D Vitamininin 6 Faydası

D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizme, yetişkinlerde ise osteomalaziye sebep olmakla beraber, kardiyovasküler hastalık, kanser, diyabet, hipertansiyon ve immün yetmezlik gibi birçok rahatsızlığa da zemin hazırlamaktadır.

D Vitamininin 6 Faydası

Araştırmacılara göre daha fazla güneşe çıkmak veya D vitamini takviyesi almak gibi çok basit yöntemlerle D vitamini eksikliğinin üstesinden gelinilebilir.

D vitamininin bir çok yararı olmakla beraber yeni keşfedilen 6 faydası aşağıda özetlenmiştir:

1)Kemik Kırılması Riskini Azaltır:
Yapılan bir araştırma sonucu günde 400 IU D vitamini alımının, yaşı olgun yetişkinlerde meydana gelen kemik kırıkları vakalarını belirgin oranda azalttığı görülmüştür (Internal Medicine, 2009 arşivi)

2)Diyabete Karşı Korur:
Yeterli miktarda D vitamini tüketiminin, diyabetin ortaya çıkma riskini azalttığı ya da başlangıcını geciktirdiği ortaya çıkmıştır. Diyabet hastalarında ise hastalığın bazı semptomlarını hafiflettiği görülmüştür.

3) Kalp Krizine Karşı Korur:
Eğer erkekseniz ve D vitamini eksikliğiniz varsa, o zaman kalp krizi ya da miyokard enfarktüsü gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinizin, D vitamini eksikliği olmayan diğer erkeklere kıyasla daha fazla olduğunu bilmelisiniz. (Internal Medicine, 2008 arşivi)

4)Genç Kızlarda Kas Gücünü Arttırır:
İngilterede yapılan bir araştırmada, D vitamini eksikliği olmayan genç kızların, D vitamini eksikliği olanlara kıyasla kaslarının daha güçlü olduğu görülmüştür. (Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, JCEM Şubat, 2009)

5) Cilt Enfeksiyonlarına Karşı Korur:
San Diego Tıp Fakültesi tarafından yürütülen bir araştırma sonucunda D vitamini takviyesi kullanımının, vücudun cildi koruyucu bir kimyasal olan katelisidin adı verilen bir maddenin üretimini arttırdığını göstermiştir. Bunun sonucu olarak D vitamininin egzema gibi cilt rahatsılıklarına karşı koruyucu olduğu görülmüştür. (Journal of allergy and Clinical Immunology, Ekim 2008)

6) Uzun Bir Yaşam: 
Tabii ki D vitamini takviyesi kullanmanız sizi ölümsüz yapmayacaktır. Ancak yaşam sürenizi uzatabileceği düşünülmektedir. Fransız araştırmacıların iddiasına göre yeterli D vitamini alımının, herhangi bir sebeple meydana gelebilen ölüm riskini azalttığı düşünülmektedir. (İnternal Medicine, Eylül 2007 Arşivi)

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye