Çay Ağacı Yağı ile 10 Pratik ve Etkili Tarif

Hem pratik, hem etkisi kanıtlanmış 10 tarif...

Çay Ağacı Yağı ile 10 Pratik ve Etkili Tarif

Çay ağacı yağı, özellikle son 15 yıl içerisinde popüler olmuş ve doğanın bize sunmuş olduğu bitkisel bir armağandır. Çay ağacı yağının son yıllarda popüler olmasının nedenlerinden birinin, son zamanlarda çay ağacı bitkisi üzerine yapılan onlarca bilimsel araştırma olduğu düşünülmektedir. Fakat bu bitki ve bitkiden elde edilen uçucu yağın, çok öncelerden beri özellikle Avustralya’daki Aborijinler tarafından başta soğuk algınlığı, enfeksiyon hastalıkları ve çeşitli cilt hastalıkları gibi çok çeşitli hastalıklara karşı kullanılmakta olduğu bilinmektedir.

Çay ağacı yağı, çay ağacı bitkisinin (Melaleuca alternifolia) yapraklarından elde edilmektedir. Bu bitki sadece Avustralya’ya özgü endemik bir bitkidir ve dünyada başka bir yerde yetişmemektedir. Buna rağmen çok güçlü etkileri ve yaygın kullanım alanı nedeniyle, hemen hemen dünyanın dört bir yanına ihraç edilmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çay ağacının antiviral (virüs öldürücü), antibakteriyel (bakteri öldürücü), antifungal (mantar öldürücü) ve antiseptik özellikleri, bilimsel çevreler tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır. Hatta bu yağ o kadar güçlüdür ki her yıl binlerce insanın hastane enfeksiyonları nedeniyle ölmesine sebep olabilen ve antibiyotiklerle tedavisi çok güç olan "Metisiline dirençli Staphylococcus aureus” bakterisine karşı bile etki göstermektedir.

Ülkemizde de doğal ürün marketlerinde ya da aktarlarda satılan çay ağacı yağını satın alırken dikkat etmeniz gereken şey, organik ve yüksek kaliteli olmasıdır. Bunun haricinde elinizdeki ürünün üretim yerinin Avustralya olması da önemlidir.

Çay ağacı yağı oral yoldan kullanılmaz. Genellikle diğer yağların içerisinde seyreltilerek ya da seyreltilmeden de kullanılabilir. Kullanım şekli topikal (cilt üzerine) ya da inhalasyon yolu ile (soluyarak) olabilir.

Çay ağacı yağının kullanım alanları çok çeşitli olmasına rağmen, sizlere hazırlanışı en pratik olan ve bilimsel araştırmalarla etkisi kanıtlanmış kullanım alanlarına dair tarifler sunacağız.

1)Soğuk Algınlığı ve Grip
Kaynar suya birkaç damla çay ağacı yağı katarak buharını soluduğunuzda, soğuk algınlığı semptomlarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Antiviral ve antibakteriyel özellikleriyle solunum yollarındaki patojenlerin üremesini durduracağı düşünülmektedir. Bunun haricinde nefes açıcı özelliği olduğu ve solunum yollarındaki tıkanıklıkları da açmaya yardımcı olacağı bilinmektedir.

2)Akne ve Sivilcelerden Kurtulun
"Benzoil peroksid” dermatologlar tarafından reçete edilen ve klasik aknenin tedavisinde en yaygın kullanılan ilaçtır. Yapılan klinik araştırmalar, %5 oranında çay ağacı içeren jellerin, %5 oranında benzoil peroksit içeren kremler kadar etkili olduğunu ortaya koymuştur. Hatta daha da etkilisi, sivilcelerden kurtulmak için, mevcut bir sivilcenin üzerine çay ağacı yağını hiç seyreltmeden de uygulayabilirsiniz. Benzoil peroksid gibi cildinizi tahriş etmeyecek, giysilerinizde iz bırakmayacak ve hatta daha etkili olacak doğal bir yöntem…

3)İnatçı Seboreik Dermatit ve Kepekten Kurtulmak Mümkün
Hem kepek probleminin, hem de hiçbir ilaçla kesin tedavisi olmayan seboreik dermatit adı verilen ve saçlı deride görülen problemin, kişiden kişiye bulaşmayan bazı mantar türleri nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Yapılan çalışmalar sonucu %5 oranında çay ağacı yağı içeren şampuanla düzenli olarak saçları yıkamanın, kepeğe neden olan "Malassezia furfur” adlı mantar üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

Bitkisel ve zararlı kimyasal içermeyen kaliteli bir şampuan alarak, içerisine uygun miktarda çay ağacı yağı katıp karıştırarak kepek ve seboreik dermatit probleminden kurtulabilirsiniz. Piyasadaki orta boy şampuanlar genellikle 200 ml’dir, çay ağacı yağı ise genellikle 10 ml.lik şişelerde satılır. Bu ikisini birbirine karıştırarak yaklaşık %5 oranında seyreltilmiş bir karışım elde etmiş olursunuz. Ya da probleminizin şiddetine göre, aynı miktarda şampuana 20 ml çay ağacı yağı da katabilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken, saç derinizde hissedeceğiniz hafif yanma ve serinlik hissi son derece normaldir. Şampuanın etkisini görmek için ise saç diplerinize 3-5 dakika masaj yaparak bekletiniz, ardından durulayarak yıkayabilirsiniz.

4)Saç Bitlerinden Kurtulun
Saç biti problemi, günümüzde eskisi kadar yaygın olmasa da, özellikle küçük yaşlardaki çocuklar arasında halen görülmektedir. Çay ağacı yağının, kanserojen olduğu bilinen ve saç bitlerini öldürmek için kullanılan bir ilaç olan "permethrin”den daha etkili olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle eğer ilkokul çağlarındaki çocuğunuz bitlendiyse paniğe kapılmayın ve bu sorundan hiçbir zararı olmayan çay ağacı yağı ile kurtulun.

5) "Atlet Ayağı”na Çözüm
Atlet ayağı, "Tinea pedis” adlı mantar nedeniyle meydana gelen bir ayak mantarı enfeksiyonudur. Araştırmalar sonucu %10 oranında çay ağacı yağı içeren krem kullanımının, bu hastalığa karşı kullanılan klasik bir farmakolojik ajan olan %1’lik "tolnaftat” ile kıyaslanabilecek ölçüde  etkili olabileceği görülmüştür.Atlet ayağı gibi ciddi enfeksiyonların tedavisinde, günde 2-3 kez, etkilenen bölgeye direk olarak çay ağacı yağı uygulayabilirsiniz.

6)Manikür ve Pedikürde Antiseptik Olarak Kullanın
Hem ayaklarınızdaki yorgunluğu atmak hem de antiseptik bir ayak banyosu için ılık suyun içerisine 20 damla çay ağacı yağı damlatabilirsiniz. Bu ayak banyosu, pedikür esnasında, tırnak etleri alındıktan sonra, tırnak diplerinizin enfeksiyon kapmaması için de oldukça etkilidir.Aynı şekilde, manikür suyu da hazırlayabilirsiniz. Ya da dilerseniz 5 damla çay ağacı yağını, 20 damla jojoba yağı ile karıştırın. Bu yağı manikür ve pedikür öncesinde tırnak etlerinize uygulayarak, hem etlerin yumuşayıp daha kolay alınmasını sağlayabilir, hem de antiseptik ve mikrop öldürücü etkisinden yararlanabilrisiniz.

7)Ayak Tırnağı Mantarından Kurtulun

Ayak tırnağı mantarı sağlık için bir problem teşkil etmesinin yanı sıra, kozmetik olarak da insanı etkileyen ve tedavisi oldukça zor olan, inatçı bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalarda günde iki kez etkilenen bölgeye %100 çay ağacı uygulanmasının, geleneksel farmakolojik ilaçlarla kıyaslanabilecek ölçüde etkili olduğu görülmüştür.

Eğer uzun süre bu rahatsızlıktan yakınıyorsanız ve mantar kendini sürekli tekrarlıyorsa, hekiminizin reçete ettiği ilaçların yanında çay ağacı yağı da kullanarak, tedavinin gücünü arttırabilir ve bu sayede ayak mantarından daha kolay kurtulabilirsiniz.

8) "Ev Akarları”ndan (Mite) ve Alerjilerinizden Kurtulun
"Akar” ya da "mite” olarak bilinen mikroskopik canlılar, biz görmesek de hemen hepimizin evinde bizlerle yaşayan, ölü insan derileriyle beslenen ve bilhassa halılar, battaniyeler, peluş oyuncaklar, yatak örtüleri ve yastıklar gibi eşyalar üzerinde yaşayan canlılardır. Bu mikroskopik canlılar solunum yoluyla vücudumuza girdiğinde hapşırık ve burun akıntısı yapabilir, derimizle temas ettiğinde de kaşıntı ve kızarıklığa sebep olabilir. Bazı insanlar bu canlılara karşı hassasiyet göstermezken, bazılarımız sürekli kaşınır ya da hapşırırız. Daha da ilginci bunu saman nezlesi ya da nedeni belli olmayan alerji olarak adlandırırz. Fakat bunun nedeni "mite”lar olabilir. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız, yaptıracağınız bir alerji testi ile bu mikroskopik canlılara karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Akarlar, klasik temizleme yöntemleriyle genellikle ölmezler ve halılarımızda bizimle yaşamaya devam ederler. Bu parazitleri öldürmek için pahalı kimyasal ve özel tozlar satılmaktadır. Fakat daha basit, etkili ve doğal bir çözüm arıyorsanız, çay ağacı yağı yine yardımınızda… Çamaşır yıkama suyunuzun içerisine atacağınız 10 ml çay ağacı yağı sayesinde yatak çarşaflarınızda bulunanlardan, halılarınızı temizlemek için kullandığınız suyun içerisine 20 ml çay ağacı yağı katarak, halılarınızda bulunan "mite”lardan kurtulabilirsiniz. Tabii bu sayede alerjilerinizden de kurtulmuş olacaksınız.

9) Böcek ve Haşere Isırıklarını Dezenfekte Edin
Eğer sivrisinek, tahtakurusu ya da bir haşere tarafından ısırıldıysanız bu bölgenin üzerine direk olarak uygulayacağınız çay ağacı yağı hem enfeksiyon kapmanızı engeller, hem kaşıntıyı azaltır, hem de bölgedeki şişkinlik ve kırmızılığın daha kolay kaybolmasını sağlar.

10) Genel Dezenfektan Olarak Kullanın
Bahsedildiği gibi çay ağacı yağı hem bakterilere, hem mantarlara, hem parazitlere hem de virüslere karşı etkili bir dezenfektandır. Çoğu dezenfektan sadece bakterilere etki ederken, virüsler ya da mantarlar üzerinde çok etki göstermeyebilir. Ancak çay ağacı yağı hem etkili, hem geniş kullanım alanı olan hem de doğal ve zararsız bir antiseptiktir. Bu nedenle bir miktar distile su ya da daha iyisi alkolle karıştırarak çok etkili bir dezenfektan elde etmiş olacaksınız. Fakat bu dezenfektanı, her kullanımdan önce mutlaka çalkalamanız gerekecektir. Bu antiseptik ve dezenfektanı ne için kullanabilirsiniz? Kapı kolları, cep telefonu temizliği, klozet kapakları, musluk vanaları, fayanslar, elleriniz, vücudunuz, her türlü eşyalarınız ve aklınıza gelebilecek bir çok şey için…

Halk Arasında Başka Kullanım alanları Var mı?
Yukarıda bahsedilenler, çay ağacı yağının pratik ve etkili kullanım alanları olmasının yanı sıra, bu değerli yağ Avustralya halkı tarafından günlük hayatlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Aşağıda, çay ağacı yağının halk arasındaki diğer bazı kullanım alanlarını bulabilirsiniz:
 • Saçkıran tedavisi,
 • Uyuz tedavisi,
 • Kesik, sıyrık, yanıkların enfeksiyon kapmaması için,
 • Çıbanlar ve apseler,
 • İnatçı vajinal mantar enfeksiyonları,
 • Bakteri kaynaklı vajinal enfeksiyonların tedavisi,
 • Kontakt dermatit,
 • İnatçı genital siğillerin yok edilmesi,
 • Diş ağrısının dindirilmesi ve diş eti iltihapları,
 • Ağız ve burun enfeksiyonları,
 • Orta kulak iltihabı ve dış kulak iltihabı,
 • Öksürük, bronşiyal tıkanıklık ve akciğer iltihabı tedavisi..

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye