Saç Ürünleri Yakın Takipte

Saç ürünleriyle ilgili takip ve denetimleri artıran Sağlık Bakanlığı, saç renklendirici ürünler için yapılan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır. şeklindeki reklamlara itibar edilmemesini istedi.

Saç Ürünleri Yakın Takipte

Daha önce saçtaki beyazlıkları kapatmak için kullanılan ürünlerde sağlığa zararlı kurşun bileşikleri bulunduğu ve bunların tanıtımlarında, etkileriyle ilgili yanıltıcı ifadeler kullanıldığı uyarısı yapan bakanlıktan, son olarak da "Ozoderm Grey Hair" markalı saç renklendirici ile ilgili açıklama geldi.

Bu ürünle ilgili internet ortamında ve görsel medyada, "Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır", "Sağlık Bakanlığınca tescillidir", "5324 sayılı Kozmetik Kanunu'na göre üretilmiştir" şeklinde tanıtım yapıldığı belirtilen Sağlık Bakanlığının açıklamasında, şunlara dikkati çekildi:

"Kozmetik mevzuatınca üretici, kozmetik ürünleri piyasaya arz etmeden önce bakanlığımıza bildirimde bulunmak zorundadır. Bilindiği üzere bu bildirim, sadece bir beyan niteliği taşımaktadır. Bu nedenle ürünlerin Sağlık Bakanlığından izinli olduğuna dair yazılı ve sözlü ibareler veyahut izinliymiş intibahı veren tanıtımlar, hem kozmetik hem de tüketicileri koruma mevzuatına aykırıdır ve bunlara mevzuat gereğince idari ve cezai müeyyide uygulanmaktadır."

Açıklamada, Sağlık Bakanlığının adı kullanılarak "T.C. Sağlık Bakanlığınca onaylıdır", "Sağlık Bakanlığınca tescillidir", "Sağlık Bakanlığınca izinlidir" gibi ibarelere ve Sağlık Bakanlığı'nın ambleminin yer aldığı reklam ve tanıtımlara itibar edilmemesi ve bu tür reklam ve tanıtımları yapan kişi ve firmaların bakanlığa bildirilmesi istendi.

Bit şampuanları artık tıbbi ürün!

Sağlık Bakanlığı ayrıca, daha önce tıbbi cihaz ruhsatı verilen bitlenmeyi önleyici veya tedavi edici şampuan, solüsyon ve benzeri ürünleri tıbbi ürün olarak ruhsatlandırma kararı aldı.

Firmaları bu konuda uyaran bakanlığın duyurusunda, ülkede piyasaya tıbbi cihaz olarak arz edilen ve herhangi bir farmasötik etken madde içermeyen, bitlerin hayati biyolojik fonksiyonlarını bloke etmek suretiyle etki gösteren bit şampuanı, bit solüsyonu ve benzeri ürünlerin 1 Haziran 2012'den itibaren "tıbbi cihaz" olarak değerlendirilmeyeceği, bu ürünlerin "tıbbi ürün" olarak ruhsatlandırılacağı bildirildi.

Bakanlık, bu tarihten itibaren piyasaya tıbbi cihaz olarak arz edilen bit solüsyonu, şampuanı ve benzeri ürünler hakkında yasal işlem başlatacak ve bu ürünlerin Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası''na (TİTUBB) kayıt ya da bildirimlerini iptal edecek.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye