Sağlıklı Bebek için Sağlıklı Konsepsiyon (2. Kısım)

Bebeğiniz için yapabilecekleriniz hamile kalmadan önce başlar.

Sağlıklı Bebek için Sağlıklı Konsepsiyon (2. Kısım)

Maharishi Vedik Tıbbı’nın başvurduğu ana kaynaklardan olan Charaka Samhita’ya göre sağlıklı yumurta ve sperm, besleyici sıvı (annenin diyeti), rahmin sağlığı, zamanlama (annenin yaşı ve hamilelik başlangıcının adet döngüsündeki anı) sağlıklı bir şekilde gebe kalmak için önemlidir.

Rahmin Sağlığı
Eğer bir kadın hamile kalmak istiyorsa öncelikle genel sağlığı ve sonra adet döngüsü incelenmelidir. Vedik metinler adet döneminde kadınların yediklerine çok dikkat eder çünkü eğer bir kadın adet sırasında kendine iyi bakarsa rahminin sağlıklı olmasını sağlar ve gebelik başladığında fetüsü daha iyi besleyebilir. Doğmamış bebeğin fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığında annenin, yumurtanın ve rahmin sağlığının önemi ne kadar vurgulansa azdır.

Adet dönemi sırasında kadınlar yeterince dinlenmeli, hafif ve kolay sindirilen yiyecekler tüketmeli ve yorucu aktivitelerden kaçınmalıdır. Vedik metinler bu konuda oldukça detaylıdır ve bir Maharishi Vedik hekimi bu konuda yardımcı olabilir. Bu dönemde cinsel ilişki önerilmez çünkü gebe kalınırsa fetüs sağlıklı olmayabilir.
Ayrıca rahmi etkileyebileceği için tüm dengesizliklerin düzeltilmesi önerilir. Bunun için uygun diyet, yaşam tarzı değişiklikleri, bitkisel formüller ve arınma terapileri kullanılabilir.

Besleyici Sıvı
Yediğiniz yiyecekler doğrudan, rahimdeki bebeği besleyen "rasa”ya (besleyici sıvıya) dönüşür. Aynı zamanda üreme dokusunun, spermin ve yumurtanın kalitesini etkilerler. Bu yüzden hem sizin hem de kocanız için sağlıklı bir diyet, sağlıklı bir bebek için önemlidir. Annenin diyetinin önemi hamilelik boyunca da devam eder.

Gebe Kalma Zamanı
Vedik metinler annenin hamile kalması için ideal zamanı 25 – 30 yaşları arası olarak verir. Bunun sebebi annenin kemiklerinin bu yaşlarda hala yumuşak, kıkırdak ve bağ dokuların daha esnek olması ve bu şekilde doğumun kolaylaşmasıdır. Ayrıca daha genç ebeveyn olan çiftler, çocukları enerjik gençlik yıllarına geldiğinde hala gençliğini ve gücünü koruyor olur.

Bugün elbette kadınlar 40’lı yaşlarına kadar sağlıklı çocuklar doğurmaktadır. Her yaştaki kadın için en iyi işaret adet döngüsünün sağlıklı ve düzenli olup olmadığıdır. 

Zamanlamanın önemi ayrıca gezegensel etkilerin en verimli olduğu dönemde gebe kalmak ve doğum yapmakla alakalıdır. Maharishi Vedik Astroloji tavsiyeleri çiftlere daha az engelle karşılaşacakları gebe kalma ve doğum zamanlarını göstererek doğanın desteğini sunar. Gebelik için daha verimli bir zaman seçildiğinde hamilelik ve doğum daha kolay geçebilir, bu da bebeğin yaşamına yansır. Eğer bir düşük veya kısırlık geçmişi varsa Maharishi Vedik Astrolojisi’ne danışmak iyi olabilir. Hamile kalmanın daha kolay olacağı bir zaman bu şekilde belirlenebilir. 

Gebe kalmak için en uygun zaman adet kanaması başladıktan 4 ila 12 gün sonrasıdır. Doğurganlığın en yüksek olduğu zaman budur. Vedik metinlerde çocuğun cinsiyetini bile belirlemek için zamanlamanın nasıl kullanılacağı anlatılır; belirli günlerde hamile kalmak erkek veya kız çocuk sahibi olmayı sağlayabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye