Beyin Gücünüzün Kilidini Açmak için Altı Şifre

Ayurveda’ya göre zihinsel performans için eşit derecede önemli üç husus vardır.

Beyin Gücünüzün Kilidini Açmak için Altı  Şifre

  • "dhi” - Vata dosha tarafından yönetilen öğrenme ve anlama,  
  • "dhriti" - Pitta dosha alanına giren işleme ve bilginin kalıcılığı, ve son olarak da 
  • "smriti” - Kapha dosha tarafından kontrol edilen hafıza ya da hatırlama.

Zihinsel potansiyelin tam anlamıyla gerçekleşmesi ve en iyi zihinsel performans için bu faktörlerden her birinin ayrı ayrı en iyi seviyede olması gerekir ve daha da önemlisi bu faktörler arasındaki koordinasyon da optimal olmalıdır. 

Ayurveda Hekimler Konseyi zihinsel bütünlük ve denge durumuna ulaşmak için sağlıklı olmanın üç temel ayağına, beslenme, 
uyku ve yaşam tarzına , dikkat edilmesini tavsiye etmektedirler.  

Burada beyin gücünü arttırmaya yardımcı olacak bazı ip uçları verilmiştir: 

1. Saf, "akıllı” gıdalar alın 
Ayurveda’ya göre vücut tarafından absorbe edildiğinde yüzde yüz fayda sağlayacak saf ve doğal gıdaların alınması çok önemlidir. Gıdalar mümkün olduğunca doğadaki hallerine yakın olduğunda en etkili beslenme sağlarlar. Genetik olarak değiştirilmiş, işlenmiş ya da arıtılmış gıdalar kendilerinden sıyrılmış doğal zekalarına sahiptirler. Zihinsel yeteneğe ilişkin üç unsur arasındaki anlayış ve koordinasyonu bozarlar.    

Ayrıca yapay katkı maddeleri ve koruyucuları barındıran iyi muhafaza edilmiş ya da konserve gıdalar ya da yapay renklendirici ve tadlandırıcı eklenmiş gıdalar yasaklanmıştır. 
"Taze, organik maddelerle pişirme biraz daha fazla zaman ve efor alabilir, ancak beyniniz gerçekte tüm fizyolojiniz bunun için size  minnettar olacak ve artmış bir performans ile çabalarınıza karşılık verecektir.     

Yiyecek alışverişi yapmak eğlencelidir. En taze tarım ürünler ve egzotik yeni sebze ve meyveleri denemek için bölgenizdeki pazarlara gidin, ya da mevsiminde kendiniz yetiştirin. 

2. Dengeli beslenme kaynağını koruyun
Ayurveda beslenmesi vejeteryan diyeti önermektedir. ("Tahıllar, taneliler ve baklagiller beyin için besin öğeleri sağlar.” Meyve ve sebzeye ağırlık verilmesi tavsiye edilmektedir. Tatlı sulu meyveler harika birer temizleyicidir -- toksinlerin vücuttan atılmasına yardım ederler. Yağı tamamen dışarıda bırakmayın, yağ beyinde dahil olmak üzere vücuttaki bazı temel fonksiyonları gerçekleştirir. 

Ayurveda Hekimler Konseyi, ot ve baharatların faydalarını beyne ve vücudun diğer kısımlarına taşıma yeteneğine sahip olduğundan kıymetli olan Ghee’i önermektedir. Ghee’i ölçülü tüketin. Eğer laktoza duyarlı değilseniz tam yağlı organik süt ve taze yoğurt gibi süt ürünlerini diyetinize dahil edin. Ayrıca badem ve ceviz de beyin için mükemmel gıdalardır.  

Besin öğelerinin vücut tarafından absorbsiyonunu engelleyen "boş” abur cubur ve şekerli içecekleri azaltın. Tatlı bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda tatlı meyveler, kuru üzüm ve hurma tüketmek daha iyi bir opsiyondur.   

Baharatlar beyin gücünü arttırıcı beslenme için çok önemli ilavelerdir. Birçok baharat sindirimi arttırır ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Bu beyne hizmet edenler de dahil olmak üzere vücuttaki kanalların temiz olması anlamına gelmektedir. Az miktarda karabiber beyin kanallarının temizlenmesi ve beyne serbest oksijen akışını arttırması açısından özellikle tavsiye edilir. Kurşun ve alüminyum gibi ağır metallere maruz kalmanın beyin için zararlı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca alkol ve kafeinden de uzak durmak gerekir. 

Ayurveda’ya göre iyi beslenme alışkanlığı ne tükettiğiniz kadar önemlidir. Oturarak yemek yemek, iş ya da diğer aktivitelerdense yiyeceğe odaklanmak ve yemeğin tadını çıkarmak önemlidir. Buz gibi soğuk içecekler sindirimi bozar ve besin öğelerinin vücut tarafından kolayca özümsenmesini engeller, bu nedenle uzak durmak gereklidir. Size uygun olan besinleri öğrenmek için mutlaka önce bir AyurvedaDoktorundan vücut yapınızı (dosha) öğrenin. Bir gıda çok faydalı da olsa, bu herkes için geçerli değildir. Kişinin doshasına göre değişiklik gösterir.

3. Antioksidan gücünden yararlanın
Beyindeki yüz milyar hücre, zihinsel ateşlemeyi canlandırmak için sürekli olarak oksijen kullanır, ancak beyin ağır bir oksijen kullanıcısı olduğundan oksidatif hasara karşı özellikle duyarlıdır. Serbest radikaller, stres yaratan reaktif oksijen temelli kimyasallar, gıdalarda birikebilen kirlilik ve kimyasallar zamanla hücrelere ve beyin fonksiyonuna zarar verir.     

Bu nedenle antioksidanlar beynin sürekli etkin işleyişi için çok önemlidir. Son yıllarda yapılan çalışmalar öncelikle antioksidan değeri nedeniyle yabanmersininin güçlü bir beyin gısası olduğunu göstermiştir. Hint bektaşi üzümü Amalaki’yi içeren, güçlü, geniş spektrumlu antioksidan Amrit, diğer otların zengin dengesi yanında en zengin C vitamini kaynağı olarak kabul edilir. Yayınlanmış araştırmalar Amrit’in Vitamin C ve E’den 1,000 kat daha güçlü serbest radikal temizleyici olduğunu göstermiştir.   

Bir gıdadan ya da bitkiden aktif bir maddenin izole edilmesi ve ilaç ya da kapsül formuna getirilmesi bazen yarardan çok zarar getirebilir. Örneğin, araştırmalarda bir antioksidan olan beta-karoten takviye olarak alınmasının aslında bazı kanser formlarının riskini arttırdığı gösterilmiştir. Antioksidan almanın en iyi yolu doğadan almaktır -- yiyeceklerde dengeli formda olurlar. Amrit 44 ot, meyve ve baharatın tamamının doğal güçlü bir  karışımıdır -- hiçbir potansiyel zararlı yan etki yaratmayan dengeli bir formülasyon. 

4. Zihinsel potansiyeli arttırmak için otlar ve aromalardan yararlanın
Ayurveda "Medhya” otları -- özellikle zihin için faydalı otlar -- olarak adlandırılan özel bir sınıftan bahstmektedir. "Bu otların her biri öğrenme, akılda tutma ve hatırlamayı arttırır ve ayrıca bu faktörler arasındaki koordinasyonu geliştirir.Beyin için güçlü beslenme sağlar. 

Bazı esansiyel yağlar zihin için mükemmel aromaterapilerdir. Zihinsel açıklık ve uyanıklık için ya da zihinsel yorgunluğu gidermek ve zihninizin doğuştan gelen odaklanma yeteneğini geliştirmek için faydalı yağları kullanın. Nane, biberiye, kafur ve limon yağları bu etkiye sahiptir. Esans yağlarını temin etmek için www.dogaarinma.com 'dan Merkezimize başvurabilirsiniz!

5. Stres düzeylerini yönetin
Zor zamanlarda yaşıyoruz. İster zaman baskısından ister zor iş ilişkileri ya da işi kaybetme endişesinden kaynaklanan stres ve anksiyetenin zihinsel performans üzerinde önemli olumsuz etkisi olabilir. Denge halinde dingin ve öz güvenli sakin bir zihin; odaklanma, dikkat süresi, bilginin saklanması ve problem çözme yeteneği açısından tartışmasız olarak rakipsizdir. "Stresi ciddi bir sorun haline gelmeden yönetmek önemlidir, çünkü stres beyin hücrelerine zarar verir ya da yok eder ve reçeteli anksiyete ilaçlarının bir çoğunun zihinsel performansı daha da zayıflatan yan etkileri olabilir.   

Görevlerin önceden planlanması ve zaman çizelgelerinin yönetilmesi, yoğun zihinsel aktivite periyodu sırasında nadiren kısa (hatta beş dakikalık) aralar vermek ve çalışma ve istirahat arasında sağlıklı bir denge sağlamak, bunların hepsi yardımcı olabilir. Günlük uygulanan Yoga ve Meditasyon teknikleri, stresle başetme konusunda son derece etkili oldukları kanıtlanmıştır. Rahatlatıcı müzik dinlemek, sandal ağacı ya da lavanta gibi rahatlamanıza yardımcı olacak kokular ya da yalnız ya da anaç bir arkadaşla yapılan sessiz bir akşam gezintisi zihin ve duyguları dengelemeye yardım edecektir.      
Düzenli olarak Ayurveda masajı (abhyanga) ve Shirodhara hem zihin hem de beden için mükemmel bir güçlendiricidir. Bir tam günü göğüslemek için size şarj edecek olan temizleme, renklendirme ve gençleştirici bir deneyimdir.

6. Yeterli ve kaliteli uyku
Modern toplumun bir diğer sorunu stresle ilgilidir -- derin ve huzurlu uyku eksikliği. Beslenme ve yaşam tarzıyla birlikte, uyku ayurvedanın temel ayaklarından biridir. Bu faktörlere değinilmemişse optimal fiziksel ve zihinsel performans imkansızdır. 

Sekiz saatlik bir uyku kaliteli uyku için mücadele etmekten daha az önemlidir, ayurvedaya göre kaliteli uykuda zihin duygularla olan bağlantısını tamamen keser. Kaliteli uyku zihni yeniden şarj eder ve gençleştirir, kısa süreli ve uzun süreli zihinsel yeterliliği geliştirir. Uykuya ne kadar çok ya da ne kadar az ihtiyacınız olduğu bireysel bir konudur, vücudunuzun ve zihninizin size söylediğine göre hareket edin.    

Ayurveda Hekimler Konseyi, gün boyunca dayanıklılığınızı arttırmak ve gece kaliteli uykuyu desteklemek için tüm vücuda uygulanan günlük ılık yağ masajını tavsiye etmektedir. Kafein, alkol ve nikotin gibi uyarıcıları azaltın, isle ilgili olan materyalleri yatak odanızda yasaklayın ve akşamları uyarıcı olanlar yerine rahatlatıcı aktivitelerle yatın. Bunlar zihninizi huzurlu bir uykuya hazırlamaya yardım eder ve uykunuzun anahtarıdır. Ayrıca aromaterapi de yardımcı olabilir - lavanta, sarı papatya, yasemin ve tatlı portakal karışımı ya da sadece lavantayı deneyin.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye