Yetersiz Uyku Cildi Yaşlandırıyor!

“Güzellik uykusu” deyiminin ardında yatan bilimsel gerçekler ışığa çıktı.

Yetersiz Uyku Cildi Yaşlandırıyor!

Yapılan bilimsel araştırmalar yetersiz ya da kalitesiz uykunun cildin yaşlanmasını hızlandırdığını ortaya koydu… Amerikalı araştırmacılar, yeterli süre uyumayan kadınların ciltlerinin erken yaşlandığını ve güneşe maruziyet sonrası bu kadınların ciltlerinin kendini onarabilmesi için daha uzun bir zamana gereksinim duyacağını iddia ediyorlar.

Uyku süresi ve cilt kalitesi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için yürütülen çalışmanın baş araştırmacısı ve Case Medical Center Üniversitesi Hastanesi’nde görevli Dr. Elma Boron, insan cildinin, özellikle toksinler ve DNA hasarına yol açabilecek güneş ışınları gibi çevresel stres faktörlerine karşı, vücudun en önemli savunma mekanizmalarından biri olduğunu söylüyor.

Dr. Boron, açıklamalarında, yaptıkları araştırmanın sonucunda yetersiz uyku sürelerinin cilt sağlığını olumsuz etkilediğini ve cildin yaşlanma sürecini hızlandırdığını kesin olarak gösteren ilk çalışma olduğunu vurgulamaktadır. 

Dr. Elma Boron, yapılan bir çok çalışma sonucunda yetersiz uyku sürelerinin obezite, diyabet, kanser gelişimi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi çeşitli rahatsızlıklarla ilişkili olduğunun kanıtlanmasına rağmen, yetersiz uykunun cilt üzerindeki etkilerinin önceden kesin olarak bilinmediğini söylüyor.

Dr. Boron ve ekibinin önderliğinde yapılan klinik araştırmaya, yaşları 30 ile 49 arasında değişen, yaklaşık yarısı uyku sürelerinin yetersizliğinden şikayetçi olan ve menopoz dönemi öncesi 60 kadın dahil edilmiştir. Araştırmanın standartları, kadınların günlük ortalama uyku sürelerine ve "Pittsburgh Sleep Quality Index” adındaki, hastaların uyku kalitelerinin değerlendirdiği bir ankete göre belirlenmiştir.

Katılımcılara 1 hafta süreyle uyku kalitelerini ve sürelerini değerlendirmeleri için detaylı bir günlük tutturulmasının yanı sıra, her katılımcının cildi hem görsel olarak hem de çeşitli non-invaziv cilt sağlık testleriyle değerlendirilmiştir.

Cilt yaşlanmasının değerlendirildiği bir skorlama yöntemiyle katılımcıların cilt kaliteleri değerlendirildiğinde, az uyuyan kadınlardaki ince çizgiler, eşit olmayan cilt pigmentasyonu, cildin elastikiyetini kaybetmesi ve cilt gevşekliğinin artması gibi bazı intrinsik cilt yaşlanması parametrelerinin yeterli uyuyan kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu tespit edildi. Bununla beraber araştırmanın amacı haricinde katılımcıların diğer sağlık kriterleri göz önüne alındığında, yetersiz uyuyan kadınların %44’ünün obez olmasına karşın, yeterli uyuyan kadınların sadece %23’ünün obez olduğu görüldü.

Yapılan araştırma, dünya çapındaki bir cilt bakım markası olan "Estee Lauder” tarafından desteklenerek, araştırmanın sonuçları Edinburgh’ta düzenlenen "International Investigative Dermatology Meeting” adlı uluslar arası dermatoloji kongresinde açıklanmıştır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye