Kas Kitlesini Arttırmak Diyabet Riskini Azaltıyor!

Artık hepimizin bildiği gibi egzersiz birçok fiziksel ve psikolojik hastalığa karşı bizi korumaktadır.

Kas Kitlesini Arttırmak Diyabet Riskini Azaltıyor!

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişilerin, hareketli ve egzersiz yapanlara oranla daha sıklıkla çeşitli rahatsızlıklara yakalandıklarını bilmekteyiz. Şimdiyse egzersiz yapanlar hatta vücut geliştirip kas kitlesini arttıranlar için bir iyi haberimiz daha var! Özellikle kas kitlesi artmış kişilerin insülin direncine karşı daha fazla korundukları ve tip 2 diyabet geliştirme risklerinin daha az olduğu ortaya çıkmıştır.

Belki ağırlık çalışmayı sevmiyor olabilirsiniz, ancak bir miktar güç egzersizleri yapmanız, metabolizmanızı hızlandıracak, kas kitlenizin artmasına yardımcı olacak, genel yaşam kalitenizi yükseltecek ve tip 2 diyabete yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Araştırmacılar, genel vücut ağırlığı ile kas kütlesini birbiriyle oranlayarak, artmış kas kitlesinin insülin direnci üzerindeki etkilerini araştırmışlardır. Bunun sonucu vücuttaki çizgili kasların her %10’luk artışı için, insülin direnci geliştirme riskinin %11 oranında azaldığı, tip 2 diyabete yakalanma riskinin ise %12 oranında azaldığını görmüşlerdir.

Temple Üniversitesi tıp fakültesinde doçent olarak görev yapan Daniel Rubin şunları belirtmektedir:
Vücuttaki kas kitlesi de yağ kitlesi de metabolizmayı ve dolayısıyla diyabete yakalanma riskini etkileyebilmektedir. Örneğin vücuttaki yağ oranı yüksek olan kişilerde tip 2 diyabet gelişme riski daha yüksekken, yağ oranı az olan kişilerde bu risk daha düşüktür. Egzersiz yapmak ise başlı başına bu riski düşürmek için işe yarayabilir. Kas oranı daha yüksek kişilerde, diyabet gelişme riski daha düşüktür.

Yapılan araştırmalarda vücuttaki yağ kitlesinin azalması ve kas kitlesinin artması, insülin direnci gelişmesi ve diyabete yakalanma risklerini azalmasına sebep olmakla beraber, hangi tür kas geliştirme egzersizlerinin, bu konuda özellikle işe yarayacağı henüz araştırılmamıştır.

Yapılan araştırmalarda diyabetin haricinde kas kitlesi yüksek yağ kitlesi düşük olan kişilerin stresli bir durum sonucu tansiyonlarını kontrol altında tutmalarının daha kolay olduğu görülmüştür. Yine yapılan diğer bir araştırmada vücut geliştirmek için düzenli kas geliştirme egzersizleri yapan ve ağırlık çalışan erkeklerin diğer erkeklere kıyasla kansere yakalanma risklerinin %40 oranında düştüğü tespit edilmiştir.

İyi haber ise egzersize başlamak ve kas geliştirmek için 20 yaşlarında olmanızın gerekmediğidir. 90 yaşlarında bile vücut geliştirme çalışmaları yapan kişilerin olduğunu söylemek, sanırım motivasyonunuzu biraz olsun arttırmaya yarayabilir!!!

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye