Vedik astroloji ile Batı Astrolojisi Arasındaki Tropikal ve Sideral Zodyak Farkı Nedir?

Batı ve Hint astrolojileri arasındaki en önemli fark kullandıkları zodyak'lardır.

Vedik astroloji ile Batı Astrolojisi Arasındaki Tropikal ve Sideral Zodyak Farkı Nedir?

Yaklaşık 1700 yıl önce Batı astrolojisi gelişirken, Koç, Boğa, İkizler gibi gerçek takım yıldızlar, Batı astrolojisinin Koç, Boğa, İkizler vs. olarak belirlediği yerde idi. Bu arada, burçlar hâlâ aynı isimleri taşımalarına rağmen, takım yıldızlar neredeyse yer değiştirdiler. Hâlâ, bir zamanlar yer aldıkları takım yıldızların isimlerini taşıyorlar! 

Tropikal (hareketli, mevsimsel) Zodyak 
Batı astrologlarının tropikal (mevsimsel) zodyak'ını biz zodyak diye tanımlıyoruz. Bu tropikal zodyak başlangıç noktası olarak yıldızlar değil, Güneş'in bulunduğu yer esas alınmıştır. Kış sona erdiğinde, gece ile gündüz eşit uzunlukta olduğunda, Güneş gökyüzünde daima belli bir konumda olur. Bu nokta tropikal zodyak'ın başlangıcı olarak ele alınır. 

Batı astrolojisinde Güneş'in ilkbahar başlangıcında bulunduğu nokta sıfır derece Koç burcu olarak tanımlanır. Güneş sıfır derece Koç burcuna geldiği zaman ilkbahar başlar. Buna aynı zamanda Bahar ekinoks'u (bahar noktası) da deriz. Buradaki astronomik bilgiyi açıklamak oldukça zor. Önemli olan konu, Batı yani tropikal zodyak'ın Güneş'in konumunu esas almasıdır. Böylece, Batı astrolojisine göre İlkbahar'ın ilk gününde Güneş sıfır derece Koç burcundadır, Yaz'ın ilk gününde sıfır derece Yengeç burcundadır, Sonbahar'ın ilk gününde sıfır derece Terazi burcundadır ve Kış'ın ilk gününde Oğlak burcunun ilk derecesindedir. Astronomideki Koç burcunu, sıfır derece Koç burcunda bulmayı beklememeliyiz. 

Batı zodyak'ı bölünmeleri bir zamanlar takım yıldızların gerçek yerlerinde bulunduğu zaman yapıldı. Ancak o takım yıldızlar yer değiştirdiler. Batı zodyak'ı Güneş'in bulunduğu yeri esas aldığına göre, Batı astrolojisini Güneş astrolojisi olarak düşünebiliriz. 

Aslında, Batı astrolojisi, Güneş enerjisinin gezegenler arasında nasıl dağıldığı ile ilgilenir. Buna benzer biçimde, Batı'da gördüğümüz gerçek, bilinçli akıl ve egonun, (ki, buna Güneş diyoruz) önemli olduğudur. Bu konumda da Batı astrolojisinin, psikolojik astroloji formunda iyi işlev görmesi şaşırtıcı değildir. 

Sideral (sabit yıldız grupları, yıldızlı) Zodyak 
Diğer yandan, Hint astrolojisi insanın evrenin bir parçası olması ile ilgilenir. Hint astrologları tarafından kullanılan zodyak, yıldızların konumunu esas alır. Buna yıldızıl (sideral) zodyak denir. 

Yıldızıl zodyak, doğal olarak her astronomik takım yıldız tam 30 derece olmadığından, aynı zamanda, biraz şematiktir. Bununla birlikte yıldızıl zodyak'taki Koç burcu, mevsimsel (tropikal) zodyak'taki Koç burcuna nazaran astronomik Koç takımyıldızına çok daha yakındır. Hint (sideral) zodyak'ın orta noktası, (180º noktası, aynı zamanda 0º Terazi ) sabit yıldız Spika'dır. 

  • Kısaca: Batı zodyak'ı, Güneş'in konumunu, Hint zodyak'ı ise yıldızların konumunu esas alır. Batı astrolojisi Güneş - astrolojisi , Hint astrolojisi ise kozmik - astrolojidir. Batı astrolojisi Güneş enerjisinden etki alan gezegenleri kendine has psikolojik bir tarzda analiz eder. Hint astrolojisi ise evren ile insan arasındaki ilişkinin tümüyle ilgilenir. 
Tropikal (mevsimsel) ve sideral (yıldızıl) zodyaklar arasındaki farka ayanamşa denir. Elinizde bir Batı haritası varsa, yükselen ile gezegenlerden, ayanamşa farkını çıkartarak Hint haritası elde edebilirsiniz. 

Artan sayıda batılı astrolog Vedik astrolojisinin değerini keşfediyor. Batı dünyasında Vedik Astrolojisine duyulan ilgi gittikçe artıyor. Şimdi posta/e-posta yoluyla uygulamalı yani kendi haritanızı tanıyarak Vedik Astroloji takip etmek mümkün. Takip etmek, istediğiniz yerde ve zamanda bulunduğunuz yerden kurs öğrenimi görmek anlamına gelen esnek bir öğrenimdir. İstendiği zaman tamamlanabilir. İstediğiniz zaman kayıt yaptırabiliyor, ara verebiliyor, tekrar başlıyabiliyorsunuz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye