Sinir Sıkışması - Tıbbi Tedavi

Bir sinir veya sinir demetinin sıkışma, baskı veya esneme sonucunda hasara maruz kalmasıdır.

Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması terimi bir sinirin veya sinir demetinin maruz kaldığı yaralanma veya hasarı anlatır. Bu hasar sıkışma, baskıya maruz kalma veya esneme kaynaklı olabilir. Uyuşma, karıncalanma, yanma hisleri, sakatlanmış bölgeden etrafa yayılan ağrı gibi belirtiler görülebilir. Tek sinir sıkışmasının en yaygın örneklerinden biri ayak veya el üzerine uyumaktır. Sinir sıkışması bazen çevresel nöropati, karpal tünel sendromu ve tenisçi dirseği gibi diğer rahatsızlıklara neden olabilir. Daha öte hasarları veya komplikasyonları önlemek için erken teşhis önemlidir. Sinir sıkışması yaygın bir mesleki hastalıktır. 

Sinir sıkışması için en yaygın olarak tavsiye edilen tedavi etkilenmiş bölgenin dinlendirilmesidir. Kortikosteroitler ağrının azaltılmasına yardımcı olabilir. Fizik terapi de tavsiye edilebilir, bazen boyunluk, askı veya kırık tahtası kullanılabilir. Tedavi sonrasında birçok insan sinir sıkışmasından kurtulur. Bununla birlikte bazı vakalarda hasar geri alınamaz. 
Kiroprakti, osteopati, ya da masaj terapisi gibi manüel terapi yöntemleri üzerine uzmanlaşmış alternatif tedavi uygulayıcıları, siniri neyin sıkıştırdığını saptamak için ağrı bölgesindeki mekanik faktörleri yakından inceleyecektir. Sinire baskı yapan kas gibi bir yapı nedeniyle sinirin sıkıştırılmış olduğu tespit edilirse, o zaman tedavi sinirin daha fazla sıkıştırılmaması için kas gerginliği azaltmayı amaçlar. Bu genellikle çeşitli yumuşak doku tedavi yöntemleri kullanılarak yapılacaktır. Bazı durumlarda, sinir sıkışmasına yol açabilecek diğer duruşsal veya mekanik bozukluklar vardır ve bunlar yeniden hareket eğitimi yöntemleri veya manüel terapiler yoluyla ele alınacaktır.

Tedavi aynı zamanda sinir sıkışmasına yol açmış olan mekanik faktörler üzerine odaklanacaktır. Örneğin, karpal tünel sendromunda soruna yol açan genellikle tekrarlayan kullanım hareketidir. Eğer bu hareket değiştirilebilirse yumuşak dokular üzerinde baskı birikimi de söz konusu olmayacağından, muhtemelen sinir sıkışması belirtileri ortadan kalkar. Ancak, sinir sıkışmasının birincil nedeni ele alındıktan sonra bile belirtilerin tam olarak ortadan kalkması yavaş gerçekleşebilir.

Ağrıyı azaltmada çok etkili bir yöntem olduğu kanıtlandığından akupunktur da sinir sıkışmasının tedavisinde oldukça yararlı olabilir. Akupunktur tedavisinin temel amaçları, ağrı duyusunu azaltmak ve vücutta tıkanmış olan yollar boyunca hareket eden enerjiyi uygun hale getirmek olacaktır. İğneler uygun nörolojik akışı teşvik etmeye yardımcı olacak alanlara batırılacaktır. Sinir sıkışmasının tedavisinde elektriksel uyarımlı akupunktur iğneleri de kullanılabilir.

Akupunkturun yanı sıra, geleneksel Çin tıbbındaki diğer yaklaşımlar da kullanılabilir. Uygun fonksiyonun yeniden kazandırılmasına ve sinir sıkışmasının belirtilerinin altında yatan nedenlerin ele alınmasına yardımcı olmak için hem topikal hem de oral bitkisel preparatlar kullanılabilir. Kupa çekme yöntemi bölgedeki sinir yapıları sıkıştırabilen yumuşak dokulardaki kısıtlamaların serbest bırakılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye