Menopozda Çin Tıbbı, Homeopati ve Ayurveda

Geleneksel Çin tıbbı menopoz tedavisinde hem bitkileri hem de akupunkturu kullanır.

Menopozda Çin Tıbbı, Homeopati ve Ayurveda

Homeopati
Pulsatilla ruh hali sık sık değişen ve sık ağlayan kadınlar için genellikle önerilir. Sıcak basmaları avuç içlerine ve ayak topuklarına kadar yayılıyorsa, Sulphur uygundur. Bryonia vajinanın kurumasına karşı etkili olabilir. 

Geleneksel Çin Tıbbı
Geleneksel Çin tıbbı menopoz tedavisinde hem bitkileri hem de akupunkturu kullanır ve kadının menopoz durumunu vücut organları, qi maddesi ve kanın yin-yang durumu üzerinden değerlendirir. Honora Wolfe’un açıkladığı gibi, "Menopoz semptomları, hormonal dalgalanmalar yin ve yang'in dengesini kaybetmesi ve vücut kendini ayarlayana kadar düzensiz olması sonucunda görülür. Bunun varyasyonları oldukça karmaşıktır. Menopoza iyi gelen bitkileri sıralamak neredeyse mümkün değildir çünkü bitkiler asla tek başına verilmez ve her kişinin tanısı spesifiktir. Ancak menopoz için en yaygın kullanılan formül "İki Ölümsüzler Dekoksiyonu”dur. 

Geleneksel Çin tıbbında menopoz için önerilen, dalak ve mideyi güçlü tutacak genel bir beslenme mevcuttur. Wolfe'a göre, "Sindirim güçlü ise, o zaman diğer tüm semptomların tedavi edilmesi ve engellenmesi kolaydır. Beslenme, sindirimi kolay, dengeli bir beslenme olmalıdır. Pişirilmiş gıdalardan, kanı güçlü tutmaya yarayan biraz hayvansal proteinden, böbrek enerjisi için iyi olan yumurtadan, birçok taze ve hafifçe pişirilmiş sebzelerden ve mevsimsel meyvelerden oluşur, meyve sebzelerin soğuk tüketimi önerilmez. Alkol, kafein, şeker, tuz ve yağ tüketimine karşı dikkatli olmak önemlidir." 

Wolfe ayrıca kadınların zaman ayırabilecekleri kadar ve rahat oldukları şekilde egzersiz yapmalarını öneriyor. "Egzersiz qi’yi ve kanı durgunluktan korur. Yaşlandığımız için, birçok sorunlar durgunlaşmadan dolayı kaynaklanır, yani her türlü hareket yararlı olacaktır. Esneme hareketleri iyidir çünkü bağları korur ve eklemleri destekler."

Ayurvedik Tıp
Dr. Lonsdorf’a göre "Menopoz, dengede olduğumuzda hastalıklara yol açmayacak doğal bir geçiş süresidir. Kökeninde bu bir vata dengesizliğidir."

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye