Acil Durum Kürü - Kökeni

Tükürük otu (akyıldız), dağ gülü, camgüzeli, kiraz eriği ve akasma özleri içeren, duygusal ve psikolojik acil durumlarda kullanılan bir bileşimdir.

Acil Durum Kürü

Acil durum kürü (Rescue remedy), duygusal ve psikolojik acil durumlarda kullanmak için tasarlanmış olan Bach çiçek özlerinin bileşimine verilen ticari isimdir. Tükürük otu (akyıldız), dağ gülü, camgüzeli, kiraz eriği ve akasma özleri içerir. Bu, Bach preparatlarının en popüleridir ve krem olarak ya da dahili kullanım için sıvı formda satılır. 

Tarihi bakımından Bach çiçek özleri, homeopatik ilaçların bir varyasyonudur. Bu preparatları ilk defa hazırlayan İngiliz pratisyen Dr. Edward Bach (1886–1936) hem tıp hem de homeopati alanında eğitimliydi. 1920’lerde Üniversite Hastanesi’nde ve Londra Homeopati Hastanesi’nde bakteriyolog ve patolog olarak çalıştı. Yedi Bach nozodu (hastalıklı organizma preparatları) olarak bilinen bir dizi homeopatik oral aşı geliştirdi, bu preparatlardan memnun kalmadı ve homeopatik şifa için bitki özlerinin kullanılmasının hastalıklarda, organizmaları kullanmaktan daha etkili olacağına karar verdi. 1928 de, kişinin genel sağlık durumunda bulaşıcı hastalıklardan daha etkili olduğuna inandığı kişilik problemlerini ve duygusal sorunları iyileştirmek için çiçek özlerini denemeye başladı. 1930’da kendisini tam olarak yerel bitkilerin şifa verici niteliklerini araştırmaya adamak için Londra’dan Oxfordshire kırsalına taşındı. 1936’da hayatını kaybedene kadar hala kullanılmakta olan 38 bitki esansı keşfetti. 

2004’ten bu yana İngiltere, Londra Mount Vernon’daki Bach Merkezi’nde çiçek kürleri tentürleri hazırlanmaktadır. Acil durum kürü, Bach’ın tek çiçek esansları ile aynı biçimde, güneş ya da kaynatma yöntemi ile hazırlanmaktadır. Güneş yönteminde, 3 saat boyunca parlak güneşin altında, doğal kaynak suyuyla dolu olan şeffaf, cam bir kasenin içinde çiçek başları yüzdürülür. Çiçekler daha sonra çıkarılır ve su 50/50 oranında brendi ile karıştırılır. Kaynatma yönteminde ise çiçek dalları yarım saat boyunca doğal kaynak suyunda kaynatılır. Su soğuduktan sonra bitki parçaları içinden çıkarılır ve kalan su, eşit miktar brendi ile karıştırılır.
Bach Merkezi’ne göre, Dr. Bach acil durum kürünü "38 bireysel ilacın hızla yerini alsın diye değil, duygusal bir ilk yardım kiti olarak” tasarlamıştır. Tek ilaçlar, kullanıcının kişiliğine göre seçilir ve kişinin duygu ya da davranışlarında derin değişiklikler yaratmasının haftalar ya da aylar alacağı söylenir. Örneğin belirli ve tanımlanabilir bir şeyden korkan kişiye Mimulus alması tavsiye edilirken, tarif edilemez bir kaygı (anksiyete) yaşayan kişiye toz ağacı (apsen) alması önerilir. Bach’ın acil durum kürünün içerdiği beş özü, hızlı çalışacakları ve çoğu duygusal kriz türünü kapsadıkları için seçtiği söylenir. Acil durum küründeki beş çiçek özü ve kullanılacağı belirtiler aşağıdaki gibidir:
  • Tükürük otu (akyıldız, star of Bethlehem): Travma veya büyük bir kayıptan kaynaklanan şok ve duygusal uyuşukluk için.
  • Dağ gülü (rock rose): Dehşet, panik atak ve histeri için; ayrıca yineleyen kâbuslar için de önerilir.
  • Cam güzeli (impatiens): Düşünmeden hareket etmeye ve karar vermeye meyilli ya da üzüntülü olduklarında sinirlenen ve gerginleşen kişiler için.
  • Kiraz eriği (cherry plum): Fiziksel ve duygusal kontrolü kaybetme korkusu için.
  • Akasma (clematis): Kriz durumlarında "zihinsel belirsizliği”, kendinden geçmeyi ya da bayılmayı önlemek için.
Bach çiçek kürlerinin hiçbiri enfeksiyonlu hastalıkları ya da iç yaralanmaları tedavi etmeyi amaçlamaz. Acil durum kürü kremi güneş yanığı, cildin rüzgardan yanması, küçük yanıklar, kuruluk veya egzama gibi cilt problemlerini teskin etmek için önerilir. Ayrıca spor ya da egzersizlerin ardından, berelenme ya da kas ağrısından kaynaklanan sıkıntılar için uygulanabilir.

Acil durum kürünü kullanan çoğu kişi bunu insanlar kadar evcil hayvanlar ve bitkiler için de önerir. Bir alternatif veteriner, suistimal ya da terk edilme öyküsü, ameliyatın ardından iyileşme, veteriner korkusu, bir insan bakıcıyı ya da bir hemcinsini kaybetmeden kaynaklanan acı, hiperaktivite ya da agresiflik, ev içinde bir değişiklik ya da taşınma kaynaklı anksiyete, çöp kutusu sorunları, kendini aşırı temizleme ya da kıskançlık gibi durumlar için kedi ya da köpeklerin içme suyuna kür eklemeyi önerir. Ev hayvanları için önerilen doz her 4 litre su için 10 damladır.
Bir seferde iki damla alınan tek çiçek esanslarından farklı olarak acil durum kürünün sıvı biçimi dört damlalık dozlar halinde alınır. Doğrudan dile damlatılabilir –damlalığa temas etmemeye dikkat edilmelidir– ya da bir bardak suya eklenerek yavaş yavaş yudumlanabilir. Tentürün alkol içeriğinden kaygı duyan kişiler, acil durum kürünü bir fincan sıcak çaya ya da diğer sıcak içeceklere ekleyebilirler; bu alkolün buharlaşmasına neden olur. Çiçek özleri doz aşımına neden olamayacak kadar seyreltik olduğundan acil durum kürünün duygusal stresin tedavisi için günde birkaç defa kullanılması güvenlidir.

Acil durum kürü kremi, sıvı preparattaki beş çiçek özünün yanı sıra yaban elması da içerir. Yaban elması temizleyici özelliği nedeniyle karışıma dahil edilmiştir. Krem ihtiyaç duyuldukça uygulanabilir.
Acil durum kürü ve diğer Bach çiçeği özleri çoğu durumda herhangi bir özel önlem gerektirmez. Ancak İngiltere’deki Bach Merkezi, alkol suistimali tedavisi için disulfiram (Antabuse) kullanan kişilerin, herhangi bir Bach çiçeği özü kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalarını tavsiye eder.
Disulfiram, vücudun alkol metabolizmasını değiştirerek çalıştığından, bu ilacı alan kişiler çok az miktarda alkol alsalar da bulantı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve diğer istenmeyen belirtiler yaşayabilir. Her ne kadar dört damla acil durum küründeki alkol miktarı çok az olsa da, disulfiram reaksiyonunu tetikleyebilir.

Diğer homeopatik ilaçlardan farklı olarak Bach çiçeği özleri kahve, kafur, okaliptüs veya nane içeren diş macunu ve içeceklerden etkilenmez. Homeopati uygulayıcıları bu maddelerin ve tatlandırıcıların antidot olduklarını belirtir ve hastalarına reçeteli ilaçları alırken bunları kullanmamalarını önerir. Ancak çiçek özleri kahve, gazlı içecekler, nane çayı, pastil, nane veya okaliptüs ile tatlandırılmış gıdalarla alınabilir.
2004’ten bu yana sıvı formdaki acil durum kürünü kullanmanın herhangi bir yan etkisi bildirilmemiştir. Bazı alternatif tıp uygulayıcıları acil durum kürünün kavakavave anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılan diğer bitkilerden daha iyi olduğunu düşünür; bunun nedeni tekrarlı dozlarda tehlikeli olmaması, bağımlılık yaratmaması ve sindirim sistemi ya da merkezi sinir sistemini etkilememesidir.

Alkol içeriği nedeniyle disulfiram ile olası yan etkilerinden başka, reçeteli ilaçlarla, bitkisel preparatlarla ya da diğer homeopatik kürlerle bilinen bir etkileşimi yoktur.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye