Anne Olmak Sizi Nasıl Değiştirir?

Çocuk sahibi olmak dünyaya farklı gözlerle bakmanızı sağlar

Anne Olmak Sizi Nasıl Değiştirir?

Çocuk sahibi olmak hem sizi hem de eşinizi ummadığınız şekillerde etkiler ve bu etkiler zaman zaman karşıt yönde bile olabilir. Çoğu ebeveynin zorlandığı veya değiştiği noktalar benzerdir ama bu noktadan hangi yöne doğru değişecekleri farklılık gösterir. 

1- İyice Dinlenmek Tanımı
Dinlenmek çoğu kişi için birkaç gün boyunca 8 saat veya daha fazla uyumak, sonunda alarm çalmadan uyanacak kadar uykuya doymaktır. Fakat çocuk sahibi olduktan sonra "dinlek olmak” uykusuzluktan kaynaklanan bariz hataları yapmamak anlamına gelir. Yanlışlıkla mobilyalara çarpmıyorsanız, gözlerinizin altında mor halkalar yoksa ve oturduğunuz yerde uyuyakalmıyorsanız iyi dinlenmişsiniz demektir. 

2- Başarı Konsepti
Özellikle de çalışan anneler için, bebekleri dünyaya gelene kadar başarı, kariyerdeki zaferlerle ilişkilidir. Fakat bebek sahibi olduktan sonra çalışmaya devam etse de etmese de başka bir alandaki zaferler daha önemli olur. Zaman geçtikçe başarı hem zihninde hem bedeninde mutluluk anlamına gelir. Anne olduktan sonra çoğu başarı, aileyle geçirilen mükemmel bir gün gibi, eski başarı anlayışından çok farklı ve daha tatmin edicidir.

3- Planlama
Anne veya baba olmadan önce en plansız yaşayan kişiler bile bebek sahibi olduktan sonra başka bir kişinin sorumluluğunu üstlendiklerini fark ederler. Bu sebeple 5, 10, 15 yıllık planlar yapılmaya ve finansal hedefler koyulmaya başlar.

4- Düzenlilik
Çocuksuz bir evin derli toplu olması her noktanın düzenli ve tertipli oluşu anlamına gelebilir. Fakat çocuk sahibi olduktan sonra zemin duvar duvara oyuncaklarla kaplı değilse evinizi düzenli sayabilirsiniz.

5- İyi Vakit Geçirmek
Eğlenceli saydığınız şeylerin sayısı çocuk sahibi olduktan sonra artar. Önceden eğlence bir grup arkadaşınızla bütün gece gezmek bile olsa, şimdi uykusuzluk faktörü bu fikrin kulağa çok yorucu gelmesine sebep olabilir. Özellikle de acısı ertesi sabah çıkar. 

Anne olduktan sonra bir kız arkadaşınızla öğle yemeği yemek, ailenizle geç ve uzun bir kahvaltıya gitmek yeni eğlence anlayışınız olabilir. Çocuğunuzla ve de kocanızla bir yürüyüşe çıkmayı yeni favori etkinliğiniz sayabilirsiniz.

6- Daha Şefkatli Olmak
Çocuk sahibi olmak dünyadaki herkesin bir zamanlar ne kadar hassas ve savunmasız olduğunu fark etmenizi sağlar. Evladını kaybeden birinin hikayesini duymak size çok daha fazla acı verir.

Bu yeni yaklaşım sayesinde eskiden sizi sinirlendirecek, hoş olmayan bir karaktere sahip kişilere hemen kızmaktansa, onun bu hale gelmesine sebep olan şeyleri düşünüp ona şefkat duymaya başlayabilirsiniz. Büyük ihtimal genel olarak da daha duygusal olursunuz.

Benzer bir "şefkatli” yaklaşım kendinize karşı daha affedici olarak da gösterilebilir. Eskiden yeterince iyi olmadığınız konularda kendinize karşı hiç tolerans gösterememiş olabilirsiniz. Anne olduktan sonra doğrudan kendinize kızmaktansa neden bazı özelliklere ve tavırlara sahip olduğunuzun nedenlerini incelemek daha doğru gelebilir. 

7- İyi Bir Ebeveyn Olmanın Tanımı
İyi bir anne olmanın tanımı, anne olmadan önce çok kolay ve bariz gelebilir. Fakat anne olduktan sonra ebeveyn olmanın çocuğa ve duruma göre saniye saniye değiştiği fark edilecektir. Hiçbir zaman bir şeyi "asla” yapmayacağınızı söylemeyin çünkü kendinizi şaşırtabilirsiniz. 

8- Hız Değişikliği
Çocuklar çok daha hızlı veya çok daha yavaş olmanızı gerektirebilir. Dikkatleri çok çabuk dağıldığı ve çabuk sıkıldıkları için onlara ayak uydurmak için anneler de hızlı davranmak zorunda kalırlar. Fakat çocuklarla alakasız bir aktivite yapmaya çalışıyorsanız, sizi engelleyecek ve yavaşlatacak türlü sürprizler yaşatmaları mümkündür.

9- Hazırlıklı Olmak
Anneler bir yandan o güne kadar hiç olmadıkları kadar hazırlıklı olabilirler ve yiyecekler, giyecekler, oyuncaklar her zaman kullanıma uygun olabilir. Fakat bir yandan da zaman zaman görülen sürpriz bir problem asla yeterince hazır olmadıkları hissini yaşatabilir. Bunun çocuk bakımının doğasında olduğu her zaman akılda tutulmalıdır.

10- Daha Yargılayıcı Olmak
Dünyadaki herkese bir zamanlar çocuk olduğunu hatırlayıp daha fazla şefkat duyuyor olabilirsiniz, peki ya diğer ebeveynlere? Bazı ebeveynler, diğerlerinin yöntemlerini açık ve sert bir şekilde eleştirmekten hiç çekinmez. Fakat çoğu annenin anlatmaya ve paylaşmaya ihtiyacı vardır, hatta çoğu anne de başkalarının tecrübelerini dinlemeye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla bir ortamı buna daha elverişsiz bir hale getirmek doğru değildir. 

11- Paylaşmak
Eşler arasında sorumlulukların paylaşımı çiftten çifte değişmektedir. Bazı babalar çocuğun ve evin bakımıyla ilgili çeşitli görevleri kendi üstüne alırken bazı babalar buna pek meyilli olmayabilir. Kesin olan tek şey yapılacak işlerin anne ve baba tarafından makul bir şekilde paylaşılmasının en doğru yaklaşım olduğudur. Diğer yaklaşım baba için de iyi değildir çünkü sonuç daha dağınık bir ev ve daha yorgun, mutsuz bir eş olacaktır.

12- Endişeler
Bebek sahibi olduğunuz ilk bir yıl içinde, ondan önceki ömrünüz boyunca endişelenmediğiniz kadar endişelenmeniz normaldir. Fakat başka konulardaki önemsiz endişeler de bu sayede silinip gidecektir. Başka bir kişinin sorumluluğunu üstlenmek kendiniz hakkında kafaya taktığınız önemsiz şeyleri unutmanızı sağlar. Fakat hiçbir zaman vücut, zihin ve ruh sağlığınız için aldığınız önlemleri göz ardı etmemelisiniz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye