Sağlığınız İçin Dans Edin

Dansla vücudunuzu hareket ettirirken, ruhunuzu da hareket ettirirsiniz.

Sağlığınız İçin Dans Edin

Belki mamboyu, belki de diskoyu seviyorsunuz. Ya da bir vals veya caz hayranısınız. Hangisine ilgi duyarsanız duyun, çekincelerinden sıyrılan herkes dans etmeyi, vücudunu müziğe teslim etmeyi sever. Hiç şüphesiz dans etmek ruh halini iyileştirir, kalp atışlarını hızlandırır ve formda kalmak için güzel bir yöntemdir.

Bir dans / hareket terapisti olan Nancy Cassman "Dans vücudunuza işler. Modern toplumlarda insanlar masa başında veya koltukta sürekli oturmaktadır ve herkes beyin merkezli hale gelmiştir. Dans beyin ve vücut arasındaki iletişimi kurar, bu sayede fiziksel, duygusal, ruhsal ve zihinsel varlığınıza ulaşabilirsiniz” der. 

Cassman, bir kişinin vücudunu hareket ettirince hayatındaki enerjiyi de hareket ettireceğine inanıyor. Bunun bir sebebi dansın endorfin salgılanmasına ve bu sayede ruh halinin iyileşmesine sebep olması. Bir hareket terapisti olarak işinin bir parçası da insanların duyguları vücudunun neresinde ve nasıl hissettiğini keşfetmek. Dans / hareket terapisinde hareket, özellikle de dans ve müzikle uyarılan hissel, ritmik tepkiler, bilinçli zihni geçerek içsel duygusal dünyaya ulaşmanın bir yoludur. Dans sayesinde gizli duygular, konuşmadan ifade edilir ve bilinçli benlik tarafından kabul edilir. Dansın fiziksel faydaları arasında şunlar yer alır:
  • Hareket aralığı ve esneklikte gelişme sağlar.
  • Bağ dokular ve eklemleri kayganlaştırarak, sağlığı korumayı sağlar.
  • Kasları esnetir ve güçlendirir. Dans ederken çok çeşitli şekillerde hareket edersiniz, bu yüzden birçok kas grubu çalışır.
  • Vücutta ve beyinde dolaşım iyileşir.
  • Kalbi ve akciğerleri çalıştırarak kalp damar sağlığını iyileştirir.
  • Kalori yakarak, kilo kontrolüne yardımcı olur. 
Dansın Ruhu: İfade Özgürlüğü
Cassman, "Bence dans ruhani bir tecrübe, neşenin dışavurumu. Dans ederken vücudunuzu kullanırsınız, canlı ve mutlu hissedersiniz. Bence hayattaki amacımız vücudumuzu nasıl neşenin bir enstrümanı olarak kullanabileceğimizi öğrenmektir. Ruhunuzu, vücudunuzla aynı hizaya getirince akıcı, ifade eden, o anda yaşayan bir varlık olursunuz.”

Dansın fiziksel faydaları çoğu egzersizle benzer olsa da, dans bir adım öteye geçer. Çünkü ritim ve müziği işin içine katarak ilham elementini de eklemiş olur. Ayrıca dans, hareket etmenin farklı yöntemlerini denerken yaratıcılığı özgür bırakır. Dansın çoğu popüler şekli yaratıcılığınızı açmanızı ve kendinizi ifade etmenizi sağlar. Örneğin oldukça hareketli olan Latin ve Afrika dansları, doğaçlama hareketleri katmanıza da fırsat verir.

Günümüzün en popüler trendlerinden biri NIA’dır (Neuromuscular integrative action – Nöromüsküler bütünleyici hareket). Bu, zihni, vücudu ve ruhu birleştiren bir dans formudur. NIA dersleri bale ve caz dansından, dövüş sanatlarından, yoga ve tai chi’den hareketleri karıştırarak öğrencilere kalp damar sağlığı için fayda, artırılmış güç, denge ve esneklik, ayrıca nefes bilgisi ve vücutta enerjiyi bilinçli şekilde hareket ettirme yeteneği sağlar. Sonucu çok özgürleştirici olabilir çünkü NIA’nın büyük kısmı kendini ifade etmekle alakalıdır.

Kadınlar ayrıca göbek dansı ile de ilgilenirler, bu hissel ve antik bir sanattır. Göbek dansı karın bölgesini normalde hep gergin tutan kadınları serbestçe hareket ettirmeye teşvik eder. Sürekli karnı içeri çekmek yerine göbek dansında farklı ve yeni hareketler denenir, bu şekilde bu konudaki çekinceler kırılmış olur.

Dansın bir başka avantajı kişiyi kendine daha güvenli hissettirmesidir. Keyif için dans ettiğinizde sınırlarınızı yıkarsınız ve vücudunuza güven duyarsınız. Örneğin utangaç ve çekingen çocuklar iki – üç hafta dans ettikten sonra kabuklarından çıkıp, kendilerini daha iyi ifade etmeye başlarlar. Dansta geliştirdikleri özgüveni hayatlarının başka alanlarına da yansıtmak mümkün olur. Dans ile kendine güveni artırmanın anahtarı kendinize uyan doğru dersi ve doğru seviyeyi bulmanızdır. Destekleyici ve cesaret veren bir hoca bulmak da önemlidir. 

Dans ederken önemli faktörlerden biri doğru kıyafeti seçmektir. Ne giyerseniz giyin içinde rahat hareket etmeniz ve nasıl hareket ettiğiniz ile ilgili sizi ifade etmesi gerekir. Giysilerinizle istediğiniz kadar eğilebildiğinize veya yukarı uzanabildiğinize emin olun. Giydikleriniz hareket kabiliyetinizi sınırlamamalıdır. Kumaşın havadar olmasına dikkat edin. Bu açıdan organik pamuklu kumaş her zaman iyidir. Çoğu streç kumaş da cildinizde doğal hissedilir. 

İster bir derste, ister bir kulüpte veya evinizde dans edin hem sağlığınıza katkı sağlar hem de keyif alırsınız. Vücudunuzu hareket ettirirken ruhunuzu da hareket ettirmiş olursunuz, çünkü dans ederken mutsuz olmak zordur. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye