Bademcik İltihabı - Belirtileri

Ağzın gerisinde, boğazın girişinde iki bez olan bademciklerin iltihaplanması durumudur.

Bademcik İltihabı

Boğazın gerisinde her iki tarafta bulunan bademcikler aslında lenf bezleridir, yani görevleri vücudu hasta edebilecek zararlı organizmaları filtrelemektir. Ama bazen bakteri veya virüsler tarafından istila edilirler. Sonuç, grip benzeri semptomların eşlik ettiği enfeksiyon ve iltihaplanmadır. Bu, özellikle çocuklar arasında yaygın olan bademcik iltihabıdır.

  • Boğaz ağrısı
  • Baş ağrıları
  • Yutkunurken ağrı
  • Ateş ve titreme
  • Çene ve boğaz bezlerinde ağrı ve/veya hassasiyet
  • Bademciklerde beyaz akıntı benekleri (bazı vakalarda)
Bademcik iltihabını grip ve streptokok boğaz ağrısı gibi benzer görünümlü hastalıklardan ayırt etmek için doktor bir boğaz kültürü alabilir. Tedavi dinlenmeyi, reçetesiz bir analjeziği (aspirin veya asetaminofen) ve muhtemelen bir kür oral antibiyotiği içerir. Antibiyotik almaya başladıktan birkaç gün sonra iyi hissedilse bile yeniden enfeksiyon kapmayı önlemek için tüm haplar bitene kadar ilaç alınmaya devam edilmelidir. 

Bezler yılda üç veya daha fazla kez hastalanıyorsa veya enfeksiyon özellikle şiddetliyse doktor tonsillektomi yani bademciklerin alınmasını tavsiye edebilir. Uzmanlar bademciklerin enfeksiyona karşı koruduklarına ve bu yüzden ameliyatın ancak mutlak surette gerekliyse yapılması gerektiğine inanmaktadır. Bu bezlerin alınması yaşam boyu boğaz ağrısı geçirilmeyeceğinin garantisi değildir. Bademcikleri enfekte eden bakteriler boğazı da enfekte edebilirler ama bademcik ameliyatı olanlar genellikle daha az boğaz enfeksiyonu geçirirler.
Aromaterapi
Esansiyel yağlarla nazik bir masaj rahatsızlığı hafifletebilir. 1 çay kaşığı bitkisel yağa veya losyona 5 damla bergamot, okaliptüs veya nane yağı eklenir. Nazikçe boyun ve boğaz ovulur.

Ayurvedik Tıp
Ayurveda uzmanları çoğunlukla bademcik iltihabının rahatsızlıklarını hafifletmek için Ayurvedik bir formül olan Septilin alınmasını tavsiye ederler. Ayrıca nane çayı içmeyi, Indian bdellium tozu veya hapı almayı tavsiye ederler. Ayurvedik ürünler sağlıklı yiyecekler satan dükkanlarda veya Hint eczanelerinde bulunabilir. 

Vücut Çalışması ve Bedensel Uygulamalar
Kutupsallık terapisi, refleksoloji ve Doğuya özgü vücut çalışması teknikleri faydalı olabilir.

Bitkisel Tedavi
Yoğurtotu, adaçayı ve kızıl adaçayı çayları iltihap ve ağrı ile mücadelede yardımcı olabilir. Yoğurt otunu kullanmak için 1 çay kaşığı kuru yaprak 1 fincan kaynar suda 10-15 dakika demlendirilip süzülür. Günde birkaç defa içilir.

Adaçayı ve kızıl adaçayı infüzyonları için 1 çay kaşığı kuru veya taze yaprak 1 fincan kaynar suda 10-15 dakika demlendirilip süzülür. Ilık çayla günde 5 defaya kadar gargara yapılır. Yutulmamalıdır.

Yoğurt otu ve ekinezya tentürlerinin karışımı da bademcik iltihabını hafifletebilir. Her iki tentürden de eşit miktarlar birleştirilir ve günde 3 defa 1 çay kaşığı alınır.

Hidroterapi
Ağrıyı dindirmek ve iltihabı azaltmak için iki hidroterapi kolay ve etkilidir: Dayanılabilir sıcaklıkta suyla gargara yapmak veya boğaz bölgesine soğuk kompres uygulamak denenebilir.

Geleneksel Çin Tıbbı
  • Akupunktur: Akupunktur, bademcik iltihabına ilişkin şişme ve boğaz ağrısını azaltmak için kullanılabilir. Uygulamacı tipik olarak yutak ve bademciklerle ilgili kulak noktalarının yanında akciğer 1, mesane 10 ve 12, kalın bağırsak 4 ve 11 üzerinde odaklanır. Akupunktur aynı zamanda bademcik ameliyatı sırasında anestezi yerine de kullanılabilir. Çoğu vakada uygulamacı kalın bağırsak, kalp zarı ve üçlü ısıtıcı meridyenler üzerindeki noktalara odaklanır.
  • Akupres: Bademcik iltihabına ilişkin şişme ve boğaz ağrısını azaltmak için uygulamacı kalın bağırsak 4, akciğer 11 ve mide 9 ve 36 üzerinde odaklanır. Yutkunma güçlüğü konsepsiyon kanalı 17 ve yönetici kanal 13’e basınç uygulayarak hafifletilebilir.
  • Çin Bitkisel Tedavileri: Laryngitis Hapları ve Superior Sore Throat Powder Spray, bademcik iltihabı için tavsiye edilebilecek reçetesiz ürünlerdir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye