95 Yaşında Gençlik Formülü: Günlük Yürüyüşler

95 yaşında dünyayı gezmeye devam eden kadının sırrı günlük yürüyüşler.

95 Yaşında Gençlik Formülü: Günlük Yürüyüşler

Amerika, Dayton’da yaşayan 95 yaşındaki Sarah Deets, günlük yürüyüşler ve yıllık seyahatlerle sağlığını koruyor. 74 yaşındaki damadı da onun sağlıklı yaşam stilini devam ettirmekte. Emekli bir beden eğitimi öğretmeni olan Deets, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin öneminin farkında. Günde 2 ila 3 kilometrelik yürüyüşlerle yıllık gezileri için formunu koruyor.

Deets daha önceden kocasıyla birlikte 12 bin m²’lik bir arazide yaşarken bu alışkanlığı geliştirmiş. Taşındıktan sonra da dört senedir devam ettirmekte. 2008’de eşinin ölümünden önce çift hemen hemen her sene gezilere çıkarmış. Tüm eyaletleri ve Kanada, Avustralya, İngiltere gibi diğer ülkeleri ziyaret etmişler. Arkadaşları maddi olarak nasıl karşıladıklarını sık sık sorsa da çift çok sıkı çalışıp, parayı seyahat bütçesine yatırıyormuş.

Her zaman maceraya açık olan Deets, yıllık gezilerine kızı Jean Moran ve damadı Kenneth Barnett ile devam ediyor. Aile, Güney Amerika ve Akdeniz gibi bölgelerden sonra bu yılın 6 haftalık Hawaii, Japonya ve Çin gezisinden Ocak 2013 başında döndü.

Deets, Pekin’i uzun yürüyüşlerle gezmiş, Çin Seddi’ne gitmiş ve uzun merdivenler tırmanmış. Birçok Çinli özellikle de yaşını öğrenince kendisiyle fotoğraf çektirmiş. Bütün fiziksel çabaya rağmen Deets, gruptan hiç kopmak zorunda kalmamış.

95 yaşındaki Deets bir yandan zihnini de çalıştırmakta. Wright Devlet Üniversite’sinde eğitim alanında master programını tamamladı. "Okuyup öğrenmeyi her zaman sevdim. Kadınlar için sosyal kulüplere düzenli olarak gidiyorum. Aynı zamanda borsayla da ilgileniyor, hisse alıp satıyorum” diyor.

Egzersiz hayatının o kadar önemli bir parçası olmuş ki soğuk havalarda bile yürümekten kendini alamıyor. Yemek konusunda ise ciddi bir kısıtlaması yok. Aşırı yememeye çalışıyor. Salata, meyve ve sebzeleri sevdiği kadar, eti ve tatlıları da seviyor ve tüketiyor. Fakat doyduğunda yemeyi kesiyor. 

Damadı, 95 yaşında Deets’in neredeyse hiç gri saçının olmayışını ve tüm dişlerinin sağlıklı olmasını çok etkileyici buluyor. Belki genetik faktörler dışında düzenli yürüyüş ve sağlıklı beslenme haricinde bir sırrı olmadığını da ekliyor. 

Sarah Deets’in akranlarına tavsiyesi evde oturmak yerine kalkıp hareket etmeleri. Ona göre gezmek, hayatı sevmek ve hayattan keyif almak hiç de zor değil. Ziyaretlerinde gördüğü tekerlekli sandalyeyle bile seyahat edenler bunun kanıtı niteliğinde. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye