Marma Terapi

Herbir hücrede bilinç olduğu için zihin ve beden yalnızca beyin'de değil, bedenin her yerinde buluşurlar. Bir hücrenin fiziksel maskesi düştükten sonra artık madde ve bilincin birleşme noktası haline gelir

Marma Terapi

Marma Noktası / Refleks Noktası Masajı
Kuantum mekanik bedenle dış dünyanın buluşma yeridir. Bazı noktalar diğerlerinden daha canlıdır. Tüm bedende 107 adet Marma noktası olduğu düşünülür. Marma noktaları bedenin dengesinden de sorumludur. Marma masajı bu noktaları tetikler. 

Eski Ayurvedik ameliyat metinlerinde Marma noktalarının kesilmemesi konusunda uyarılar vardır. Beden'de ki Marma noktalarının haritası ve etkileri net olarak çıkarılmıştır. Marma noktaları herhangi bir zarardan korunmalıdır. Bunlar damar ve sinirlerle değil daha çok yaşam enerjimizin içsel zekâsı ile ilişkilidirler. Dolayısı ile de enerjimizin aış yönünü belirlerleyen çok hassas ve yoğun enerji merkezleridirler.

Marmaları Canlandırmak
Marmaların uyarılması ile fizyoloji ve bilincimiz arasında ki bağlantı canlandırılmış olur. Uyarı çeşitli yollarla yapılabilir. Bunlardan biri nazik Yoga hareketleri (Asana) ile. Diğer yöntem Panchakarma'da uygulanan , alına ılık yağ akıtılan Shirodhara tekniğidir. Kaşların arası, alında büyük bir Marma noktası vardır. Abhyanga masajı da tüm vücutta ki Marma noktalarını uyarır.Bu uyarılar sinir sistemi tarafından hızla algılanır ve Vata dosha'yı doğrudan dengeler ve tedavi ederler.Marmalar yüzeysel değil sistemin derinlerine nüfuz eder ve zihinsel olarak da uyarılabilirler.Meditasyon tüm Marmaları zihinsel olarak uyarır. Özellikle de "Mahamarma" denilen 3 büyük Marma'yı. Bunlar alt karın, kalp ve baş'tır. Bu üç Marma diğer noktaları da etkiler ve derinlerdedirler.

Kalari Marma Masajı
Hint Ayuverda öğretisine göre tüm bedeni kapsayan yağ masajıdır. Buna göre, vücutta enerji yollarının kesiştiği birçok nokta bulunmaktadır (Marma /Refleks Noktaları). Burada bulunan blokajlar organizmayı olumsuz etkilemekte. Bu blokajların masajla çözüldüğü düşünülmektedir. Genel rahatlık hissini arttırır.

Ayurvedik Kalari Marma Terapi, bedeni esnetmek ve güçlendirmek için Hindistan’da uygulanan ve 10.000 yıllık tarihe dayanan en eski masaj tekniğidir. En belirgin sonuçları ağrılardan kurtulma, bedenin doğal koruma mekanizmasını harekete geçirerek hastalıklardan koruma ve mükemmel bir forma kavuşmanızdır.

"Kalari” kelimesi Hntçe’de "savaş meydanı” demektir. Bu özel masaj binlerce yıldır Hindistan’da savaşçılara ve geleneksel dansçılara uygulanarak onların bedenlerindeki hayati noktalara (marma noktaları) gelebilecek yaralanmaları önlemek, kas ve eklemlerinin güçlenmeleri sağlanmaktadır. Böylesine güçlü etkilerinden dolayı günümüzde sporculara da yaygın biçimde uygulanmaktadır. Kalari Marma Masajı çeşitli hastalıkların ve ağrıların tedavisinde de kullanıldığı gibi wellness amaçlı genel sağlığın korunması ve yaşam kalitesinin artırılması için de etkin bir yoldur.

Ayurveda’ya göre, Marma noktaları kasların, damarların, bağ dokuların, kemik ve eklemlerin buluştuğu bölgelerdir. Ayrıca Marma noktaları beden ve zihnin ksiştiği/buluştuğu alanlardır ve bu yüzden marma noktalarına basınç uygulandığında bazen acı hissedilebilir. Kalari Marma masajıyla negatif duygulardan arınmak, zihinsel blokajları çözerek alkol, sigara gibi bağımlılıklardan kurtulmak da mümkündür.

Antik Hindistan’da Kalari Marma Terapi, Marma noktalarına elle, ayakla yapılan masaj, sıcak ya da soğuk uygulaması, Ayurvedik merhem ya da acupressure uygulamaları gibi teknikler kullanılarak yapılırdı. Günümüzde terapi en etkin biçimde el ya ada ayakla uygulanmaktadır.

Antik çağda yaşayan ilk Ayurveda hekimleredn olan Maharishi Susrutha şöyle der: Ayakla Kalari Marma Terapi uygulanan bedenden hastalıklar, aynı arslandan korkan hayvanlar gibi korkarlar.

Chaviti Uzhichil/ İp Masajı/ Ayak Masajı/ Kalari Marma Masajı
Ayurvedik yağlarla uygulanır ve geleneksel yöntemlerin bilimsel ve sistematik olarak yeniden geliştirilmiş formuyla uygulanan ender masajlardan biridir. Kliniğimizde Kalari Marma Terapi, Ayurveda alanında eğitim almış, deneyimli uzmanlar tarafından büyük bir titizlikle ve denge tekniğiyle uygulanmaktadır.

Yararları
 1. Kasları güçlendirme, esneklik kazandırma ve fazla yağlardan arındırarak bedeni şekle sokmak için mükemmel bir tekniktir.
 2. Ağrı tedavisinde çok etkin bir yöntemdir.
 3. Anksiyete, aşırı stres ve buna bağlı rahatsızlıkların tedavi sürecinde etkili bir araçtır.
 4. Uyku bozukluklarına iyi gelir.
 5. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşmada bedenin hormonal ve lenf sistemlerini düzenleyerek, kemik iliği ve kan oluşumunu tetikleyerek doğal mekanizmasını aktifleştirir.
 6. Sperm sayısı ve kalitesini artırır.
 7. Özellikle uzun ve yorucu spor performanslarından bir gün önce yapılan Marma Masajı, performans sırasında bedenin aşırı yorulmasını ve olası incinme/ sakatlanmalara karşı korur.
 8. Yorucu kas aktivitelerinden sonra metabolik atıkları kaslardan uzaklaştırır ve yorulan kasları dinlendirir.
 9. Yaşam kalitesini çarpıcı bir şekilde artırır ve yaşlanmayla beraber gelen problemlerle etkin bir şekilde savaşır.
 10. Bedenimizdeki Marma noktalarını korur ve güçlendirir. Böylelikle bedenimize fiziksel ve zihinsel enerji pompalar.
 11. Güçlü, sağlıklı, genç ve rahatlamış hissetmek için mükemmel bir araçtır.
 12. Midedeki aşırı asitlenmeyi ve buna bağlı oluşabilecek problemleri önler.
 13. Kabızlığı tedavi eder/önler.
 14. Fiziksel ve zihinsel duyarlılığı artırır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye