Strese Karşı Rahatlama Terapileri ve Zihin Vücut Tıbbı

Eğer stres hastalıklara katkıda bulunuyor ise, o zaman stresi azaltmak da iyileşmeye katkıda bulunmalı.

Strese Karşı Rahatlama Terapileri ve Zihin Vücut Tıbbı

Eğer stres hastalıklara katkıda bulunuyor ise, o zaman stresi azaltmak da iyileşmeye katkıda bulunmalı. Stresi hafifletmek için bu teori, meditasyon, güdümlü imgeleme, biofeedback, yoga ve Qigong gibi çok sayıdaki rahatlama terapisinin temelidir. Stresin tedavisi için diğer yöntemler beslenme değişiklikleri, bitkisel ilaç, egzersiz, Ayurvedik tıbbı ve geleneksel Çin tıbbını içermektedir.

Bebeklik ve çocukluk ile başlayan yaşam deneyimleri, davranışları önemli şekilde şekillendirir. Bu deneyimler nasıl ele alındığı, gelecekte stres ile başa çıkma yetimizi etkiler. Bu nedenle, hem çocuklar hem de yetişkinler için stresle etkili başa çıkma becerilerini (veya "strese dayanıklılığı”) öğrenmek önemlidir. Aksi takdirde duygusal dengesizliğe neden olabilir, vücudun biyokimyasını etkileyebilir ve ciddi psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açabilir. 

Rahatlama Terapileri
Meditasyon, biofeedback, güdümlü imgeleme, yoga ve Qigong; bunların hepsinin ortak bir yönü var: rahatlamayı kolaylaştırmak ve stresi azaltmak. Harvard Tıp Fakültesi'nden Herbert Benson, M.D., bu fizyolojik mekanizmayı "rahatlama tepkisi” olarak adlandırdı ve tansiyonu azaltmak ve mide asidi salgılanmasını azaltmak için kullandı. San Francisco, Kaliforniya Üniversitesi'nden Dean Ornish, M.D. meditasyon, stres azaltma, egzersiz, psikoterapi ve vejetaryen diyet uygulayarak kalp hastalığını tersine çevirmeyi başarmıştır. Stres azaltma, rahatlama sürecini geliştirmek için çoğunlukla nefes alma ve gözünde canlandırma teknikleri ile gerçekleşmekte. 

Zihin/Vücut Tıbbı ve Stres
Zihin/beden tıbbında temel dayanak noktası kronik stresin hastalığa katkıda bulunmasıdır. Rahatlama, stres ile başa çıkmanın olumlu yolları ve fiziksel ve zihinsel/duygusal işlevlerin normal hallerine döndürülmesi ile kişinin sağlığı düzelecektir. Stres faktöründen daha önemli olan, kişinin bunlarla başa çıkma yeteneğidir. Kronik hastalıkların gelişimine elverişli psikolojik bir süreç söz konusu ise, psikonöroimunoloji biliminin de açıkladığı gibi, iyileşme için buna karşılık gelen bir psikolojik süreç olacaktır. Bu süreç danışmanlığı, tedavi destek grubuna katılmayı ve/veya yaşam tarzı veya davranışını değiştirmek için bilinçli kararlar almayı içerebilir. Sadece umut ve yenilenen iyimserlik kişinin psikolojik durumunu düzeltmez fakat daha iyi bir bağışıklık fonksiyonu geliştirir.
 
Güncel bir araştırmada, Jeanne Achterberg, Ph.D., başa çıkma yeteneği ile güvenlik duyguları birleştiğinde, iyileşme süreci, bağışıklık sistemi ve kalp sağlığına zararlı olumsuz duyguların giderildiği çok sayıda araştırma gösterdi. Öncü stres araştırmacısı Hans Selye, M.D., kişinin deneyimini ve becerisini aşan aşırı iddialı hedeflerin ve kişisel amaçların genellikle stresi artırdığına dikkat çekmekte. Kişinin stresli bir görev öncesinde katılmaya değer olup olmadığını ölçmesini tavsiye etmekte. Ayrıca kişilerin gereksiz stresten kaçınarak stresli durumları daha yönetilebilir zamanlarla sınırlandırmalarını öneriyor.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye