Sırt Ağrısına Neden Olabilen Gizli Problemler

Sırt ağrısının nedeni omurgayı hizasız bir şekilde tutacak kas problemleri olabilir.

Sırt Ağrısına Neden Olabilen Gizli Problemler

Sırt ağrısının nedeni omurgayı hizasız bir şekilde tutacak kas problemleri olabilir. Eğer akut vakalarda kaslar rahatlatılmazsa sırt problemleri kronikleşebilir. Sırt ağrısının bir diğer nedeni strestir. Hem zihinsel hem de fiziksel stres sırt ağrısına yol açabilir çünkü stresli durumlarda kaslar gerginleşir ve duruşla ilgili zorlanmaları veya kas-iskelet sisteminin hizasızlıklarını abartabilir.

Dişlerin maloklüzyonu (hatalı kapanması) genellikle diş hekiminin dişlerdeki bir boşluğu doldurmasından sonra görülür. Sırtın hizası yanlışsa bu durum sırtın kronik olarak hizasının yanlış kalmasına ve sırt ağrısının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Organik problemler sırt ağrısı belirtilerine katkıda bulunabilir. Örneğin safra kesesi taşları, böbrek taşları, enfeksiyonlar, uterin fibroid tümörler ve yumurtalık kistleri ciddi derecede sırt ağrısına yol açabilirler. Çünkü bu organlara giden sinirler omurgadan geçer.

Dr. Doug Lewis kendisine bel ağrısı şikayetiyle gelen bir hastasını anlatıyor. "Onu ağrısının görülen sebeplerine göre tedavi ettim. Tedaviden sonra iki üç gün boyunca çok iyi hissetmekte ancak ertesi hafta aynı şiddette, aynı beş ağrısı şikayetiyle geri gelmekteydi. Bunu birkaç kere tekrarladık ve hep aynı sonuçları aldık. Sonunda ona jinekoloğunu görmesini önerdim. Bir test yapıldı ve sağ overde greyfurt boyutlarında bir kist keşfedildi. Bu kist alındığında belinin tüm ağrısı yok oldu” demektedir.

Bu durumun tam tersi de gerçekleşebilir. Dr. Lewis’e göre "Eğer kas iskelet sisteminde kronik bir işlevsizlik varsa, bu da organları kötü bir şekilde etkileyebilir. Şiddetli veya hafif dismenore (adet dönemiyle ilgili bir sorun) yaşayan hastalarında sıklıkla beli tedavi ettikten sonra dismenore iyileşmektedir”. Dr. Lewis ayrıca sigara içenlerde sırt ağrısının çok görüldüğünü fark etmiştir. Bunun sebebini de sigara içmek sonucunda vücuttaki C vitamininin bozulması olarak görmüştür. C vitamini vücudun kolajen üretimi için gereklidir ve kolajen sırttaki bağlayıcı dokunun büyük kısmını oluşturur. Kötü kolajen bağların ve tendonların sorunlarında veya disklerin aşınmasına yol açabilir.

Sırt ağrısına katkıda bulunan çok sayıda faktör olduğu için sadece problemi tanımlamak değil problemin nasıl ortaya çıktığını da bulmak önemlidir. Bu da hekimin, hastanın sorunlu sırtını iyileştirmesi için en uygun yöntemi seçmesini sağlayacaktır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye