güçlü sonuçlar gözlenmiştir. Diğer çalışmalar panchakarmanın kolesterolü düşürebildiği ve sindirim bozukluklarında iyileşme sağlayabildiğini göstermiştir. Diyabet, akne ve alerji Ayurveda ilaçları ile başarıyla tedavi edilmiş ve birçok Ayurveda bitkisinin laboratuvar testlerinde etkinliği kanıtlanmıştır. Panchakarma dahil olmak üzere Ayurvedik tedaviler, kemoterapi tedavisi gören hastaların iyileşme sürecini desteklemek için de başarıyla kullanılmaktadır. Şu an ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) Ayurveda çalışmalarını finanse etmektedir. Bilimsel araştırmalar dışında, panchakarmanın etkinliği konusunda Ayurvedik kliniklerden elde edilebilecek referanslar veren birçok hasta vardır.

Pancha Karma, fizyolojiye hastalıkların tohumlarını eken, yıpranmasına ve yaşlanmasına yol açan toksinlerden temizleme,yenileme ve gençleştirme yöntemidir. Ayurveda'nın sağlığa vedik yaklaşımının en derin ,en kapsamlı ve etkili tekniğidir. En az 5000 yıllık bir doğal sağlık sistemi olan Ayurveda'nın en temel tedavisidir Pancha Karma. Yanlış endüstri ve tarım uygulamaları sonucu doğada oluşan toksinler solunum ve yiyecek,içeceklerle vücuda girmekte ve çağdaş yaşamın kaçınılmaz kıldığı streslerle vücutta artarak birikmekte,dokulara yerleşerek ciddi hastalıklara zemin hazırlamaktadır.Yapay gübreler,hormonlar ve tarım ilaçlarının olumsuz etkileri zaten biliniyor. Biriken toksinler düzenli olarak temizlenmezse hastalıklara zemin hazırlar, erken yaşlanma ve yıpranmaya neden olur.

Doğa Arınma Merkezi'nde ,Türkiye'de ilk defa uygulanmaya başlayan en güçlü Ayurveda yöntemi olan Pancha Karma uygulanmaktadır. Bu yöntem ile beden,sağlık için tehdit oluşturan zararlı maddelerden drinlemesine temizlenir. Özel olarak  teknisyenlerle uygulanan 1-2 haftalık kürle beden toksinlerden arındırılır,sinir sistemi rahatlar,fizyolojide denge kurulur.Başka benzer hiçbir yöntemle elde edilemeyecek derin arınma ve dengeleme,normalleştirme ve rahatlama sonucu kişi gelmiş veya gelecek hastalıklara karşı güçlü bir direnç kazanır. Bu dönemde kişiye özel yağlarla yapılan yapılan masajlar,bitki buharı uygulamaları,alına ve vücuda uygulanan yağ akımları ile yerlerinden sökülen toksinler,sindirim kanalıyla toplanır ve özel bağırsak temizleme yöntemleri ile vücut tamamen yenilenir. 

Pancha Karma ile sağlanan arınmanın getireceği yararlar şu şekilde özetlenebilir.
  • Yanlış beslenmeden dolayı biriken toksinler vücuttan atılır.
  • Sindirim ve metabolizmanın gücü artar.
  • Dolaşım sistemi güçlenir ve etkinlik kazanır.
  • Birçok hastalık önlenir ve normal sağlık kazanılır.
  • Vücut gençleşir ve hastalıklara karşı direnç artar.
  • Kişi canlı, güçlü ve dirençli bir bedene sahip olur,fazla kilolardan arınır, zamanın getirdiği yıpranmadan çok daha az etkilenir.
Eski Hindistan'da krallara uygulanan bu harika yöntemin yılda birkaç kez, özellikle baharlarda, düzenli uygulanması etkiyi güçlendirip kalıcı hale getirecektir. Ayrıca Ayurveda uzmanının verdiği tavsiyelere uyulması bu süreciçte önemlidir. Bu yöntemle streslerinden uzaklaşarak tüy gibi hafifleyen kişi mükemmel sağlığın ve gençleşmenin mutluluğunu yaşar. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye