Bademin Faydaları

Badem, oldukça eski çağlardan beri en temel gıda maddelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Bademin Faydaları

Badem, oldukça eski çağlardan beri en temel gıda maddelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bademin ünü sadece lezzetli olmasından değil aynı zamanda oldukça besleyici ve sağlığa sınırsız katkıları olmasından da kaynaklanmaktadır. 

Badem sadece bir kuruyemiş olarak tüketilmemekle beraber, bu yemişten elde edilen badem yağı ise hem gıda endüstrisinde hem de cilt ve saç bakım endüstrisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

İşte Badem ve Badem Yağının Faydaları
 • Kaliteli yağ asidi: Badem, içerdiği fazla miktarda tekli doymamış yağ asidi ile daha az miktarda çoklu doymamış yağ asidi içerdiğinden, halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşürür. Bununla beraber iyi kolesterol olarak bilinen HDL’yi ise yükseltir.
 • Saç ve cilt sağlığı: Badem içerdiği yüksek orandaki E vitamini sayesinde yenildiğinde ya da direk olarak uygulandığında cildi ve saçı besleyerek canlılık kazandırır.
 • Göz ve gözaltı sağlığı: Badem yağı gözaltlarındaki koyu renkli halkaların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Hücrelerdeki yorgunluğu gidererek kan akımını hızlandırır.
 • Besleyici: Bademde oldukça çeşitli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. En fazla içerdiği vitamin ve mineraller: bakır, demir, E vitamini, B2 vitamini, manganez, magnezyum ve fosfor…
 • Protein içeriği: Bademde yüksek oranda amino asitler mevcuttur. Bu nedenle özellikle vejeteryenler, et ile alamadıkları proteinin bir kısmını badem tüketerek karşılayabilirler.
 • Sindirim sistemi: Hafif laksatif özelliği olan badem, kabızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Kan şekeri seviyeleri: Badem, yoğun bir yemek sonrasında kan şekerinin birden bire aniden fırlamasının önüne geçerek kan şekeri seviyelerini sabit tutmaya yaramaktadır.
 • Antioksidan: Antioksidan özelliğe sahip badem, bu nedenle kişileri kalp hastalığı, diyabet ya da diğer kronik hastalıklara karşı korur.
 • Aromaterapi: Özellikle aromaterapötik yağları seyreltmek için kullanılan bir taşıyıcı yağ olarak görev yapar. Bu yağları seyrelterek vücut ve yüz masajlarında kullanıldığında cildi besleyerek enflamasyonu azaltır ve sağlıklı bir ışıltı kazandırır.
 • Laktoz intoleransı: Badem sütü, bademlerin dış kabukları çıkarılmadan ezilmesi sonrası bu badem ezmesinin üzerine bir miktar su ve şeker eklenmesiyle elde edilir. Elde edilen badem sütü son derece besleyici olmakla beraber vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir, üstelik hazmı inek sütünden daha hızlı ve kolaydır. Badem sütü, özellikle bebeklerde görülen laktoz intoleransı durumlarında kullanılabilecek sağlıklı bir alternatiftir.
 • Hafıza güçlendirici: Bademin hafızanın gelişmesine ve güçlenmesine yardım edeceği düşünülmektedir. Yatmadan ya da sabah kalktıktan sonra her gün tüketeceğiniz eşit miktardaki badem yağı ve süt, zihninizin keskinleşmesine yardımcı olacaktır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye