Baş Ağrılarının Tedavisi ve Beslenme

Baş ağrısına karşı kullanılan birçok ilaç ciddi, hatta potansiyel olarak yaşamı tehdit eden yan etkilere sahiptir.

Baş Ağrılarının Tedavisi ve Beslenme

Her ne kadar aspirin ve diğer ağrı kesiciler baş ağrısının dindirilmesine yardımcı olsa da, bu ilaçlar genellikle kısmi veya geçici bir rahatlama sağlamakta ve baş ağrılarına neden olan altta yatan problemleri iyileştirmekte etkisiz olmaktadır. Baş ağrısına karşı kullanılan birçok ilaç ciddi, hatta potansiyel olarak yaşamı tehdit eden yan etkilere sahiptir. Baş ağrılarının tedavisinde en yüksek etkinliğe sahip olduğu ispat edilmiş ilaçsız tedaviler arasında diyet, besin takviyeleri, bitkisel ilaçlar, proloterapi ve fiziksel egzersiz, gevşeme teknikleri ve hidroterapi yer almaktadır.

Baş ağrıları ateş, havale, kafa travması, bilinç kaybı veya kulakta, gözde veya vücudun başka bir yerinde lokal ağrı, hızla gelişen keskin ağrı, baş dönmesi veya görme bulanıklığı ile ilişkili olduğunda derhal profesyonel yardım alınmalıdır. Çocuklarda ve yaşlılarda tekrar eden baş ağrıları veya herhangi bir baş ağrısı öyküsü olmadan aniden ortaya çıkan baş ağrıları da yine derhal tıbbi yardım alınmasını gerektirmektedir.

Beslenme
Baş ağrıları ile gıda alerjileri arasındaki bağlantıdan ötürü Dr. Braly, baş ağrısı yaşayan kişilerin gıda alerjisine karşı test edilmesini tavsiye etmektedir. Bunu yapmanın yollarından biri, hastaya tıbbi gözetim altında beş gün boyunca perhiz yaptırmak ve bu süre içerisinde sadece damıtık su tükettirmektir. Dr. Braly’e göre böyle bir perhiz, alerjen gıdaların tespit edilmesine yönelik olarak ilk planda vücudun kendi kendini semptomlardan arındırmasına olanak veren son derece etkili bir yöntemdir. Dr. Braly, bu perhiz döneminde, hastanın uzman bir hekim tarafından gözetim altında tutulmasını, hastanın sigara içmemesini ve kimyasal madde ihtiva etmelerinden ötürü diş macunu, ağız suyu ve diğer kişisel hijyen ürünlerini kullanmamasını tavsiye etmektedir. Perhiz tamamlandığında hasta yeniden normal beslenmesine geçmeye doğru teker teker kişisel gıdalarını almaya başlayabilir. Bu noktada reaksiyona yol açan gıdalar çıkarılmalıdır. Bu süreçte bir gıda günlüğünün tutulması da yardımcı olabilir, bu sayede kişinin elinde, problem yaratan gıdaların ve bu gıdaların neden olduğu semptomların bir kaydı bulunmuş olur.

Alerjen gıdalar giderildikten sonra Dr. Braly, hiçbir gıdanın dört günde birden daha fazla tüketilmediği bir rotasyon diyeti içeren bakım programı tavsiye etmektedir. "Böyle bir diyet yeni alerjilerin ve reaksiyonların oluşmasını önlemekte ve aynı zamanda ihtiyaç duyulan çok farklı besinleri sunan daha dengeli bir beslenme sağlamaktadır” diyor Dr. Braly.

Bu beslenme programı, bir yanda alerjen olmayan kompleks karbonhidratlar ve lif açısından zengin olan gıdaların tüketilmesinden ibaret olurken diğer yandan basit ve rafine şekerleri (kuru meyve ve meyve suları, çikolata, pasta ve kurabiyeler, sodalar ve şekerlemeler dahil olmak üzere), gıda katkılarını ve renklendiricilerini, koruyucuları, alkolü ve kafeini devre dışı bırakmaktadır. Margarin, katı yağ ve kısmi olarak hidrojenlenmiş diğer yağ kaynakları da yine çıkarılmalı, kırmızı et kaynaklı doymuş yağlar, süt ürünleri, yumurta ve tatlı su balıkları sınırlandırılmalıdır. Bunların yerine kümes hayvanı eti, diğer balık türleri, glütensiz tahıllar ve çeşitli sebzeler, taze sebze suları ve taze meyveler konmalı ve bu gıdaların hormonsuz ve mümkün olduğu kadar organik olduğundan emin olunmalıdır.

Dr. Braly, birçok baş ağrısı yaşayan hastasının bu programla önemi ölçüde rahatlama yaşadığını bildirmektedir. Bu hastalardan biri, haftada iki veya üç migren ağrısı yaşayan bir ergendi. Aynı zamanda 25 kilo fazlası vardı. Daha önceden birkaç baş ağrısı uzmanına gitmiş ancak sonuç alamamıştı ve ağrısı için çeşitli ilaçlar kullanıyordu. Kendisine öğrenme ve duygu engelli olduğu tanısı konulmuştu. IgG ELISA testini uygulayan Dr. Braly, çocuğun birkaç gıdaya karşı ileri düzeyde alerjisi olduğunu keşfetti ve bu gıdaları çocuğun beslenmesinden çıkardı. "Sorun yaratan gıdaları tüketmeyi bıraktıktan ve rotasyon diyetini uygulamaya başladıktan sonra kısa süre içerisinde baş ağrılarından tamamen kurtuldu” diyor Dr. Braly. "Aynı zamanda 24 kilo verdi, öğrenme ve duygusal zorlukları iyileşme kaydetti. Annesi bana çocuğunu tekrar yaşama döndürdüğünü söyledi, ancak problem baştan aşağı sadece tükettiği gıdalarda yatıyordu”.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye