Soğuk Çorap Terapisi - Nedir

Üst solunum yolu hastalıklarında etkili olan, evde uygulanabilen bir yöntemdir.

Soğuk Çorap Terapisi

Soğuk çorap terapisi, çok uzun yıllardır bağışıklık sistemini canlandırmak için kullanılan natüropatik bir yöntemdir. Bu yöntemin üşütme, kulak ağrısı, grip, boğaz ağrısı ve hatta alerjiler gibi çoğu üst solunum yolları hastalığının belirtilerini rahatlatmakta faydalı olduğu görülmüştür. Bu prosedür ile rahatlama genellikle 30 dakika içinde görülür. Eğer görülmezse tedavi, hasta yatakta ve örtülerin altındayken tekrarlanabilir. Dört saat sonra veya gece uygulandıysa sabaha kadar çorapların tamamen kuru, ayakların sıcak, belirtilerin yok olmuş veya azalmış olması gerekir. 

Tedavi beş adımda uygulanır:

  1. Birinci Adım: %100 pamuklu bir çift çorabın ayak kısımları çok soğuk suya bastırılır ve iyice sıkılır. 
  2. İkinci Adım: Çocuğun ayakları sıcak suyla dolu bir küvete veya leğene sokulur. Su yakmadan, dayanılabilecek kadar sıcak olmalıdır. Suyun bileklere gelecek kadar derin olmasına dikkat edilir. Çocuk bir sandalyeye veya küvetin kenarına oturtulur ve vücudunun kalanı sıcak tutulur. Ayaklar sıcak ve pembe oluncaya kadar suyun içinde kalır.
  3. Üçüncü Adım: Ayaklar sudan çıkarılıp, bir havluyla nazikçe kurulanır.
  4. Dördüncü Adım: Hemen soğuk ıslak pamuklu çoraplar giydirilir ve üstlerine bir çift kuru yünlü çorap giydirilir. Hasta örtülerin altında olmalı ve sıcak tutulmalıdır. 
  5. Beşinci Adım: Çocuk hemen yatağa gönderilir ve ayakların gece boyu örtülü kalmasını sağlanır. Doktorlara göre eğer hastanın ayakları örtülü olmazsa, hasta ayakta dolanır ve örtülmemiş bir şekilde oturursa tedavi işe yaramaz.
Bu ev tedavisi kanı vücudun belli bir bölgesine çekerek, bu yöntemde ayaklara çekerek, etkili olur. Kan, ayakları ısıtmak için baştan çekilip ayaklara gidince kafadaki baskı azalır. Sonuç olarak hastalığın belirtileri kaybolabilir ve çocuklar genellikle anında uykuya dalar. Bu terapiyi deneyen kişiler hem ertesi gün kendilerini daha iyi hissederler hem de bağışıklık sistemlerini canlandırmış olurlar.
Bu tedavi ancak bir tıp doktorunun rahatsızlığı teşhis etmesinden sonra kullanılmalıdır. Eğer sağlık sorunu ciddiyse ilk önce çocuğun doktoru aranmalıdır. Bununla birlikte yukarıdaki belirtilen rahatsızlıklarda doktor başka bir tedavi reçete ettiğinde bile soğuk çorap terapisi yardımcı olmaktadır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye