Yeni Anneler İçin Bitkiler

Bitkiler sayesinde fiziksel ve duygusal dengenizi yeniden kurun

Yeni Anneler İçin Bitkiler

Bitkiler, hem zihin hem de vücut için anneliğe geçişi kolaylaştırabilir. Yeni bir anne olmanın, uykusuzluk dışında en zor yönlerinden biri bebek gelir gelmez vücutta yaşanan hormonal değişikliklerdir. Fakat bu geçiş döneminin ağır yükünü bitkiler hallederken siz mümkün olduğunca dinlenip kendinizi şımartabilirsiniz.

1- Hormon Dengesi
Karaciğeri iyileştirici bitkiler bu değişimi kolaylaştırmanın yollarından biridir. Karaciğeri temizlemek bu temizleyici organın tam formunda olmasını sağlar bu sayede hormonları vücuttan kolay bir şekilde atabilir. Peygamber dikeni, karahindiba kökü, yabani Hint yer elması kökü ve geven kökünden yapılmış bir çay deneyin. Her birinden 1 çorba kaşığı miktarında karıştırıp üstüne kaynar su ekleyin, karıştırın ve 15 dakika demleyin. Bu çayı buzdolabında bekletin ve gün boyunca için.

Ayrıca bir çorba kaşığı rezene ve hatmi kökü de eklemek, göğüste süt üretimine yardımcı olur.

Not: Bu çayı doğumun üstünden iki ay geçtikten sonra kullanmayın.

2- Vücudu Şekillendirmek
Rahim normal boyutuna dönerken vücut da kendini tekrar şekillendirir. Bu geçişin ağrılarını ve rahatsızlığını azaltmak için ahududu yaprağı çayını limonatayla karıştırarak için. Bu içecek doğumdan sonra rahmin iyileşmesine yardımcı olur. 

3- Duygusal Destek
Sinir sistemi doğumdan sonra ciddi dalgalanmalar yaşar. Karayılan otu, gilaburu, yabani Hint yer elması, aslan kulağı ve şerbetçiotu karışımını deneyin. Bu bitkilerden bir çay yapın ve kendinizi bitkin hissettiğinizde için.

4- Emzirmeye Destek
Emzirmeyi kolaylaştırmak ve sütünüze besin maddeleri eklemek için şu bitkilerden bir çay yapın: kırmızı ahududu yaprakları (1 çorba kaşığı), ısırgan (2 çay kaşığı), hodan çiçeği (2 çay kaşığı), peygamber dikeni  (2 çay kaşığı) ve rezene tohumu (2 çorba kaşığı). Bitkileri bir kavanoza koyup, 10 dakika demleyin. Günde 1 ila 4 bardak için.

5- Kendinizi Şımartmak
Yeni anneler iyileşmek için stresi yenmelidir. Banyolar ağrıyan kasları rahatlatmak için çok iyidir fakat aynı zamanda hormon dalgalanmalarını da iyileştirirler. Fakat bir termometre bulundurun ve suyun 37 dereceden daha sıcak olmamasına dikkat edin. 

Ağrılar için, ahududu çayı banyosu hazırlayabilirsiniz:
  • 3 çorba kaşığı ahududu yaprağı
  • 2 bardak kaynar su
  • 1 bardak Epsom tuzu
Ahududu yapraklarını suyla karıştırın ve çay yapar gibi demleyin. Banyonuzu hazırlayın, tuzu ve çayı ekleyin. 

Bebekleri pohpohlamak içinse banyo zamanı geldiğinde, banyo suyuna birkaç damla lavanta veya Alman papatyası esansiyel yağı ekleyin. Aromaterapi etkisi bebeği sakinleştirecek, hem onu hem sizi uykuya hazırlayacaktır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye