Yoganın Çocuklar İçin Faydaları

Erken yaşlarda yogayla tanışmak çocukların sağlıklarını, sosyal ve akademik becerilerini artırmaktadır.

Yoganın Çocuklar İçin Faydaları

Çocuklar okulları, meşgul aileleri ve yapılan aktiviteler arasında hızlı bir hayat yaşar. Belli olmasa da çoğu baskı, rekabet ve denge bulmak konusunda stres altındadır. Çocuklara erken yaşta yoga öğretmenin sağlığa birçok faydası vardır ve karşılarına çıkan şeylerle baş etmek konusunda onlara yardımcı olur.

Fiziksel faydalar arasında artan güç, esneklik, vücut farkındalığı ve koordinasyon vardır. Yoga konsantre olmaya ve rahatlamaya yardımcı olur. Çocukların bir sakinlik hissi bulması ve kendileriyle dünya arasında bir bağlantı kurmaları için güçlü bir araçtır. Yoga, nefes, duruşlar ve meditasyon sayesinde paresempatik sinir sistemini uyarır ve güçlü bir zihin – vücut bağlantısı sağlar. Çalışmalar sonucunda epilepsi, depresyon gibi stresle alakalı hastalıkları olan kişilerin belirtilerinde yoga azalma sağlamıştır.

2003’te California Devlet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada yoganın öğrencilerin davranışlarını, akademik performanslarını ve fiziksel sağlıklarını iyileştirdiği görülmüştür. Düzenli bir yoga uygulaması tüm yaştaki çocuklar için önemlidir; kaba motor gelişimini, çevikliği, beraber çalışmayı iyileştirirken, vücutları değişim gösterdikçe bunu sorun etmemelerini de sağlar. Çocukların yogaya başlamak için belli bir yaşa gelmelerine gerek yoktur. Küçük yaştakilere bile içteki gücü kavramak ve duyguları dengelemek öğretilerek daha mutlu ve sağlıklı olmaları sağlanabilir. Yogaya başlamak derin nefes ve duruşları kullanarak her insanın doğduğunda sahip olduğu esnekliği korumasını sağlar, bu da zamanla vücutta biriken stres ve yaşam tecrübeleriyle baş etmekte yardımcı olur. 

Davranış bozukluğu olan gençler ve çocuklar, dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyle ilgili belirtilerin azaltılması için yogadan çok fayda görebilirler. Büyüdükçe mecburi olan öz iletişim ve insanlarla iletişim yetenekleri yoga sayesinde güçlenir.  

Okulların ve ebeveynlerin, çocukluğun zorluklarıyla başa çıkmak için genç çocuklara sağlıklı yöntemler öğretmek konusunda sorumlulukları vardır. Videolar, kitaplar ve yerel dersler sayesinde yogayı bir çocuğun hayatına sokmak artık eskisinden çok kolaydır. Yogayı çocuklarla tanıştırmak sadece obezliği ve tip 2 diyabeti engellemekle kalmaz aynı zamanda sosyal, duygusal ve akademik yeteneklerini geliştirmelerini sağlar. Konsantrasyonu artırmak ve yaralanmaları engellemek adına çoğu spor dalıyla beraber yapılabilir. 

Güney Kaliforniya’da bir ilkokulda haftada iki kere yoga dersi konulması bazı ailelerin dini endişelerle tepki vermesine sebep olmuştu. Yoganın kişisel inançlarla hiç çelişmeden zihni, vücudu ve ruhu besleyebileceğini anlamak önemlidir. Yoga öğrenmeyi ve sağlığı geliştirmek için farkındalığı artırmayı hedefler. İnsanın kendisini ve başkalarını sevmesini sağlamaya çalışır. Bu bilgiyi erken yaşlarda öğretmek iyi dengeli yetişkinlerden oluşan bir neslin gelişmesini sağlar. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye