Banu Çadırcı ile Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Eğitimi 7 Aralık 2013 İstanbul

Yoga Alliance onaylı 150 saatlik yoga terapi ve anatomi eğitimi...

Banu Çadırcı ile Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Eğitimi 7 Aralık 2013 İstanbul

1- Neden bu eğitim?
"Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sağlık sisteminden gelen Yoga Terapi, kişinin her seviyede sağlıkla ilgili sıkıntılarıyla baş etmesi, semptomların azaltılması, dengeye gelmesi, yaşam gücünün artması için yoga tekniklerinin ve uygulamalarının adapte edilmesi ve uygulanmasıdır.” Amerikan Viniyoga Enstitüsü – Gary Kraftsow

19 yaşında Krishnamacharya ile çalışmaya başlamış olan dünyadaki en bilgili ve yetkin yoga hocası ve aynı zamanda Banu Çadırcı’nın uzun süredir birlikte çalıştığı Gary Kraftsow, Yoga Terapi’yi bu şekilde tanımlar. 35 yılı aşkın süredir Yoga Terapi öğreten ve Amerika’da Sağlık Bakanlığı’na (National Institute of Health – NIH) bel ve boyun sağlığı için Yoga Terapi protokollerini hazırlamış olan Gary Kraftsow ile halen çalışmaya devam eden Banu Çadırcı’dan her yaşa uygun olan bu yoga tarzını artık 150 saatlik kapsamlı eğitimle öğrenin.
 • Eğitimin ana hedefi Hatha Yoga uygulamasına özel kapsamlı anatomi ve fizyoloji bilgisiyle yogaya bakış açınızı değiştirerek, uygulamanızı derinleştirip güvenli ders veren donanımlı hoca yetiştirmek.
 • Uygulamanızı ve verdiğiniz dersleri Krishnamacharya, Desikachar ve Gary Kraftsow gibi güçlü bir gelenekten gelen sağlam temellere oturtmak.
 • Yanlış bildiklerinizin doğrusunu öğrenmek. Leslie Kaminoff’a göre dilinizi temizlemek.
 • Adaptasyon kavramıyla birlikte hem kendi bedeninizde hem de öğrencilerinizde farklı bölgelere ulaşmak.
 • Vijnana Darshana (Gözlem) sayesinde uygulama esnasında asananın fonksiyonuna odaklanarak ders verirken kullandığınız cümleleri ona göre seçmek.
 • Patanjali Yoga sutraları Desikachar ve Gary Kraftsow’un yorumlarından öğrenip derslerinize nasıl katacağınızı araştırmaya başlamak. Ayrıca Rana Ortan yoga sutraları Chris Chavez’den öğrendiği Iyengar yorumuyla aktaracak
 • Gül Dirican Eric Schiffmann’dan öğrendiği okyanus ve dalgalar metaforunu kullanarak Advayta/birlik kavramına giriş yapacak.
2- Eğitimin içeriği nedir?
Yoga Anatomisi ve Fizyoloji Kas-iskelet sistemi, omurga ve nefes bölümlerinden oluşuyor. Asana içerisinde farklı beden yapıları incelenecek. Vayu ve Kosha kavramlarından bahsedilecek. Nefes bölümünde Leslie Kaminoff’tan öğrendiklerimi aktaracağım. Konuyla ilgili farklı kaynaklardan DVD izleyeceksiniz.

Alt Omurga ve Üst Omurga Bel, sakrum, kalçalar, siyatik, dizler, ayak bilekleri ve ayaklar. Üst omurga ise üst sırt, boyun, omuzlar, dirsekler, el bilekleri ve skolyoz. Her ana başlık için anatomi bilgisi aktarıp; iskelet sistemi, kemikler ve hizaları, eklemler ve hareketleri, kaslar ve tendonları işleyeceğiz. Kasları sadece isim olarak değil pozun içinde hissederek öğreneceksiniz ve ezbere dayalı bir eğitimden çok kalıcı ve kolay öğrenmenize yönelik uygulamalar yapılacak. Bir bölgeyi anatomik olarak öğrendikten sonra o bölgede karşılaşılan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Her teori bölümü, pratik uygulama ile tamamlanacak. Bu akışlar ders vermeye başladığınızda elinizin altında hazır kaynaklar olacak.

Serileme Prensipleri Ders verirken kendi akışınızı oluşturmanız için serilemenin üzerinde durulacak. Temalı ders ve hedef poza yönelik serileme prensipleri anlatılacak.

Vijnana Darsana (Gözlem Sanatı) bölümünde hem kendi bedeninizi hem de küçük grup çalışmalarında farklı bedenleri gözlemleme şansınız olacak. Bu sayede hem kendi uygulamanızı daha ileriye taşıyacaksınız hem de ders verirken kullandığınız dili gözden geçireceksiniz.

Mantra Sanskritçe okunuşla ilgili temellerle birlikte çeşitli mantralar öğreneceksiniz.

Yoganın Tarihi, Patanjali Yoga Sutra ve Farklı Meditasyon Uygulamaları Desikachar ve Gary Kraftsow’un yorumlarını aktaracağım. Farklı meditasyon uygulamalarıyla meditasyonun günlük uygulamanın bir parçası haline gelmesi araştırılacak.

Ders Verme Prensipleri ve Öğretme Metodolojisi asana bilgisi, adaptasyon kavramı, ellerle yönlendirme ve dokunma, öğretmenin elemanları, asana öğretme aşamaları ve ders anlatma temelleri.

3- Eğitim kimlere uygun?
 • 200 saatlik Temel Eğitimi tamamlayıp Yoga Terapi konusunda ilerlemek isteyenler,
 • Yoga anatomisi, alt ve üst omurga gibi spesifik konularda daha fazla bilgi sahibi olup kendi uygulamasını derinleştirmek ve emniyetli ders vermek isteyenler,
 • Patanjali Yoga sutraları Krishnamacharya’nın anlattığı şekilde Gary Kraftsow’un yorumuyla öğrenmek isteyenler,
 • Deneyimli bir hocaysanız kökleri Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanan yoga geleneğini öğrenmek isteyenler ve
 • Tecrübeli öğrenciler için uygundur.
 • Yoga Terapi’nin odak noktası yaşam kalitesini iyileştirmektir.
4- Neden Cihangir Yoga?
Cihangir Yoga dünya çapında tanınmış hocalara, yoga tarzlarına ve Osho terapistlerine ev sahipliği yapan yapan, Türkiye’nin en büyük yoga eğitim ve kişisel dönüşüm merkezidir. Cihangir Yoga’daki büyük mekânlar, samimi ortam ve açık görüş, en kaliteli yoga hocalarıyla çalışma fırsatı, farklı seçeneklerin olması Cihangir Yoga’yı tercih edilen bir mekân haline getirmiştir.

5- 150 saatlik Yoga Alliance sertifikasına hak kazanmak için neler yapmalısınız?
Yoga Alliance onaylı 150 saatlik sertifikaya hak kazanmak için eğitimin tümüne katılmanız ve tüm buluşmalara gelmeniz gerekir.Yoga Alliance devam eden eğitim Banu E-RYT olduğu için birlikte çalıştığınız saatler Yoga Alliance devam eden eğitime sayılır.Ödev ve okumaları tamamlamış olmanız gerekir.Derslere katılım ve asistanlık 6 ay süreyle minimum 30 derse katılım, gözlem ve asistanlık. Kendi programınıza göre belirleyeceksiniz. Dağılım olarak 20 derse katılım, 5 gözlem ve 5 asistanlık olabilir. Cihangir Yoga’da derse girmek, gözlem yapmak ve asistanlık için mutlaka üyelik almanız gerekmektedir. 6 aylık üyelik bu eğitime katılanlara yüzde 20 indirimle 800 TL’dir.Ders verme İnziva esnasında verilen temaya göre herkes ders verecektir.

6- Eğitim sonunda hangi sertifikayı alacaksınız?
 • Yoga Alliance 300 saatlik sertifika için :Eğer 200 saatlik Yoga Alliance onaylı eğitiminizi Cihangir Yoga’da tamamladıysanız : Banu Çadırcı ile Yoga Anatomisi ve Yoga Terapi Hocalık Eğitimi’nin yanısıra 150 saatlik daha eğitim almanız gerekir. Toplam 500 saati tamamlamak için İleri Seviye Eğitim, Meditasyon Eğitimi ya da staj paketi gibi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.Eğer 200 saatlik Yoga Alliance onaylı eğitiminizi Cihangir Yoga’da tamamlamadıysanız : Bu eğitimde alacağınız 150 saatlik sertifikayı Yoga Alliance toplam saatlerine saydırabilirsiniz.
Banu Çadırcı 
200 saatlik Temel Eğitimini 2006 yılında Zeynep Aksoy ile tamamladı. İleri seviye eğitiminde Nicole Ohme ile Vinyasa Akış çalıştı. 2009 yılında Gary Kraftsow’la tanışıncaya kadar farklı yoga tarzlarını deneyimledi ve farklı okullardan gelen yoga öğretmenlerini takip etti. Kripalu’da katıldığı Yoga Terapi eğitiminden sonra artık tam olarak ne istediğine karar verip Gary Kraftsow’u takip etmeye başladı. Bu kararı tamamen kendi bedenine neyin iyi geldiğine ve çalışma sonrasındaki duygularına bakarak aldı.

2010 Boston Yoga Journal Conference’ta hem Gary Kraftsow ile tekrar çalışma fırsatı buldu hem de neredeyse kas uzmanı Iyengar hocası Julie Gudmestad ile rotatör manşet gibi karmaşık bir yapıyı çalışma olanağı oldu.

Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Öğretmenlik Eğitimini 2013 yılında ve yine Krishnamacharya ekolünden gelen Leslie Kaminoff ile Yoga Anatomisi Eğitimini (http://yogaanatomy.net/course/) 2012 yılında tamamladı.

Tarih ve Yer:
 • 7-8 Aralık 2013 / Cihangir Yoga, İstinye (Yoga Anatomisi Modülü*)
 • 11-12 Ocak 2014 / Cihangir Yoga, İstinye
 • 22-23 Şubat 2014 / Cihangir Yoga, İstinye
 • 8-9 Mart 2014 / Cihangir Yoga, Cihangir
 • 22-23 Mart 2014 / Cihangir Yoga, Cihangir
Saatler: 09.30-16.30

İnziva tarihi ve yeri: Daha sonra belirlenecektir.

Ücret: Eğitimin tamamı ve inziva 1800 TL. (Bu ücrete konaklama ve ulaşım dahil değildir.) Bunun yanı sıra derslere katılmak için üyelik almanız gerekir. Cihangir Yoga 6 aylık üyelik eğitim katılımcılarına %20 indirimle 800 TL’dir. Sertifikaya hak kazanabilmek için derslere girmek, asistanlık ve gözlem yapmak zorunludur. Bu nedenle üyelik almak şarttır.
Yoga Anatomisi Modülü ücreti: 350 TL

Kayıt ve bilgi için
Telefon:0530 826 21 55

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye