Taş Masajı - Kökeni

Derin doku masajı sırasında ısıtılmış ya da soğutulmuş taşların kullanımını içerir.

Taş Masajı

Taş masajı, derin doku masajı sırasında ısıtılmış ya da soğutulmuş taşların (termoterapi) vücuda uygulanmasını içeren bir tür vücut çalışmasıdır. Taş masajı seansı pek çok yönden diğer masaj türlerine benzer. Taşlar müşterinin gelmesinden önce (genellikle 34 dereceye) ısıtılır ya da soğutulur. Daha sonra ise taşlar vücut üzerinde hareket ettirilir. Müşteri yüzünü döner ve süreç kollar, eller ve parmaklar üzerinde tekrarlanır. En son masaj yapılacak kısımlar boyun, baş ve yüzdür.

Şifa vermesi için farklı ısılardaki maddelerin vücut üzerinde kullanılması kadim bir tekniktir. Taşlar, Amerikan Kızılderililerinin terleme odasında olduğu gibi, pek çok kültürde sağlık yapılarındaki ısının ayarlanması için kullanılmıştır. Geleneksel lomi lomi (Hawaii masajı) yöntemi daha da ileri giderek ısıtılmış taşları doğrudan vücuda uygular.
 
Her ne kadar taşlar uzun yıllar boyu vücut çalışmalarına yardımcı olarak kullanılmış olsa da, kullanımları 1993’te Arizona Tucson’lu Mary Nelson-Hannigan tarafından resmileşmiştir. Nelson-Hannigan, 54 sıcak, 18 donmuş ve bir de oda sıcaklığını ayarlayan taşın kullanıldığı ve LaStone Therapy adını verdiği bir masaj biçimi geliştirmiştir. Taşların, derin doku masajında terapistin ellerinin bir uzantısı olarak kullanılmasına ek olarak LaStone Terapisi aynı zamanda vücuttaki enerji noktalarını (çakraları) açan, hafızayı serbest bırakan ve ruhsal iyileşme getiren spiritüel bir unsur da içermektedir.
Taş terapisinin hem müşteri hem de terapist için faydaları vardır. Müşteri için, vücuda ısı ve soğuğun uygulanması şunları sağlar:
  • Dolaşım sistemini uyarır ve kendi kendini iyileştirmeyi artırır.
  • Kasları yumuşatır ve gevşetir.
  • Toksinlerin kaslardan atılmasına yardımcı olur.
  • Stresi uzaklaştıran derin bir rahatlama durumuna neden olur.
  • Ağrıların ve kas spazmlarının geçmesine yardım eder.
  • Sakinlik hissi ve ruhsal iyileşme yaratır.
Taş terapisi aynı zamanda masaj terapistine de fayda sağlar. Terapistin el, bilek ve kollarındaki gerilim ve kasılmaları azaltır böylelikle terapist daha uzun süre ve etkili çalışabilir. Asıl işi taşlar yapar, bu nedenle de terapistin baş parmak ve bileklerinin tekrarlanan gerilimden dolayı yaralanma olasılığı azalır.
Müşterinin taş masajı almadan önce herhangi özel bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Terapist taşları önceden hazırlar ve onların uygun sıcaklıklarda kalmasını sağlar.
Taş masajı seansı için herhangi özel bir önleme gerek yoktur. Bu masaj türü hemen herkes için uygundur.
Genellikle taş masajının sakinlik hissi ve ruhsal yenilenme gibi yalnızca pozitif etkileri vardır. Herhangi bir negatif yan etki rapor edilmemiştir.
Taşların vücut ısısını değiştirmek üzere kullanımı, yüzyıllardır uygulanmaktadır. Bunun etkisi üzerine yapılan modern araştırmaların sayısı az olsa da genellikle kabul gören bir tekniktir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye