Saç İçin Vitaminler ve Mineraller

Saçla ilgili problemleri olan insanlar genellikle tedavinin iyi bir diyetin içinde saklandığından habersizdirler.

Saç İçin Vitaminler ve Mineraller

Sağlıklı bir diyet sürdürmek demek her biri saç dökülmesini tedavi etmede ve sağlıklı bir kafa derisi elde etmede önemli bir rol oynayan mineral ve vitaminlerden doğru miktarda almak demektir. Erkeklerde ve kadınlarda aşırı saç dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olduğu bilinen vitamin ve minerallerden bazıları şunlardır.

Esaslı Vitaminler
 • A Vitamini:Kafa derisinde yeni saç gelişimini arttıran sağlıklı sebumun üretilmesine yararlıdır. Balık, et, peynir, yumurta ve yeşil sebzeler gibi yiyecekler A vitamini almanın ana kaynaklarıdır.
 • E Vitamini:Saç uzamasını iyileştirmek için önemli olan kafa derisi dolaşımını arttırır. E vitamini soya fasulyesi, kabuklu yemişler, kuru fasulye ve yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyeceklerden elde edilebilir.
 • B6 Vitamini:Saç dökülmesini önlemek için önemlidir ve doğal rengini korumasında saça yardım eder. B6 vitamini karaciğer, tahıl, tahıl gevrekleri, sebzeler, organ etleri ve yumurta sarısı gibi yiyeceklerde bulunur.
 • C Vitamini:Saçın sağlığını korumasına yardım eden bir antioksidan olarak hareket eder. C vitamini narenciye meyveleri, kivi, ananas, domates, yeşil biber, patates ve koyu yeşil sebzeler yenerek elde edilebilir.
 • Biotin:Bu vitamin, saç uzamasını teşvik eden ve beyazlaşmayı önleyen keratinin üretilmesi için faydalıdır. Biotin tam tahıllar, yumurta sarısı, karaciğer, pirinç ve süt gibi yiyeceklerde bulunur.
 • B3 Vitamini:E vitamini gibi bu vitamin de kafa derisi dolaşımını ilerletir. Balık, tavuk, hindi ve et yenerek elde edilebilir.
 • B5 ve B12 Vitamini:B6 vitamini gibi bu vitamin de saç dökülmesini ve beyazlaşmayı önler. Bu vitamin tam tahıllar, tahıl gevrekleri, bira mayası, organ etleri ve yumurta sarısı gibi yiyeceklerde bulunur.
Mineraller
 • Kalsiyum:Bu mineral saçın sağlıklı uzamasını teşvik eder. Süt ürünleri, balık, kabuklu yemişler, fasulye ve susam yağı gibi yiyecekler yenerek bol miktarda kalsiyum elde edilebilir.
 • Bakır:Saç dökülmesini önler ve saçın doğal rengini ve yapısını korumaya yardımcı olur. Bakır, kabuklu deniz hayvanları, karaciğer, yeşil sebzeler, yumurta, tavuk ve muz gibi yiyeceklerde mevcuttur.
 • İyot:Bozulduğu zaman saç dökülmesi ile ilgili bir çok hastalığa sebep olan tiroid hormonlarının düzgün çalışmasını sağlamaya yardım eder. İyot balıkta, deniz yosununda, esmer su yosununda, iyotlu tuzda ve sarımsakta mevcuttur.
 • Manganez:Saçın uzamasını teşvik eder. Manganez yumurta, tam tahıllı gevrekler, avokado, fasulye, kabuklu yemişler, et ve tavuk gibi yiyecekler yenerek elde edilebilir.
 • Silis:Bu mineral saçın kökünü güçlendirerek dökülmesini engeller. Vücudunuzu silis açısından zengin tutmak için daha fazla deniz mahsulleri, soya fasulyesi, pirinç ve yeşil sebzeler yiyin.
 • Krom:Bu mineral hiperglisemi ve hipoglisemi ile ilgili diyabet semptomlarını önleyerek saç dökülmesini engeller. Krom karaciğer, biftek ve tam tahıllı ekmekte yüksek miktarlarda bulunur.
 • Demir:Bu önemli mineral anemiyi ve saç dökülmesini önler ve karaciğer, yumurta, balık, tavuk, tam tahıllar, yeşil sebzeler ve kuru meyvelerden elde edilebilir.
 • Potasyum:Dolaşımı düzenleyerek saç uzamasını teşvik eder. Potasyum avokado, muz, kahverengi pirinç, hurma, incir, sarımsak, kabuklu yemişler, patates, tatlı patates ve yoğurttan elde edilebilir.
 • Selenyum:Cildin ve kafa derisinin elastikiyetini korur. Selenyum et, balık, tam tahıllar, ton balığı ve brokoli gibi yiyeceklerden elde edilebilir.
 • Çinko:Çinko genellikle A vitamini ile birlikte saç sağlığını korumak, kurumasını ve yağlanmasını önlemek için çalışır. Çinko ıspanak, ay çiçeği tohumu, mantar, tam tahıllar ve kırmız et gibi yiyeceklerde bulunabilir.
Kişi vücudunun ve zihninin iyi işlemesi için günlük olarak tükettiği vitamin, mineral ve diğer besleyici maddelerin miktarı hakkında yüksek oranda bilinçli olmalıdır. Bu vitaminleri ve mineralleri kullanmaya başladıktan sonra faydalarını tam olarak görmeniz yaklaşık 2 ila 3 ay alır. Bir kaç hafta içinde sonuç beklemek oldukça gerçek dışıdır ve tedaviye haksızlıktır. Bu minerallerin ve vitaminlerin yardımıyla saç dökülmesi problemini iyileştirmeye çalışan bir kişiden gelecekte sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek istiyorsa epey sabır ve tutarlılık beklenir. Tam faydalar ve sonuçlar sık sık dördüncü ayın sonundan önce görülmez. Ama bu vitamin ve mineralleri dengeli miktarda almak da önemlidir çünkü yüksek dozlarda alındıklarında saç dökülmesini tedavi etmek yerine sağlık üzerinde yıkıcı etkilere sebep olabilirler.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye