Sağlıklı Bebek için Sağlıklı Konsepsiyon (1.Kısım)

Bebeğiniz için yapabilecekleriniz hamile kalmadan önce başlar.

Sağlıklı Bebek için Sağlıklı Konsepsiyon (1.Kısım)

Bebeğin ana rahmine düşmesi (konsepsiyon) büyük bir mutluluk kaynağıdır. Hiç şüphesiz hamile olduğunuz haberi hem sizde hem de yakınlarınızda güzel hisler yaratacaktır. Gebelik siz ve eşiniz arasında büyük bir sevginin ifadesidir ve çocuğunuzu hayatı boyunca beslemek için esas güç de sevgi olmalıdır.

Gebe kalmak için Maharishi Vedik Tıbbı hakkında bilgili bir hekime danışarak birkaç ay öncesinden hazırlıklara başlamak idealdir. Hem siz hem de eşiniz sağlığınızı en iyi hale getirerek, sağlıklı yumurta ve spermler üretip bu sayede sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilirsiniz. Gebelik öncesinde ve sırasında göz önünde bulundurulacak önemli faktörler vardır.

Maharishi Vedik Tıbbı’nın başvurduğu ana kaynaklardan olan Charaka Samhita’ya göre şu maddeler sağlıklı bir şekilde gebe kalmak için önemlidir:
  • Sağlıklı yumurta ve sperm
  • Besleyici sıvı (Annenin diyeti)
  • Rahmin sağlığı
  • Zamanlama (Annenin yaşı ve hamilelik başlangıcının adet döngüsündeki anı)
Bunların tümü sağlığa dikkat ederek geliştirilebilir ve bu sayede daha gebe kalmadan bile çocuğunuzun sağlığına katkıda bulunmuş olabilirsiniz. Elbette maddelerinin çoğu anneyle alakalıdır. Hamilelikten haftalar öncesinden, bebeğin doğumuna kadar yediğiniz, içtiğiniz, kokladığınız, hissettiğiniz ve düşündüğünüz şeyler bebeğinizi etkileyecektir. 

Chakara Samhita sağlıklı yumurta ve sperm konusunda ve bunların kalıtım, yaşam stili, beslenme ve hastalıklarla nasıl etkilendiği hakkında detaylı açıklamalar sunar. Aynı zamanda bebeği oluşturan elementlerin dörtte birinin anneyle, dörtte birinin babayla, dörtte birinin annenin yedikleriyle ve dörtte birinin bebeğin ruhu veya bilinciyle alakalı olduğunu söyler. 

Sağlıklı Yumurta ve Sperm
Ebeveynlerin sağlığı, kalıtım, diyet ve zihinsel faktörler gebeliğe katılacak sağlıklı yumurta ve spermin oluşumunda önemli rol oynar. Vedik metinler sağlıklı sperm ve yumurtanın özellikleri ve bu faktörlerden nasıl etkilendikleri konusunda detaylı açıklamalar içerir. 

Sağlıklı sperm ve yumurta, vücuttaki diğer dokuların düzgün şekilde oluşmasının bir sonucudur. Rasa (besleyici sıvı) ile başlayarak farklı vücut dokuları sırayla (kan sıvısı, kan, kas, yağ, kemik, kemik iliği, üreme dokuları) oluşur. Bu zincirdeki bir noktada bir doku (dhatu) düzgün oluşmazsa sonrasında gelen dokuları etkiler.

Üreme dokusu (shukra) bu dizide oluşan yedinci ve son dokudur. Düzgün ilerlemesi gereken bir dizi değişimin son noktasıdır. Bu yüzden Maharishi Vedik Tıbbı sağlıklı yumurta ve spermin, dolayısıyla sağlıklı bir bebeğin oluşumu için bütün vücudun dengeli olmasına çok önem verir.

Vedik metinler ayrıca bebeğin bazı organlarının yumurtadan bazılarının spermden oluştuğuna dikkat çeker. Örneğin deri anne tarafından, kemikler ise baba tarafından gelir. Buna ek olarak çocuğun kendi bilinci veya ruhu vardır, bu da sperm ve yumurtayla birleşir. Ruh olmadan sperm ve yumurta bir çocuk oluşturamaz.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye