Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme

İyi beslenme alışkanlıkları için doğru yiyeceği sunmak yetmez

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme

Çocuklar ulaşabildikleri yiyecekleri yeme eğilimindedir, dolayısıyla ebeveynlerin veya bakımını üstlenen kişilerin onlara sağlıklı öğünler ve atıştırmalıklar sunması önemlidir. Çocuğunuz için besleyici ve dengeli bir diyet planlarken aklınızda bulunması gereken bazı gerçekler vardır. Fakat çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak için sadece doğru yiyecekleri temin etmek yetmez.

Protein & Lif
Çocuklar için sağlıklı bir diyet yağsız etleri ve yumurta, pancar, balık ve yemişler gibi diğer protein kaynaklarını içermelidir. Ayrıca tam tahıllı ekmekler ve kahvaltılık gevrekler çocuğunuzun yeterince lif almasını sağlar.

Amerikan Kalp Birliği (AKB) "tam tahıl”ın yiyecek etiketlerinde aranması gereken ilk ibare olduğunu belirtiyor. Tavsiye edilen günlük tahıl alımı 1 yaşındakiler için 60 gramdan, ergenlik yaşındaki bir erkek çocuk için 210 grama kadar değişir.

Meyve & Sebzeler
Çocuklar için uygun bir diyet günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze içermelidir. Büyük bir kasede meyveler bulundurmak çocuklar için el altında olmalarını sağlar. Amerikan Kalp Birliği her öğünün en az 1 meyve veya sebze içermesi gerektiğini belirtir. Günlük meyve ihtiyacı 1-3 yaşları arasındaki çocuklar için 1 bardaktan, 14-18 yaşları arasındaki çocuklar için 2 bardağa kadar değişir. Sebze alımı ise çok küçük çocuklarda ¾ bardak, genç çocuklar içinse 3 bardak olarak tavsiye edilir.

Atıştırmalıklar
Çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar arasında fıstık ezmesi ve kereviz, tam tahıllı krakerler ile peynir veya yoğurt bulunur. Şeker ve cips gibi daha az besleyici atıştırmalıklar sınırlandırılmalı fakat tamamen yasaklanmamalıdır. Bu gibi atıştırmalıklar zaman zaman çocuğa verilmeli, bu sayede mahrum kalmış gibi hissetmemesi sağlanmalıdır.

Yağları Sınırlandırmak
AKB’ye göre 2-3 yaşları arasındaki çocuklarda yağ alımı alınan toplam kalorinin %30-35’ini kapsamalı, 4-18 yaşları arasındaki çocuklarda ise %25 -35’ini kapsamalıdır. Ayrıca yağsız veya az yağlı ürünlerin servis edilmesini önerir. 1-8 yaşları arasındaki çocuklar günlük olarak 2 bardak, 9 yaşında üstündeki çocuklar ise 3 bardak süt tüketmelidir.

Ailecek Yemek Zamanı
Çocuklar ailecek yenen düzenli bir öğünden keyif alırlar ve bu sayede meyve, sebze ve tahıl yemeye daha meyilli olurlar. Ailecek yenilen öğünler ayrıca yeni yemekleri çocuğunuza denetmek için güzel bir fırsat sunar.

Sağlıklı Öneriler
Çocuklara aşırı yemek yedirmekten kaçınılmalıdır. Çocuklar tabaklarındaki her şeyi bitirmesi için zorlanmamalıdır çünkü bu tokluk hislerini göz ardı etme alışkanlığı yaratabilir. Aynı şekilde yemeği bitirince tatlı vermek gibi teşvikler de doğru değildir.

Kalori ihtiyacı 1 yaşındaki çocuklarda 900 ile ergen bir kız için 1800 ve ergen bir erkek için 2200 arasında değişir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye