Kadın Sağlığı ile İlgili Öneriler

Dismenore, amenore, menoraji, PMS ve menopozla ilgili tavsiyeler.

Kadın Sağlığı ile İlgili Öneriler

Dismenore
Tam tahıllı, baklagiller, meyve ve sebze, tohumlar ve yemişler (yer fıstığı, ham keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi) yiyin ve süt ürünlerinden, doymuş yağlardan, tuz, alkol, şeker ve kafeinden kaçının. Yararlı takviyeler arasında B3, B6 ve C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, çinko ve esansiyel yağ asitleri yer alır. Adet dönemi ve yumurtlama ile ilişkili ağrılı kramplar takke çiçeği, siyah alıç ve karayılan otu tentürü karışımı ile hafifletilebilir

Amenore
Amenore için bitkiler arasında hayıt, false unicorn kökü, mavi kohoş, sedef otu, yarpuz ve solucan otu yer alıyor. Adet dönemi kesildiğinde (hamilelik veya menopoz durumları haricinde) Ferrum phosphoricum 6X, Calcarea carbotiica 6C, Kali sulphuricum 6X, Aconitum napellus 6C, Natrum muriaticum 6X veya Sepia 6C gibi düşük etkili homeopatik ilaçlar kullanın.

Menoraji
Önerilen besinler arasında soya gıdaları (miso, tofu, tempeh, soya sosu) ve bazı yeşil sebzeler (brokoli, lahana, karalahana, Brüksel lahanası) yer alıyor. Demir, flavonoidli C vitamini ve A vitamini yararlı olabilir. Aşırı kanamayı tedavi etmek için keklik üzümü, civanperçemi ve aslanpençesi gibi astrenjan bitkiler kullanın. Doğal progesteron hormonal dengeyi yeniden kurmaya yardımcı olabilir.

PMS
PMS için iyi bir beslenmede taze meyve, sebze, tam tahıllar, baklagiller, yemişler, tohumlar ve balık yer alırken, kaçınılması gereken besinler ise rafine şeker, yüksek proteinli gıdalar, süt ürünleri, yağ, tuz, kafein ve tütündür. Kalsiyum ve magnezyum alımını günde iki veya üç kere 500 mg’a çıkarmak kasılma ve konjestif rahatsızlıkları hafifletir. E vitamini ve çinko’nun PMS semptomlarını hafifletmede etkili olduğu görülmüştür. Araştırmalar ölçülü egzersizin PMS için yararlı olabileceğini öne sürüyor. Hayıt bitkisi genel, uzun sureli PMS tedavisi için tavsiye edilir. Doğal progesteron hormonal dengeyi yeniden kurmaya yardımcı olabilir. 

Menopoz
Elma, havuç, tatlı patates, yeşil fasulye, bezelye, patates, barbunya, kepekli pirinç, tam buğday, çavdar ve susam gibi fitoöstrojen içerikli gıdalar tüketin. Baklagiller postmenopozal kadınlar için iyi bir mineral kaynağıdır. E vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum önerilir. Gece sefası yağı iyi bir esansiyel yağ asidi kaynağıdır. Doğal progesteron hormonaal dengeyi yeniden kurmaya yardımcı olabilir. Geleneksel Çin tıbbı menopoz tedavisinde hem bitki hem de akupunktur seçeneği sunar. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye