Crohn Hastalığı ve Bağırsak Virüsleri Arasındaki Bağlantı

Crohn hastalığı teşhisi konulan çocukların bağırsaklarında “enterovirüs” adlı bir virüsün yaygın olarak bulunduğu ortaya çıktı.

Crohn Hastalığı ve Bağırsak Virüsleri Arasındaki Bağlantı

Yeni bir araştırma sonucu, Crohn hastalığı teşhisi konulan çocukların bağırsaklarında "enterovirüs” adlı bir virüsün yaygın olarak bulunduğu ortaya çıktı. Daha önceden bu hastalığın oluşumunda böyle bir virüsün de rol oynayabileceği düşünülmemekteydi. Yeni keşfedilen bu ilişki hakkındaki klinik araştırma sonuçları uluslar arası bir sağlık dergisi olan "Clinical  and Translational Gastroenterology” adlı dergide yayınlandı.

Yapılan bu yeni keşfin, diğer çalışmalarla desteklenmesi gerekse bile, daha önceden keşfedilmemiş önemli bir veri elde edildiği için oldukça önem taşımaktadır. Araştırma grubunda yer alan ve Uppsala Üniversitesi’nde görev alan Alkwin Wanders, yapılan bu araştırmadan elde edilen sonuçların, daha önceden nedeni tam olarak bilinemeyen Crohn hastalığının nedenlerini anlayabilmek için önemli bir keşif olduğunu açıkladı.

Araştırma sonucunda Crohn hastalığı teşhisi konulan çocukların bağırsaklarında yüksek miktarda Enterovirüs bulunmasına rağmen, bu hastalığın görülmediği sağlıklı çocuklarda Enterovirüsün bulunmadığı ya da az miktarlarda bulunduğu tespit edildi. Sonuçlar iki farklı metot daha kullanarak desteklendi.

Enterovirüslerin sadece bağırsağın iç çeperinde bulunmadığı, ayrıca bağırsağın daha iç tabakalarında yer alan sinir hücreleri gangliyonlarında da bulunduğu ortaya çıktı. Araştırmada sinir hücrelerine yerleşen enterovirüsün, sinir ağı sayesinde bağırsağın diğer kısımlarına da yayılabileceği görüldü. Alkwin Wanders’a göre sinir hücreleri ve enterovirüsler arasındaki bu bağ, hastalığın periyodik olarak tekrarlamasının nedenini ve bağırsağın diğer kısımlarına da yayılabilmesinin sebeplerini açıklamaktadır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye