Saf Zeytinyağı ve Balık Yağı, Akut Pankreatite Karşı Koruyor

Saf zeytinyağında ve balık yağındaki n-3 çoklu doymamış yağ asitlerinde oleik asit ve hidroksitirozol adlı bileşenler mevcuttur.

Saf Zeytinyağı ve Balık Yağı, Akut Pankreatite Karşı Koruyor

Saf zeytinyağında ve balık yağındaki n-3 çoklu doymamış yağ asitlerinde oleik asit ve hidroksitirozol adlı bileşenler mevcuttur. Bu bileşenlerin oksidatif enflamatuar özellikteki akut pankreatitin gelişimini önledikleri düşünülmektedir. Oleik asit ve hidroksitirozolün akut pankreatit gelişimini önlemelerinin yanı sıra, şiddetini de azalttığı sanılmaktadır.

Granada Üniversitesi Fizyoloji Departmanı’ndaki araştırmacılar, Akdeniz diyetinin içerdiği besinlerin, hücre hasarını önleme ve hasarı azaltma üzerindeki etkileri konusunda araştırmalar yapmışlardır.

Granada Üniversitesi’nde yapılan bu araştırmada, gıdalarla alınan yağ asitleri ve antioksidan içeriklerin, pankreatit esnasında pankreasta meydana gelen lokal enflamasyona (iltihap ve yangı) yanıt veren hücresel mekanizmaları ne şekilde etkilediği araştırılmıştır.

Çalışmanın yazarı Maria Belen Lopez Milan çalışmayla ilgili şunları söylüyor: "Oksidatif enflamatuar aşamaların hastalığın oluşumuna katkıda bulunduğuna dair birçok kanıt vardır. Diyet ile alınan antioksidanlar ve antienflamatuar maddeler (omega-3 gibi) ise, bu enflamatuar durumları engellemede ya da şiddetini azaltmada önemli rol oynar.” 

Lopez Milan ayrıca şunları vurguluyor: "Akdeniz diyeti, UNESCO tarafından kültürel bir miras olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bu diyetin sağlık üzerindeki faydalarını açığa çıkarmak için bilimsel kanıtlara ihtiyaç vardır. Bizim çalışmamız ise bu nedenle gerçekleştirilmiştir.”

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye