Stres Tedavisinde Beslenme ve Besin Takviyeleri

Stres hatalı sindirim ve emilimi artırma eğilimindedir ve bu nedenle birçok kişinin vitamin eksiklikleri olabilir.

Stres Tedavisinde Beslenme ve Besin Takviyeleri

Çoğu zaman anksiyete, depresyon, alerjik reaksiyonlar, gıda ve kimyasal intoleransları ve hiperaktivite gibi stres belirtileri beslenmenin, vitamin, mineral, enzim ve diğer besin düzeylerinin dikkatli incelenmesi ile açıklanabilir. Stres altında olanların kafeinden ve gıda katkı maddelerinden kaçınmaları gerekir, kompleks karbonhidrat, protein ve düşük yağ içeren daha taze, işlenmemiş gıdalara geçmeleri önerilir. Beslenmenin %2’sinden daha azı basit şekerlerden oluşmalı ve bunlar meyve suyundan değil doğrudan meyveden alınmalıdır.  

Stres aynı zamanda hatalı sindirim ve emilimi artırma eğilimindedir ve bu nedenle birçok kişinin vitamin eksiklikleri olabilir. Örneğin, B6 vitamini stresli zamanlarda hızla tükenir ve düzenli olarak yeniden yüklenmesi gerekir. Dr. Kail’in beslenme programında multivitamin ve mineral takviyeleri vardır, özellikle B-kompleks vitaminleri ve A, C ve E vitaminleri, aynı zamanda kalsiyum ve karina elementleri. Çoğu kişide bu eksiklikler mevcuttur. Dr. Kail hastalarına ayrıca stres azaltma tekniklerini kullanmalarını ve beslenme program ile birlikte bol bol egzersiz yapmalarını öneriyor.

Hipoglisemi (düşük kan şekeri), doğrudan beslenme ile ele alınması gereken strese bağlı bir bozukluktur. Harvey Ross, M.D.'ye göre hipoglisemik olan kişiler özellikle strese karşı savunmasızdır çünkü düşük enerjileri vardır ve düşünceleri ve konsantrasyonları çoğunlukla azalmıştır. Ruh halleri genellikle bastırılmış olur. Hayat stresli olduğunda, başa çıkmaları için gerekli araçlara sahip değildirler. Kişinin genetik olarak hipoglisemiye yatkın olduğuna inanmaktadır ve kötü beslenme (genellikle rafine karbonhidrat) ile stres, semptomları belirginleştirir. Dr. Ross'a göre "Eğer kişi zayıf bir enerjiye sahip ise, depresyonu yaşam olayları ile ilgili değil ise, korku duyuyor ve sinirli ise, doktoru her şeyin normal olduğunu söylese bile, bu sorunlar ardında beslenme nedenleri olup olmadığını düşünmeye başlamalıdır."

Hipoglisemi tedavisinde, Dr. Ross sıkı bir beslenme içeren ve multivitamin, krom (günlük 100 - 200 mg) ve glutamin (1,000 mg, günde 3 kere, yemeklerden 30 dakika önce) ile beslenme takviyesi ilaveli bireysel bir program kullanır. Yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı bir diyet önerir ve her gün üç öğün yemek yerine, hasta günde beş kez sık sık yüksek proteinli aperatiflerle daha küçük porsiyonlar yer. İlk dört ay sonrasında, hasta günde en fazla üç porsiyon meyve içeren, bakım diyeti ile tanıştırılıyor. İdeal olarak, hasta işlenmiş gıdalardan ve şekerlerden kaçınır fakat zaman zaman az miktarda şeker alabilir. Ancak artan stres zamanlarında sıkı diyet programına dönmeleri gerekebilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye