Stres Tedavisinde Egzersiz

Fiziksel egzersiz stresi azaltmanın en etkili yolu olarak genellikle önerilmektedir.

Stres Tedavisinde Egzersiz

Fiziksel egzersiz stresi azaltmanın en etkili yolu olarak genellikle önerilmektedir. Fakat iyi bir egzersizin yararlı etkileri olabileceği gibi, aşırıya kaçmak vücut kaynaklarını tüketebilir ve strese katkıda bulunabilir. Bu nedenle bireysel ihtiyaçlara uygun rutin bir egzersiz program uygulamak önemlidir. "Hayatta zamanla uygulanan doğru egzersiz programı kadar tedavi edici başka bir şeyin olduğunu düşünmüyorum” der John Hibbs, N.D., Bastyr Üniversitesi, Kenmore, Washington. "Ancak yerinde kullanmamak başka bir stres faktörü olabilir.”  

Dr. Hibbs, hayatlarında sürekli başarılı olmak arzularıyla ayırt edilen Tip A bireylerinin bir örneğinden söz ediyor. "Onları spor salonuna getirin, ne yapma eğiliminde olurlar? Hayatlarının geri kalanıyla aynı şey: gerçekten ağır çalış, pompala, pompala, pompala. Bu tür egzersizlerin kalp rahatsızlıkları ve inme riskinizi azaltmadığını, aksine artırdığını gösteren araştırmalar var.  

Bunun yerine, Dr. Hibbs "doku aerobik egzersizi” olarak adlandırdığı, kan akışının dokulara kadar devam etmesini sağlayan rahatlatıcı egzersizleriöneriyor. Kalp hızı artmalı ve terlemelisiniz, fakat nabzınızı 140’a kadar zorlamaya gerek yok, diye ekliyor. 

Egzersiz artan enerji, gelişmiş öz imaj, düşük anksiyete ve depresyon ile sonuçlanır. Egzersiz aynı zamanda, karın kaslarını sıkılaştırarak ve kolonların peristaltik hareketlerini uyararak, kronik kabızlık gibi diğer fizyolojik stres faktörlerini hafifletmeye yardımcı olur. Yürüyüş, ağırlık kaldırma, kürek ve koşu etkili stres azaltıcı faaliyetlerdir (kronik yorgunluk sendromu yaşayan kişiler hariç). Esneme egzersizleri ise gergin kasları rahatlatmaya yardımcı olur. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye