Parazit Enfeksiyonları - Alternatif Tedavi

Bulundukları organda besin ihtiyaçları için sömürücü etki yapan parazitlerin sebep olduğu enfeksiyonlardır.

Parazit Enfeksiyonları

Parazitler, besin ihtiyaçlarını bulundukları organdan, bağırsaktan, hücre veya kandan sağlayarak sömürücü etki yaparlar.

Parazit enfeksiyonları için kullanılan alternatif tedaviler, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve beslenmeyi iyileştirme yoluyla parazit enfeksiyonlarını azaltır. Bazı bitkisel kürler doğrudan antiparaziterdir ve hastalığa neden olan organizmaları gerçekten ortadan kaldırır. Alopatik antiparaziter ilaçlar alan hastalar, bu şifalı bitkilerden herhangi birini kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Bu bitkisel ilaçlar çocuklara verilirken, çocuklarda doz aşımı kolaylıkla gerçekleşebileceğinden, dikkatli olunmalıdır.

Diyet 
Aşağıdaki beslenme değişiklikleri, parazit enfeksiyonlarını önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilir: 
  • Lif, sebze, meyve, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar bakımından zengin, dengeli bir diyet sürdürülmelidir. Lifler, bağırsaklardaki solucanların atılmasına yardımcı olur. İyi beslenme, bağışıklık fonksiyonunu artırır ve parazit istilasına karşı vücudu korur. 
  • Süt ürünleri, şeker ve yağ sınırlandırılmalıdır. Bu gıdalar parazitlerin çoğalmasını hızlandırır. 
  • Çiğ veya az pişmiş balık, domuz ya da sığır etinden kaçınmak gerekir.
  • Beslenme yetersizliğini önlemek ve bağışıklık fonksiyonunu artırmak için her gün multivitamin / mineral takviyeleri alınabilir. 
  • Diyete, normal bağırsak florasını geliştiren ve parazitlerin yayılması bastıran Lactobacillus acidophilus, Bifidobakteriler ve diğer yararlı bağırsak bakterileri gibi probiyotikleri ilave edilmelidir.
Bitkisel Tedavi
Bitkisel tedaviler destekleyici beslenme tedavisi ile birlikte verilmeli ve tedaviye solucanlar tamamen yok olana kadar devam edilmelidir. Aşağıdaki bitkiler parazit enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcıdır:
  • Melaleuca alternifolia (çay ağacı) yağı: İlk kez Avustralya aborjinleri tarafından keşfedilmiş olan çay ağacı yağının, bağırsak parazitleri, bit ve pirelerin tedavisi de dahil pek çok kullanımı vardır.
  • Artemisia annua (pelin otu) ve citrus tohumu özü: Bunlar Giardia lamblia gibi bağırsak parazitlerini yok etmeye yardımcı olmak için birlikte kullanılabilir.
  • Berberin-içeren bitkiler: Berberin, parazitlerin bağırsaklara tutunmasını önleyen, antimikrobiyal bir alkaloittir. Bir çalışmada berberinin amoebal Giardia lamblia’ya karşı standart tedavi olan metronidazol kadar etkili olduğu keşfedilmiştir. Berberin içeren bitkiler arasında altınmühür (Hydrastis canadensis), sarıçalı (Berberis vulgaris), Oregon üzümü (Berberis aquifolium) ve goldthread (Coptis chinensis) yer alır.
Ayurvedik Tıp
Momordica charantia (acı kavun) kıl kurdu enfeksiyonu için oldukça güvenli bir tedavidir. Acı kavun, salatalığa benzeyen ancak tadı acı olan bir sebzedir. Çoğunlukla Doğulu marketlerde bulunur. Acı tadını azaltmak için ince dilimlenerek diğer sebzelerle birlikte, çiğ olarak yenilmelidir. 7 ila 10 gün boyunca, her gün 1 ila 2 adet acı kavun tüketimi, kıl kurdu enfeksiyonunu yok edebilir. Hastalar enfeksiyondan korunmak için bu rejimi birkaç ay sonra tekrarlayabilir. Çin bitki kombinasyonları da gastrointestinal sistemi destekleyerek, bağışıklık tepkisini uyararak ve parazitleri öldürerek parazit enfeksiyonlarını tedavi eder.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye