Sistit ve Beslenme

İdrarı asitleştirici gıdalardan kaçınılan bir beslenme tarzı hem idrar yolu enfeksiyonlarının elimine edilmesi hem de önlemesi için önerilmektedir.

Sistit ve Beslenme

İdrarı asitleştirici gıdalardan kaçınılan ve idrarı alkalileştiren gıdaların vurgulandığı bir beslenme tarzı ile bol miktarda sıvı alımı, hem idrar yolu enfeksiyonlarının elimine edilmesi hem de önlemesi için önerilmektedir. Joseph E. Pizzorno, Jr., N.D., kalori alımının sınırlandığı, basit şeker, rafine karbonhidrat (beyaz ekmek ve makarna) ve meyve suları tüketiminin engellendiği ve bol miktarlarda sarımsak ve soğanın yendiği bir beslenme öneriyor. Dr. Pizzorno günde en az 2 litre saf su ya da şekersiz sıvı içilmesini tavsiye ediyor. Bu miktar günlük en fazla 1yarım litre şekersiz kızılcık (cranberry) veya yaban mersini (blueberry) suyu içerebilir. Kızılcık ve yaban mersini, idrar hücrelerine bağlanan ve bakterilerin aynı hücrelere bağlamasını engelleyen bir şeker olan mannoz içeriğine sahiptir.

Rafine karbonhidrat sınırlamaları William G. Crook, M.D.'nin önerdiği anti-mantar beslenmesinin bir parçasıdır. Basit şekerlerin, alkolsüz içeceklerin, yemeye hazır tahılların, mısır şuruplarının, hamur işlerinin, beyaz ekmeğin ve diğer beyaz un ürünlerinin elimine edilmesinin yanı sıra, Dr. Crook kurutulmuş meyve, mantar, bal, alkol, meyve suları (tazı sıkılmış hariç), mayalı ekmek, simit, makarna, poğaça ve pizza dahil hidrojene ve mayalı gıda ve içecek tüketiminin önlenmesini öneriyor. Bunun yerine sebze ve tahıl alternatifleri (örneğin amaranth ve quinoa) tüketin ve keten tohumu, ceviz, ayçiçek ve zeytinyağı gibi rafine olmayan yağlar kullanın. 

"Bir enfeksiyonunuz varsa, hippürik asit içeren kızılcık suyu tüketmek, yangını benzin ile söndürmeye benzer” diye ekledi Dr. Gillespie. "Bu sadece idrara daha fazla asit ekler, bu da yanma hissini artırır. Kızılcık suyu bir enfeksiyonu önlemek istiyorsanız yararlı olabilir, enfeksiyonunuz var ise, durumu sadece daha da kötüleştirir. Daha iyisi, ¼ çay kaşığı kabartma tozunu suda eritin. Rahatlamayı 20 dakika içinde hissedeceksiniz.” Suda eritilen ve her 1-2 saatte içilen yarım çay kaşığı mannoz tozu da idrar yolu enfeksiyonunu düzeltebilir. 

Sistit önleyici olan kızılcık suyuna destek Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan araştırmadan geliyor. Araştırma 153 kadını – tümü kronik idrar yolu enfeksiyonu mağduru – 6 ay boyunca inceledi; bir grup günlük 300 ml kızılcık suyu içti, kontrol grubu ise kızılcık içermeyen bir içecek içti. Araştırma sonunda, kızılcık suyu içenler, kızılcık içermeyen içecek içenler ile karşılaştırıldığında, idrar yolu enfeksiyonunun gelişim şansını %73 azalttı. 

Amino asit içeriği yüksek gıdalar hastaların mesanesini aşırı duyarlılık belirtileri ile tahriş edebilir, diye ekledi Dr. Gillespie. Muz, ananas, avokado, aspartam, incir, yoğurt, çikolata ve narenciye meyve tüketimini önlemeyi deneyiniz. Dr. Gillespie’ye göre malolaktik fermantasyona tabi olmayan şaraplar acınızı artırmaz.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye