Testis Kanseri - Tıbbi Tedavi

Sperm üretmekle görevli testis hücrelerinde başlayan kanser tipidir.

Testis Kanseri

Testis kanseri, genellikle testislerde (testislere diğer dokulardan yayılmak yerine) özellikle sperm üretmekten sorumlu testis hücrelerinde başlar. Erken evrelerinde testis kanseri genellikle fark edilip tedavi edilir. Erken teşhis edilen testis kanseri yüzde 15 daha fazla iyileştirilebilir. Testis kanseri teşhisi konmuş erkeklerin yaklaşık yüzde 85’i beş yıl veya daha fazla hayatta kalırlar. Testis kanseri en fazla beyaz ırktan yaşları 15 ile 35 arası erkekler arasında görülür. İskandinavya kökenli erkekler, doğumda testisleri inmemiş erkekler, kırsal bölgelerde yaşayan ve evlenmemiş yüksek sosyoekonomik statüdeki erkeklerde bu kanser türünün riski daha yüksektir.

  • Bir testisin büyüklüğünde veya şeklinde değişiklik
  • Bir testiste ağrısız bir yumru veya şişlik
  • Etkilenmiş testiste ağrı veya hassasiyet
  • Etkilenmiş testiste bir ağırlık hissi
Bir testisin büyüklüğünde veya şeklinde değişiklik fark edilirse doktora görünülmelidir. Doktor testisleri muayene eder ve muhtemelen skrotal ultrason incelemesi yapar. Teşhisi doğrulamak için etkilenmiş testisin biyopsisi de gerekli olabilir.

Ayrıca doktor kanserin yakındaki organlara yayılıp yayılmadığını belirlemek için gövdenin BT taramasını da isteyebilir. En yaygın tedavi biçimi etkilenmiş testisin ameliyatla alınmasıdır. Eğer her iki testis de etkilenmişse ikisi alınabilir. Kalan herhangi bir kanser hücresini yok etmek için ameliyatı genellikle radyasyon veya kemoterapi takip eder.
Akupunktur
Elektro akupunktur ve biofeedback testis kanserinin ve diğer kanser tiplerinin erken taranması için tanısal bir araç olarak araştırılmaktadır. 

Akupres
Akupres, hastalığın sebep olduğu rahatsızlığı azaltmak ve kemoterapi ve diğer geleneksel tedavilerin getirdiği mide bozukluğunu hafifletmek için kullanılabilir.

Çin Bitkisel Tedavileri
Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve testis kanserini uzakta tutmak için Fu Zheng bitkisel terapisi kullanılabilir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye