Çiftler İçin Zen Yoga

Çiftler İçin Zen yoga Şanti yoga, Tai Chi, Çigong nefes egzersizleri ve zen meditasyonunu bir arada uygulayan nazik bir iyileşme sistemidir.

Çiftler İçin Zen Yoga

Çevremize baktığımızda bazen dünyanın eşitsizlikleri ve uyumsuzlukları daha ağır basıyor görünse de, aslında günümüz dünyası insanlara hem uyum hem savaş için eşit miktarda fırsat sunmaktadır. Günlük yaşamın normal bir parçası olan karmaşık durumlar hayatımıza stres getirir. Sık sık ilişkilerimize taşınan bu stres yakın çevremizle iletişimimizde ve ilişkimizde kopukluklara, yanlış anlamalara neden olur. İlişkilerimizdeki yakınlık azalmaları, kopmalar, bunlarla mücadelenin doğru araçları bulunduğunda, neyse ki ilişkiyi daha ileri götürecek kırılmalar için bir fırsat oluşturabilir. Bu doğru araçlardan biri de Zen Yoga’dır. Zen yoga bütün ilişkiler için olumlu bir değişim ve iyileşme fırsatı olabilir. Zen yoga daha büyük bir yakınlık ve mahremiyet duygusu, sevgi dolu bir birliktelikte daha çok anlayış anlamına gelebilir.

Çiftler İçin Zen yoga Şanti yoga, Tai Chi, Çigong nefes egzersizleri ve zen meditasyonunu bir arada uygulayan nazik bir iyileşme sistemidir. Vücudu, zihni ve ruhu bir denge ve birleşmeye hazırlar. Varlığımızın bu üç yönü uyum içinde çalışmaya başlayınca vücut fonksiyonlarının iyileşmesi ve zihinsel berraklık kazanılır. Kendi içimizi merkezimiz olarak tesis ettiğimiz zaman nefesimiz sakin, ruhumuz hafif olarak dış dünyayla daha doğru bir şekilde, daha gerçek benliğimizi yansıtarak ilişkiye girebiliriz. Zen yoga içimizdeki dengeyi bulmak için etkili bir tekniktir. Bu teknikle kendimizi olduğumuz gibi takdir edip sevmeyi öğreniriz. Zen yoga yoluyla kendinize yönelik doğru bir sevgi geliştirildiğinde başka bir insana faydalı olmak bizim için çok daha kolay olur.

Özel yogi duruşları, nefes egzersizleri ve tai chi hareketleri kullanarak bir başkasıyla uyum içinde çalışmak ilişkimizi derinleştirmenin harika bir yoludur. Çiftler için Zen yoga iki kişiye birlikte çalışma yolunu, içimizde bulunan uyumu paylaşmayı öğretir. Ayrıca esneme hareketleri sırasında kişilerin birbirine yardım etmesinin harika bir yoludur. Çiftler için zen yoga bir ilişkiyi beslemenin ve onun gelişmesini sağlamanın eksiksiz bir yoludur.

Zen yogada kullanılan birçok nefes egzersizi çift halinde çalışan insanlar için çok faydalıdır. Çigong nefes egzersizleri vücudumuzda çi toplamak için çok etkilidir. Bir çiftle birlikte çalışmak çi toplamayı daha başarılı hale getirir. Bunun için kullanılan Mikrokozmik Yörünge çalışması çiftlerin birbirlerinin ritmini bulması ve enerjilerini odaklaması için tasarlanmış bir egzersizdir.

Çiftler İçin Mikrokozmik Yörünge Çalışması
Çiftler için Mikrokozmik Yörünge çalışması yapmak isterseniz bacaklar rahat bir şekilde bağdaş kurulmuş haldeyken sırtlarınızı birbirine dayayın. Avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde ellerinizi dizlerinize koyarak diyafram nefesi kullanın. Bu egzersizi yaparken dilinizi damağınıza koyarken dikkatinizi karın bölgesine yoğunlaştırın. Nefes alırken nefesiniz sırtınız boyunca yükselerek başınızın en yüksek noktasını aşıp iki kaşın hemen üstünde bulunan üçüncü göz noktasına geldiğini hayal edin. Nefes verirken nefes vücudun ön kısmında aşağı doğru akıp bacak arasından kuyruk sokumuna yönelirken hayal edilir. Yeni nefeste aynı şeyi tekrar edin. İki kişi sırtları birbirine dokunurken bu egzersizi yaptıklarında nefesleri uyum ve tek bir ritim içine girer.

Birkaç dakikalık nefes çalışmasının ardından, özellikle nefes sırt kısmından yükselirken iki kişi tek bir nefesi paylaşıyor muşunuz gibi hissedersiniz.

Her iki katılımcının nefes alışı birlik içinde olduğunda çi vücudun bütün enerji merkezlerindeki yükselir. Belli bir süre uygulamadan sonra katılımcılar vücutlarının hareket etmesine izin vererek birlikte salınır.

Ortak Asana
Çigong egzersizini birlikte yapmanın yanında çiftler esneme için birçok yoga duruşunu birlikte  yapabilirler. Zen yoga bu şekilde ilişkilere sağlıklı bir eğlence anlayışı yerleştirir. İşte iki kişinin esnemede birbirine yardımcı olabileceği iki asana. Ayaklarınızı öne uzatıp partnerinizle taban tabana verecek şekilde yüz yüze oturun. Partnerinizle el ele tutuşun. Nazik bir şekilde birbirinizi çekip itin.
Aynı esneme hareketinin ayak tabanları birbirine değen, ayaklar yere değen şekillerde bacaklar düz uzatılmış veya V biçiminde açılmış olarak varyasyonları da yapılabilir. Bu egzersizler omurga açmak, kalçaları gevşetmek, öne eğilerek yapılan yoga hareketlerine hazırlık için harikadır.

Eşli Hareketli Meditasyonlar
Hareketli meditasyonlar her ilişkide derin yakınlık ve açıklık becerisinin geliştirilmesi için çok faydalıdır. Bu akışkan hareketlilik çiftlerin birbirlerini ‘görüp’, hayatlarındaki öteki yarı olarak önemlerini ve anlamlarını takdir etmelerine yardımcı olur. Çiftin uyum gerektiren bu çalışması, ilişkinin bütünündeki uyumu olumlu yönde etkiler. Eğer eşinizi iyi tanıdığınızı düşünüyorsanız, bu egzersizi birlikte deneyin. İki kişi olarak erişebileceğiniz gelişme sizi şaşırtabilir.

Eşinizin bir buçuk iki metre karşısında ayakta durarak başlayın. Nefes alırken kollarınızı önce yanlara açıp ardından başınızın üstüne yükseltin. Avuç içlerini birleştirerek kalp merkezinize kadar indirin. Birbirlerinizin gözlerinin içine bakın ve eğilerek selam verin. Sonra sağ ayağınızla eşinize doğru kısa bir adım atın. Önce siz sonra eşiniz olmak üzere elleri öne doğru ona ulaşmak ister gibi uzatıp tekrar kalp hizanızda avuç içlerinizi birleştirecek şekilde eski konumuna getirin. Bundan sonra sağ ayağınızın tabanı yere tam basacak, sol ayağınızın da ayasında yükselecek şekilde dizinizi bükmeden (veya fazla bükmeden) ağırlığınızı sağ ayağınıza vererek öne doğru yaylanın. Sonra ağırlığınızı arkada duran sol ayağınıza verip sağ ayağınızın topuğuna basacak şekilde geriye doğru yaylanın. Bu şekilde birlikte aynı anda öne ve arkaya yaylanmaya bir süre devam edin. En az 5 dakika boyunca devam edeceğiniz bu hareket sırasında göz temasını kaybetmeyin.

Çiftler İçin Zen Yoga bir ilişkiye yakınlık ve canlılık getirmenin eğlenceli ve uygun bir yoludur. Yukarıdaki alıştırmayı yapan iki kişi birbiriyle yakınlık kurmanın özel bir yolunu bulmuş olacaktır. Zen yoga egzersizleri yoga duruşları, hareketli meditasyonları, Kikung nefesleriyle iki kişinin engelleri aşarak ortak bir zeminde buluşmalarına yardımcı olur. Bu egzersizleri karşınızdakine şifa ve sevgi iletmek niyetiyle yapmalısınız.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye