Sağlıklı Evcil Hayvanlar İçin 5 Öneri

Evcil hayvanınızın uzun ve mutlu bir hayat yaşaması için bu tavsiyelere göz atın.

Sağlıklı Evcil Hayvanlar İçin 5 Öneri

Kedinizi veya köpeğinizi seviyorsanız, uzun süre yaşamasını istersiniz. Tüm koşulları kontrol edemeseniz de evcil hayvanınızın uzun ve sağlıklı bir hayat yaşaması için yapabileceğiniz şeyler vardır. İşte bunun 5 yolu:

1- Evcil Hayvanınızı Kısırlaştırın: Erken kısırlaştırma çoğu kanserin ve göğüs kanseri, testis kanseri, anal tümör ve piyometra (ciddi bir rahim enfeksiyonu) kadar tehlikeli olabilecek üreme problemlerinin riskini azaltır. Davranış bozukluklarını azaltabilir ve kaçma isteğini de düşürür.

2- Yıllık Veteriner Muayenesine Götürün: Hayvanınızı veterinere götürmek, sağlık sorunlarının ciddileşmeden fark edilmesini sağlar. Diş problemleri, tümörler, deri sorunları, enfeksiyonlar hatta kalp rahatsızlıkları gibi sizin fark edemeyeceğiniz hastalıkları veteriner fark edebilir.

3- Önlemek İçin Verilen Tavsiyeleri Takip Edin: Veteriner bazı aşıları, kalp kurdu önleyicileri, bit önleyicileri tavsiye edebilir. Aşılar kuduz, distemper, parvovirus gibi ölümcül hastalıkların önüne geçebilir. 

4- Köpeği Çitin Arkasında, Kediyi İç Mekanda Tutun: Kaçan bir evcil hayvanın trafikte yaralanma veya ölme, kaybolma, tehlikeli durumlara düşme riski yüksektir. Çoğu yerel yönetimin tasma kuralları vardır ve evcil hayvanların sahibinin mülkünde kalmasını gerektirir. Bunlar olmasa bile evcil hayvanınızın evde daha güvenli ve uzun yaşaması muhtemeldir.

5- Evcil Hayvanınızı Sağlıklı Bir Kiloda Tutun: İnsanlar gibi evcil hayvanlar da formdaysa daha uzun yaşar. Bunun için köpekleri yürüyüşe çıkarmak, kedilerle oynamak ve kilolarına dikkat etmek gerekir. Hayvanınızın kaburgalarını hissedemiyorsanız biraz kilo kaybetmesi gerekmektedir. Veterinere danışarak sağlıklı bir egzersiz programı çıkarılabilir. Çok katı olması gerekmez, yürüyüşler, top oynamak veya diğer aktiviteler yeterli olabilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye