Uzun ve Sağlıklı Saçlar İçin Doğal Çözümler

Saçlarınızın hızlı ve güçlü uzaması için bunları deneyin

Uzun ve Sağlıklı Saçlar İçin Doğal Çözümler

Beslenme saçın uzaması ve sağlığı için en önemli faktörlerdendir. Amino asitler ve B kompleks vitaminler saçın ihtiyaç duyduğu başlıca bileşenlerdendir. Proteinler saçın yapısında önemli rol üstlenirler. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey protein alımını artırmaktır.  Protein balık, fasulye, yoğurt gibi gıdalarda bol miktarda bulunur. Buğday ruşeymi, ciğer gibi gıdalardan alınan proteinin saç için en iyisi olduğu söylenir. Ayrıca beslenme uzmanları saç uzama sorunu olan kişilerin bir yağ asidi olan lesitin almasını önerir.

Öte yandan vitaminler saçın sağlığının korunmasında çok önemlidir. Betakaroten, B-6, inositol, folik asit, biyotin gibi B vitaminleri en önemli olanlardandır. Ayrıca magnezyum, sülfür, çinko ve salika gibi mineraller saçın uzaması için gereklidir. Bunları daha çok tüketmek için yeşil yapraklı ve sarı renkli sebze ve meyveleri tüketebilirsiniz.

Sık dişli taraklar kullanmayın çünkü bunlar saçları birbirine dolandırır ve kırılmasına sebep olur. Saçlarınızı boş yere çekmeyen seyrek dişli taraklar kullanın. Saçınızı ıslakken taramayın. Saç derisine haftada bir lavanta yağıyla masaj yapmak saçın kolayca ve sağlıklı büyümesini destekler. Saçınızı yıkarken hep narin şampuanlar kullanmanız tavsiye edilir. Bol su için ve günde 8-9 saat uyuyun çünkü saç, kişi dinlenirken uzar. Günlük olarak egzersiz yapmak kan akışını artırır ve saçın uzamasını hızlandırır. Saç stres olmayınca da daha hızlı uzar. Saçınızın uçlarını sıkça aldırın (en azından 5-6 haftada bir) böylece kırık uçlardan ve kuru saçlardan kurtulun. Uçları kırılan saçların büyümesi durur.

Doğal Yöntemler
 • Soğan suyu saçın sağlığını korumak için mükemmel bir yoldur. Saç derisine uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda yeni saçların çıkmasını da destekler.
 • Kına saçlara güç verir. Bir bardak kına tozuyla bir yumurtanın sarısını karıştırın ve macun kıvamına gelinceye kadar Hindistan cevizi sütü ekleyin. Bunu saçınıza uygulayın ve dört saat bekleyin.
 • Kırmızı bir soğanı ikiye bölün, dört diş sarımsak ve 2 tarçın çubuğuyla beraber 15 dakika boyunca kaynatın. Dört gün boyunca saçınızı bu sıvıyla durulayın.
 • Üzüm çekirdeği yağının saçı uzattığı düşünülmektedir. Yatmadan önce bu yağla saç derinize masaj yapın.
 • Üç aloe vera yaprağını kesin ve jelini alın. Jeli bal ile karıştırıp kafa derisine uygulayın. 20 dakika bekleyin ve durulayın.
 • Patatesleri pişirirken suyunu dökmeyin. Soğutur ve saçınızı bu suyla durularsanız uzaması hızlanacaktır.
 • 1 çorba kaşığı buğday ruşeymi, 1 çorba kaşığı bira mayası, 1 çorba kaşığı soya lesitini, 1 çorba kaşığı bal ve 1 bardak yoğurdu karıştırın ve her gün kahvaltıdan önce yiyin. Bir haftada sonuçları göreceksiniz; saçlarınız güçlü bir şekilde uzayacaktır.
 • 1 yumurta, birkaç damla zeytinyağı ve 2 çorba kaşığı balı karıştırın. Saç derisine güçlü bir masajla uygulayın. Saçınızı 30 dakika boyunca bir havluyla kapatın. Normal olarak yıkayın.
 • Biberiye suyuyla saçı günlük olarak yıkamak saçın daha hızlı uzamasını sağlar.
 • Birkaç köri yaprağını toz haline getirin ve amla (Hint bektaşiüzümü) rendeleyin. Hindistan cevizi yağını ısıtın ve karışımı bu yağa ekleyin. 10 dakika bekleyin ve ocağı kapatın. Süzün ve düzenli olarak saça uygulayın.
 • Sıcak yağ masajları saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirir ve saçın daha hızlı uzamasını sağlar. Hindistan cevizi yağı saçta en az bir saat kalmalıdır, bu sayede düzgünce emilir ve sonra yıkanabilir. Hint yağı da kullanılabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye