Resveratrol’ün Diyabetli Hastalarda Görülen İktidarsızlığa Etkileri ve Diğer Faydaları

bilimsel araştırmada, üzüm gibi gıdalarda bol miktarda bulunan bir antioksidan olan “resveratrol”ün, iktidarsızlık problemini giderebildiği görülmüş.

Resveratrol’ün Diyabetli Hastalarda Görülen İktidarsızlığa Etkileri ve Diğer Faydaları

"Asian Journal of Andrology” adlı bilimsel derginin 24 Haziran 2013 tarihinde yayınlanan sayısında yer alan ve China’s Nanjing Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından diyabet hastası sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, üzüm ve şarapta bol miktarda bulunan bir antioksidan olan "resveratrol” adlı maddenin, diyabetli sıçanlardaki iktidarsızlık problemini giderebileceği görülmüştür.

Halk arasında "iktidarsızlık” olarak bilinen "erektil disfonksiyon” rahatsızlığı, diyabet hastası olan hayvanlarda ve insanlarda, sağlıklı bireylere kıyasla çok daha sık görülmektedir. Üstelik diyabetli hastalarda baş gösteren iktidarsızlık probleminin, çeşitli kalp hastalıklarının habercisi bile olabileceği düşünülmektedir. Diyabet hastalarında penis dokusundaki oksidatif stres artışı nedeniyle hücrelerin apoptoza gittiği (hücrenin programlı şekilde kendi kendini öldürmesi) bilinmektedir. İktidarsızlığın temel nedenlerinden birinin ise bu mekanizma olduğu düşünülmektedir.

Yu-Tian Dai ve ekibindeki araştırmacılar 48 erkek sıçana "streptozocin” adlı maddeyi enjekte ederek yapay olarak diyabet meydana getirmişler ve daha sonra bu sıçanlardaki erektil fonksiyon üzerine araştırmalar yapmışlardır. Araştırmacılar diyabetli 48 erkek sıçanın sindirim sisteminin içerisine 8 hafta boyunca "resveratrol” uygulamışlardır. Bunun sonucunda bahsedilen erkek farelerdeki iktidarsızlık probleminin belirgin olarak azaldığı görülmüştür. 

Resveratrolün iktidarsızlığı nasıl giderdiğine dair oluşturulan teori ise, "resveratrol”ün "SIRT1” adlı proteinin üretimini arttırarak sağladığı üzerine kurulmuştur. Çünkü SIRT1 proteini, kalori alımının azaltılması sayesinde de tetiklenebilen ve uzun ömrü sağlayan bir protein olarak bilinmektedir. Bahsedilen proteinin düz kas kitlesini arttırdığı, antioksidan etkili bir enzim olan "superoksit dismutaz” enziminin aktivitesini hızlandırdığı ve oksidatif stresin bir göstergesi olan "malondialdehid” maddesinin sentezini azalttığı da bilinmektedir.

Diyabet kökenli erektil disfonksiyonun (iktidarsızlık) başlıca üç patolojik durum nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir:
 1. Penisteki endotel dokunun fonksiyonlarının bozulması
 2. Penisteki bazı dokulardaki hücrelerde meydana gelen apoptoz (hücrelerin programlı şekilde kendi kendini öldürmesi)
 3. Vücudun genelinde ve penis bölgesinde artan oksidatif stres
Araştırmacılar, resveratrolün endotel hücrelerinin fonksiyonlarını iyileştirmesinin yanı sıra, apoptozun  önüne geçtiğini ve penisteki "corpus carvenosum” bölgesindeki oksidatif stresi azalttığını düşünüyorlar.
Kalori kısıtlaması ise, "SIRT1” adlı proteinin üretiminin arttırılması için ikinci etkili yöntemdir. Üstelik diyetin düzenlenerek daha az kalori alımının diyabetli hastalara diğer bir çok yönden faydalı olduğu da düşünülmektedir.

"Resveratrol”ün Diğer Faydaları
Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar sayesinde, en etkili antioksidanlardan biri olduğu kabul edilen "resveratrol”ün, cinsel sağlık üzerindeki etkisi haricinde, diğer bir çok faydalı etkisi olduğu da keşfedilmiştir. Bunlardan en bilinen bazılarını, sizlerle de paylaşmak istiyoruz…
 • Hücre fonksiyonlarını düzenleyip iyileştireren bir gençlik iksiridir,
 • Uzun ve sağlıklı bir ömür sürmenize yardımcı olur,
 • Daha enerjik ve dinamik olmanızı sağlar,
 • Karbonhidratların vücut tarafından kullanım oranlarını bir miktar azaltarak ve metabolizmayı hızlandırarak  kilo kaybına yardımcı olur,
 • Yağların yakımını kolaylaştırarak da kilo kaybına katkıda bulunur,
 • Özellikle kalp sağlığı açısından bir çok yararları olduğu bilinmektedir, kalp krizinin önlenmesinde son derece etkilidir,
 • Uyku kalitesini arttırır,
 • Göğüs kanserine karşı korur ve göğüs kanserinin ilerlemesini yavaşlatır,
 • Prostat sağlığını koruyarak idrar akışını arttırır,
 • Vücuttaki oksidatif stresi azaltarak bir çok hastalığa karşı koruyucu rol oynar,
 • Ciltteki kırışıklık oluşumunu önler, mevcut ince kırışıklıkları azaltır, cilt dokusunu yeniler, cilt tonunu eşitler ve cilt için harika bir antioksidan olarak görev yapar,
 • Beyin ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirir,
 • Akciğer kanserine karşı koruyucudur,
 • Çeşitli karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltır,
 • Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.
Üstelik yukarıda bahsedilen "resveratrol”e ait faydalar, yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır…Mutlivitamin-mineral takviyelerimizin yanı sıra, günlük olarak kullanacağımız "resveratrol gıda takviyeleri” sayesinde yukarıda bahsedilen "resveratrolün sağlığımıza dair faydaları”ndan yararlanabileceksiniz. Eğer gıda takviyesi kullanmak istemiyorsanız, bol bol siyah üzüm yiyerek, ya da günde 1-2 kadeh kırmızı şarap içerek de resveratrolün vücudunuzdaki olumlu etkilerini hissetmeye başlayacaksınız.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye