Bebeklerde Yeşil Kakaya Ne Sebep Olur?

Bebek kakasındaki renk değişikliği farklı sorunlara işaret edebilir

Bebeklerde Yeşil Kakaya Ne Sebep Olur?

Bebeklerde dışkı farklı renklerde ve farklı kıvamlarda görülebilir. Bebek mamasıyla beslenen bebeklerde kaka, sarı, bronz veya kahverengi renkte olabilirken, anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası hardal sarısı renkte olabilir. Yeşil dışkının ise çeşitli sebepleri vardır ve bunlar arasında beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, hastalık veya gıda intoleransı bulunabilir.

Yenidoğan Bebekler
Mekonyum (ilkdışkı), amniyotik sıvı, mukus, safra ve cilt hücrelerinden oluşmuş kalın ve yapışkan bir maddedir. Bebeğin dünyadaki ilk günlerinde dışkılama yoluyla atılır. Mekonyum yeşil veya siyah olabilir, bebeğin vücudundaki çok ince tüyleri de içerir. 4 veya 5 gün sonra mekonyum atılacak, bebek yeşil veya sarı dışkı üretmeye başlayacaktır.

Normal Yeşil Kaka
Bebeğin beslenmesine katı gıdalar ilave edildiğinde kakanın rengi değişebilir. Kıvamı ve kokusu da değişebilirken bebek daha fazla kaka yapar duruma gelebilir. Yemek boyaları ve ıspanak gibi yeşil sebzeler yeşil kakaların sık görülen nedenleridir. Çok fazla şeker veya nişasta tüketimi de yeşil dışkıya sebep olabilir.

Hayati Tehlikesi Olmayan Durumlar
Bebek mamasındaki fazla demir, bebek kakasının koyu yeşil renk almasına sebep olabilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde sıvı ve yeşil renkte kakaların görülmesi bebeğin yeterince yüksek kalorili anne sütü alamadığını gösterir. Hafif bir hastalık da bebeğin kakasının rengini ve kıvamını değiştirebilir. Hem mamayla hem de anne sütüyle beslenen bebeklerde yeşil kaka hafif bir enfeksiyon veya gıda toleransının göstergesi olabilir.

Ciddi Endişeler
Şiddetli ishal dışkının sıvı ve yeşil olmasına yol açabilir. Şiddetli ishal bebekler için tehlikelidir çünkü susuz kalma tehlikesi yaratır. Sulu ve kötü kokulu olan yeşil kaka bir bağırsak enfeksiyonuna veya yemek alerjisine işaret edebilir. Eğer bebeğin yeşil kakası varsa ve yanında ateş veya döküntü görülüyorsa hemen bir tıbbi değerlendirme yapılmalıdır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye