Sırt Ağrısında Fiziksel Manipülasyon Teknikleri

Fiziksel manipülasyon teknikleri vücudun kas, bağlayıcı doku, omurga gibi farklı kısımlarının doğru fonksiyonel hizaya doğru hareket ettirilmesini hedefler.

Fiziksel manipülasyon teknikleri vücudun kas, bağlayıcı doku, omurga gibi farklı kısımlarının doğru fonksiyonel hizaya doğru hareket ettirilmesini hedefler ve stres ya da fiziksel ağrıyla alakalı ciddi problemleri düzeltebilir. Dr. Doug Lewis nöromuskuler rahatlama adıyla bilinen bir teknik kullanır. Bu teknik bir yumuşak doku manipülasyon tekniğidir ve dokunun yapısında meydana gelen kulunç, ödem (vücut dokularındaki fazla sıvı), fibröz (lifli dokunun anormal oluşumu) ve yara gibi bozuklukları iyileştirmeyi amaçlar. Bu sorunlar farklı kas dokularında veya kasların aralarındaki tabakalarda meydana gelmiş olabilir. Kas hareketini engelliyor olabilecek ve sırt ağrısına katkı yapma ihtimali olan doku yapısı değişikliklerini dağıtmak ve rahatlatmak amacıyla baş parmağıyla dokuların üstüne basınç uygulamayı içerir.

Bundan sonra bu kasları tekrar rahatlatmak ve esnetmek önemlidir. Çünkü Dr. Lewis’e göre çoğu fonksiyon bozukluğu kasların güçsüzlüğünden değil aşırı kas geriliminden dolayı kaynaklanmaktadır. Ayrıca Dr. Lewis kasların hep çiftler halinde çalıştığına dikkat çekiyor. "Bir kas kasıldığından bunun çifti olan kas rahatlar. Örneğin ön kol ile bir şey kaldırdığınızda biseps kası kasılırken kolun karşı tarafında yer alan triseps kası rahatlamalıdır. Yoksa tamamen kasılıp kalırız ve hareket edemeyiz” demektedir.

Genellikle  bel ağrısı vakalarında en fazla tavsiye edilen şeylerden biri kişinin karın kaslarını güçlendirmek için bol bol mekik çekmesidir. Ancak bu vakalarda çoğu zaman karın kasları zaten güçsüz değildir. Sadece beldeki kaslar spazm halinde kasılmış olduğundan karın kasları rahatlamış tutulmaktadır. O yüzden eğer beldeki sorunlu kasları rahatlatmayı başarırsak, karın kaslarının tonusunu engellemeyi bırakırlar.

Sırt ağrısının tedavisinde kullanılan diğer fiziksel manipülasyon teknikleri arasında kiropraktik, osteopatik tıp, bodywork ve yoga yer alır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye