Streptokok Boğaz Ağrısı ve Alternatif Tedavisi

Çocuklar boğaz ağrısı yaşadığında ebeveynler genellikle bunun streptokok boğaz ağrısı olduğunu düşünürler.

Çocuklar boğaz ağrısı yaşadığında ebeveynler genellikle bunun streptokok boğaz ağrısı olduğunu (Streptococcal bakterinin sebep olduğu bir enfeksiyon) düşünürler. Bu tüm vakalar için geçerli olmasa da endişelenmekte haksız değillerdir. Çoğu streptokok boğaz ağrısı kısa sürer ancak çok küçük bir kısmı tedavi edilmezse ateşli romatizmaya veya kalp, böbrek, beyin, cilt, eklem problemlerine dönüşebilirler. Eğer enfeksiyon tamamen temizlenmezse tekrar tekrar geri dönebilir. Dolayısıyla streptokok boğaz ağrısının tamamen tedavisi önemlidir.

Çoğu boğaz ağrısı virüslerden kaynaklanır ve 2-3 günlük bir sürede gelişirler. Diğer faktörler kuru atmosfer, sigara dumanı, kirlilik gibi çevresel faktörler veya bağırmak olabilir. Streptokok boğaz ağrısı ise ateş, baş ağrısı, mide bulantısı, hastalık hissiyle beraber aniden ortaya çıkar. Öksürük ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtileri genellikle görülmez. Natüropatik doktorlar bu sorunun teşhisi ve tedavisi konusunda iyi eğitimlidirler. Bazıları önce natüropatik yöntemleri deneyip hastanın gelişimini izlerler. Bunlar etkili olmazsa hasta antibiyotik kullanabilir.

Dr. Eric Jones "Özellikle 5-13 yaş arası çocuklar, potansiyel sonuçlar açısından yüksek risk grubunda olduğu için genellikle modern tıp yöntemlerini kullanırım” demektedir. Tipik belirtileri gördükten sonra %85-90 oranında tutarlı olan bir görüntüleme yöntemi ve kan sayımı uygulamaktadır. Eğer streptokok boğaz ağrısı onaylanırsa antibiyotik önermektedir. Ancak bunun yanında hastalarını altınmühür, kalendula, ekinezya, acı portakal yağından az bir miktar, bezler etkilenmişse Galium aparine içeren bir tentürle ve diğer bağışıklık sistemini kuvvetlendiren formüllerle tedavi eder. Çocuğun yaşına bağlı olarak karışımla önce gargara yapması sonra yutması istenir. Acidophilus bakterileri de antibiyotiklerin bağırsaklarda yapacağı hasarı dengelemek için kullanılır. Hastalığın başka bir taşıcıyla temastan mı yoksa altta yatan başka sebeplerle kronik mi olduğu bilinmelidir.

Geleneksel Çin Tıbbı: Streptokok gibi boğaz enfeksiyonları için Dr. Maoshing Ni, hanımeli ve altınçanak çiçeklerinin kombinasyonunu önerir. Çivit otu kökü ve yaprakları da faydalı olabilir. Hastalığın yarattığı sıcak durumu dengelemek için bolca karpuz yenilmesini önerir. Kendi vakalarında Dr. Ni, antibiyotik kullanmadan enfeksiyonu tedavi edebilmiştir. Doğal yöntemlerle sonuç almak daha uzun sürebileceğinden bu hastalık için bir Çin tıbbı doktoruyla çalışmaya başlayan kişi tedavi boyunca onunla kalmalıdır. 

Homeopati: Bakteri enfeksiyonlarını tedavi ederken yeni bakteri neslinin 6 saatte evrimleşebileceğini hatırlamak gerekir. Bu evrim antibiyotiklere dayanabilecek bakterilerin oluşumu şeklinde gerçekleşmektedir. Streptococcus bakterisi çoğu diğer bakteri gibi normalde de vücutta bulunur ve sağlıklı bir boğaz ortamının parçası olabilir. Bu sebeple antibiyotiklerin ağır kullanımını bazı doktorlar önermez çünkü yararlı bakterileri de öldürecektir ve mantara, mayalara ve diğer kronik durumlara direnci düşürecektir. Daha iyi bir yöntem bu duruma özel homeopatik devaları kullanarak çocuğun bağışıklık sistemini, istila eden organizmaya karşı güçlendirmektir. 

Bitkisel Tıp: David Hoffman’a göre streptokok boğaz ağrısı için çok işe yarayan bir çözüm osha köküdür (Ligusticum porteri). Bu kökü ağızda tutmak ve çiğnemek boğaz enfeksiyonlarında faydalı olabilir. Ancak tadı oldukça kötü olduğu için çocuğu bunu ağzında tutmaya ikna etmek zor olacaktır. Hoffman’a göre streptokok boğaz ağrısı için etkili olan her şeyin tadı oldukça kötüdür. Adaçayı ile gargara yapmak veya yavaşça içmek önerilir. Ekinezya ve yoğurt otu çay veya tentür olarak kullanılabilir. Çaylara bal katılarak tat verilebilir, tentürlere ise meyve suyu eklenebilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye