Hayatınıza Biraz Daha Spor Katmanın Yolları

Eğer bu sene daha formda olmayı hedeflediyseniz birçok faydasını göreceksiniz.

Hayatınıza Biraz Daha Spor Katmanın Yolları

Kış mevsiminin kısa ve soğuk günlerinde genellikle vaktin çoğunu iç mekanlarda geçirir, daha ağır yemekler yeriz. Bu gibi yönelimler yeni yıl için belirlediğimiz hedeflerin yılın sonraki aylara atılmasına sebep olur.

Eğer bu sene daha formda olmayı hedeflediyseniz birçok faydasını göreceksiniz. Spora ara vermiş ve tekrar dönüyor da olsanız, yeni başlıyor da olsanız hareketli olmak hayatınıza birçok iyilik katar. Bu yeni alışkanlığı edinirken bazı fikirleri değerlendirmek gerekir.

Bir fiziksel aktiviteye bağlanmadan önce birçoğunu deneyimleyin. Spinning dersi, pilates, zumba, dans dersleri, açık hava sporları gibi birçok etkinlik çeşidi mevcuttur. Eğer egzersiz yapmak sizin için yeniyse seveceğiniz bir aktivite bulmak önemlidir. Böylece alışkanlık haline getirmeniz çok daha kolay olur. 

Bir spor arkadaşı bulmak birçok fayda sağlayabilir. Eğlenceli ve yeni aktiviteleri birlikte yapmak spordan kaçınmanızı önler ve daha keyifli geçer. Bir arkadaş veya partnerinizin olması motivasyonunuzu artırır ve olumlu ya da olumsuz tecrübeleri paylaşmanızı sağlar.

Haftanızı planlarken iş, aile ve kişisel kalemlerin yanına sporu da ekleyin. Planladığınızda yapma ihtimaliniz çok daha yüksek olur. Takviminize uydurmakta zorlanıyorsanız, takviminizi buna göre değiştirin. Belki daha yakında bir spor salonuna gidebilir veya iş ya da okuldan önce erken saatlerde spor yapabilirsiniz.

Bir personal trainer’dan yani kişisel spor hocasından yardım almayı düşünün. Yeni başlayan kişilere veya alışkanlıklarını değiştirmek isteyen kişilere çok yardımcı olabilirler. Ayrıca rehberlik edebilir ve hedeflerinize ulaşmaya giden yolda sizi kontrol edebilirler. Durumunuza göre bir profesyonelle çalışmayı kısa dönem veya uzun dönem olarak düşünebilirsiniz.

Spor yapma seviyenizi yükseltmek için bir kere söz verdiğinizde bunu tutun. Eğer aktivitenize sadık kalırsanız sonuç alırsınız, daha iyi hisseder ve daha iyi görünürsünüz. Ayrıca ne kadar tutarlı olursanız ileriki zamanlarda kendinizi motive etmeniz de o kadar kolaylaşır. Hatta yapmadığınızda özlersiniz bile.

Tecrübeleriniz sırasında küçük notlar tutmak yardımcı ve motive edici olabilir. Yaptığınız sporu, süresini, yoğunluğunu ve sonraki hislerinizi not edin. Zaman içinde gelişmenize göz atmak devam etme motivasyonunuzu artırır.

Spor bir "ya hep ya hiç” mevzusu değildir. Yolun her aşamasında, hedeflerinize ulaşsanız da ulaşmasanız da kendinizi tebrik edin. Eğer bir hafta için yeterli düzeyde spor yapamadıysanız sorun etmeyin ve öbür hafta normal spor rutininize devam edin. Mutlaka takviminizi karıştıracak gelişmeler olacaktır. Önemli olan spor alışkanlığını terk etmemek ve şartlar elverdiğinde aynı hevesle geri dönmektir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye