Sırt Ağrısında Enerji Tıbbı ve Natüropati

Ultrason gibi enerji tıbbı teknikleri sırt ağrısını iyileştirmek için kullanılmıştır.

Sırt Ağrısında Enerji Tıbbı
Ultrason gibi enerji tıbbı teknikleri sırt ağrısını iyileştirmek için kullanılmıştır. Dr. Doug Lewis, "ultrason bölgesel ödemi ve enflamasyonun oluştuğu bölgesel fibrözü kırar. Ayrıca bir sakatlanma veya kas tabakaları arasında bir yara tabakası oluşmuşsa ultrason bunu da bir dereceye kadar kırabilir. Dokuları ısıtacağı için kasları rahatlatır. Bunların yanında sinir iletim hızını azaltacaktır. Yani ağrı sinyalinin sinirlerden beyne gidişi yavaşlayacak bu da ağrının azalmasında etkili olacak” demektedir. 

TENS (Deri içinden elektriksel sinir uyarıcısı) ünitesi gibi enerji aletleri de sırt ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır. TENS evde de kullanılabilir ve sırt ağrısının olduğu bölgelerde etkilenmiş sinirlere küçük elektrik akımları uygular. Bu sayede ağrının iletimine müdahale edilmiş olunur ve ağrı azalır. TENS üniteleri ve diğer enerji cihazlarının, vücudun doğal ağrı kesicileri olan endorfin üretimini de uyardığı düşünülmektedir. Alpha-Stim ve Micro-Stim gibi mikroakım elektriksel uyarıcılar uzun dönemli kullanım için standart akıma sahip TENS ünitelerinden daha etkili olabilirler. 

Sırt ağrısını azaltmak için sırtta veya sırtla ilişkili akupunktur noktalarında kızılötesi ışık veya yumuşak (soğuk) lazer araçları da kullanılabilir. Light Beam Generator gibi fotomanyetiksel olarak sırtın, karnın ve leğen kemiğinin lenf kanallarındaki tıkanıklığı açan araçlar da sırt ağrısını önemli derecede azaltabilir. Özellikle de manüel lenf drenajı, kuru cilt fırçalama gibi tekniklerle birlikte kullanılırlarsa etkili olurlar. 

Natüropatik Tıp
Natüropatik tıp doktorları sırt ağrısını iyileştirmede çok etkilidirler çünkü dokuları güçlendirmek ve tamir etmek için gerekli besinsel takviyeleri, bitkileri, homeopatik formülleri ve hidroterapi yöntemlerini uygulayabilirler. Bunlar enflamasyonu azaltırken yumuşak doku ve eklem manipülasyonu ile duruş bozuklukları iyileştirilir. Baş aşağı durmayı sağlayan bazı araçlar da sırttaki dokulara çekme uygulayarak çok faydalı olabilirler.

Bir başka faydalı araç ise bacak uzunluğuyla ilgili anatomik problemleri düzeltmek için kullanılan ayakkabı destekleridir. Dr. Lewis "Ayakkabı desteklerini yoğun bir şekilde kullanırım, özellikle de hastanın yaşı küçükse. Çok nadiren hastada olumsuz bir tepki yaratırlar. Vücutları değişikliğe alışırken ağrı hissedilebilir ancak neredeyse tüm vakalarda sonuçlar oldukça olumludur” demektedir. Düztabanlığı ve ayaklar ilgili diğer problemleri iyileştiren ortotikler sırt ağrısı için oldukça faydalıdır çünkü ayağı düzeltir ve dengesini sağlarlar. Bu da doğru duruşun temelini oluşturur.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye